Érvelő fogalmazás

Feb 18, 2009 16:52


A holnapi nyelvtan órára ezt a házit kaptuk. Nem lett tőkéletes, de azért egy misét megér :D :D
Szóljatok ha esetleg félre gépeltem volna vmit benne :P


Érvelő fogalmazás

A szem a lélek tükre. Ciceró szerint nem csak lelkünk, hanem testünk és arcunk visszatükröződése. Rengetegen hisznek ebben a közmondásban, mások badarságnak, fantáziálásnak gondolják. De őket, vajon miért zavarja, ha beszélgető partnerük nem néz a szemükbe?

2008-ban egy kutató csoport, egy japán buddhista kolostorban 2000 éves tekercset talált, ami a szemből kiolvasható tulajdonságokról, a másik gondolatiról ír. Az ősi tudás szerint könnyedén kiolvasható a másik agyának rejtélyei. Mindössze szemkontaktus kell hozzá. Ezért zavar, ha a másik kerüli a szemünket? Titkolni valója van, vágnák rá sokan. Vagy épp zavarban van.

De, aki nem jártás ebben a tudományban vagy nem képes a másik szeméből olvasni, honnan tudhatná melyik is az igaz? Ismét csak Ciceró szerint: „Az arctól függ minden…” és természetesen egyéb nem nyelvi jelektől. A testtartásunk, kezünk és lábunk mozgása, fejtartásunk és az arc mimikánk sokat elárul aktuális érzéseinkről. Ugyanis ezeknek nem vagyunk urai, ezeket nem tudjuk irányítani vagy befolyásolni. Ezek az apró jelek megmutatják, mi van bennünk életünk mindenegyes pillanatában. Ha szomorúak vagyunk, szánk lefelé görbül, ha csodálkozunk, szemünk elkerekedik, szemöldökünk felszalad. Sőt! Azt is meg tudjuk mondani, hogy a velünk szembenálló mosolya őszinte-e. Hogyan? Egy szívből jövő mosolynál a szem összeszűkül és csillog, ha viszont kényszeredett az arc orrtól fölfele mozdulatlan marad.

Ismét csak a szemnél kötöttünk ki. Igen, a szemeink is sokat árulnak el rólunk. Csillogásával hangulatunkat, sőt azt is el tudja árulni, hogy betegek vagyunk-e.

„Ha a szemmel mindent el lehetne intézni, az utcákon csak halottak, és terhes nők lennének.” Hirdeti valaki graffiti formájában.  Ki ne hallott volna a gyilkos pillantásról vagy a kívánó tekintetről? Ezek a mindennapi szófordulatok elég gyakran használjuk. Ha hiszünk bennünk, akkor mást miért nem tudna kifejezni? De ha nem, miért is használnánk?

Tokaji Zsolt, író szerint a tekintet hordozza az egyéniség, a személyiség legmarkánsabb jegyeit. Ha nincs szem, nincs egyéniség. Már pedig az egyéniség fontos, hogy sikeresek legyünk az életben. Egyéniség nélkül beleolvadnánk az unalmas egyhangúságba, tetteink eltörpülnének, elvesznének. Akkor a szemünkön múlna, mennyire leszünk sikeresek később? Ha ebből a szempontból vizsgáljuk a kérdést a válasz egyértelműen igen.  Hiszen az ember szívesebben dolgozik egy csillogó szemű mindig vidám társsal, mint egy elfásult üres szemű valakivel.

A szemünket az ókor óta lelki világunk kivezetőjének tarják. Mára komoly tudományágak és a pszichológia is foglalkozik vele. Sokan szeretnének mindent tudni a másikról, ezért most már elég, ha besétálunk egy könyvesboltba és leemelünk egy ilyen könyvet. Azoknak, akik meg nem hisznek benne maradnak a kérések.

„Különös, hogy a fájdalom szinte megfojt,

mert egy másik ember szeme nem nézett

az enyémbe”

Charlotte Bronte

világom

Previous post Next post
Up