(no subject)

Mar 21, 2014 23:52

http://gurt.org.ua/news/recent/21464/

Його лекція - це "холодний душ" на фоні солодких обіцянок нинішніх урядовців. Він прозоро дає зрозуміти: або українцям доведеться попітніти в найближчі кілька років, або майбутнього ані у них, ані в цієї країни вже не буде. Ми пропонуємо до Вашої уваги короткий тезовий переказ його лекції, яку він прочитав 14 березня у Києво-Могилянській академії.
  • Україна зараз переживає один із найважчих моментів в історії. Такий момент був у 1918-му році. Знаходячись всередині історії, ми не помічаємо всього драматизму. Але рівень складності сьогоднішньої ситуації є критичним.
В очікуванні зустрічі з автором грузинського економічного дива Кахою Бендукідзе, зала на 600 людей стала переповненою ще за 10 хвилин до початку. Захід, що був анонсований як зустріч зі студентами та випускниками Києво-Могилянської академії, зібрав представників 14 університетів та десятків бізнес-структур.
Прогнози Кахи стосовно України невтішні - він чесно зізнається, що не знає як українцям вийти із замкненого кола популізму і розвалювання економіки, якими ми ходили останні 20 років. При цьому від дуже відвертий і не боїться говорити те, що аудиторія, можливо, не готова чути.



Його лекція - це "холодний душ" на фоні солодких обіцянок нинішніх урядовців. Він прозоро дає зрозуміти: або українцям доведеться попітніти в найближчі кілька років, або майбутнього ані у них, ані в цієї країни вже не буде.
Ми пропонуємо до Вашої уваги короткий тезовий переказ його лекції, яку він прочитав 14 березня у Києво-Могилянській академії.
  • Україна зараз переживає один із найважчих моментів в історії. Такий момент був у 1918-му році. Знаходячись всередині історії, ми не помічаємо всього драматизму. Але рівень складності сьогоднішньої ситуації є критичним.
  • Я жив у двох державах, консультував уряди кількох країн, працював у ще їх більшій кількості. Але такої поганої ситуації, як в Україні, я не ще не бачив. Зараз ситуація така, що можна зрозуміти, що окремо потрібно робити в економіці і що окремо потрібно робити в політиці, але як знайти компроміс у цих сферах - абсолютно невідомо.
  • 20 років тому Польща була на однаковому рівні економічного розвитку з Україною. Сьогодні Польща у 3 рази багатша. Вас обігнали навіть Болгарія та Румунія, які вважаються "лузерами" Європи через погану національну специфіку. Втрачено 20 років. Через 20 років Україна повернулася до того ж ВВП, яке було в неї на момент розпаду СРСР.
  • В Україні повагою користуються популісти. Українці обирають не тих, хто кращий, а тих, хто більше обіцяє. Ці люди збільшують податки, щоб збільшити соціальні виплати, примножують рівень бюрократії, проводять божевільну соціальну політику. Все це - зброя знищення багатства.  Народ у такій ситуації не багатіє, і, з часом, обирає ще більших популістів, які обіцяють ще більше і потім ще більше руйнують економіку. Як Україні не обирати популістів в теперішній ситуації - поки невідомо.
  • Є дві сили, що можуть допомогти вийти із ситуації. Одна - це самі українці, які спробують розірвати замкнуте коло і врятують країну, інша - Володимир Путін, який налаштований на те, щоб знищити країну. Який варіант спрацює - залежить від вас.
  • 17 % ВВП у вас йде на субсидування вартості енергоносіїв. Це шалена цифра, яку не може дозволити собі жодна країна. Україна вкрай неефективно використовує енергоносії. На долар виробництва, Україна витрачає безпрецедентно багато джоулів енергії. Більше витрачає тільки Туркменістан, у якого запасів власного розвіданого газу вистачить на декілька століть вперед.
  • Уявіть: до вас прийшов пушер, запропонував дешевий наркотик, ви підсіли, продали усе з будинку, підселили сусіда, скоро й будинку не буде. Все це тільки тому, що ви не можете відмовитись від наркотика. Цей наркотик - російський газ. Відмовитись від наркотика дуже легко - висока ціна. Тут не потрібно знати теплотехніку або термодинаміку, не потрібен комітет з енергоефективності. Просто підвищуєте ціну і підприємства самі стають енергоефективнішими, так їм вигідніше. І так відбувається в усіх країнах, як в бідніших, так і в багатших.
  • Грузія в рази ефективніше використовує енергоносії. При цьому у вас є спеціальне Державне агентство з енергоефективності, а у нас нічого подібного немає. Можливо, в цьому наш секрет успіху?
  • Реформа буде хворобливою. Уявіть, що у вас гангрена і вам пропонують відрізати ногу. Ви кажете, що без ноги залишатись не хочете. Вас переконують: ногу не вдасться зберегти, але ви можете померти, якщо її не ампутувати. Але ви все одно хочете залишитись зі своєю хворою ногою, мовляв, раніше була нога, працювала і нічого. Але в такій ситуації є лише три виходи: або відріжете ногу і видужаєте, або вона згниє і сама відпаде, але ви хворітимете довше, або помрете. Україна зараз в аналогічній ситуації.
  • Ви читали Євангеліє, Старий заповіт? Там написано, що Україна буде існувати завжди? Ні, не написано. Шумери і хети більше не існують і нічого. В Україні проводять перший великий експеримент по зміні світового порядку, встановленого після Другої світової війни. І він може закінчитися дуже погано. Розуміючи це, я приїжджаю в Україну і закликаю до реформ, щоб встигнути врятувати країну.
  • Мене запитують: де потрібно реформувати країну, в першу чергу? Та тут усі сфери треба реформовувати, такої нереформованої країни я ще не бачив. Це ціна, яку ви заплатили, обираючи політиків-популістів, які говорили вам тільки хороше.
  • Якщо в Україні перестануть убивати експорт, якщо перестануть убивати бізнес велетенською кількістю папірців, то Україна може стати єдиною країною, що потіснить китайські товари у Європі. У вас єдиних  є достатня кількість працівників, співрозмірний рівень зарплат, але ви маєте значно краще розташування та умови товарообміну.
  • Знищити бюрократію, знищити зайве регулювання, зайві податки, ліквідувати субсидії для бізнесу, стабілізувати валюту за допомогою ринкових механізмів і приватизувати державну власність (не лише заводи, але й частину університетів, лікарень тощо) - ось те, що вам потрібно робити в першу чергу, щоб врятувати економіку.
Previous post Next post
Up