Усе в житті в нас буває вперше. Так от, учора ваш покірний слуга вперше політав (і то навіть довго! :) на гелікоптері, уперше побував у Чорнобильській зоні, в самому Чорнобилі і біля самого 4-го енергоблоку. Це типу була "збича мечт".
А до купи ще й ніяка не "мечта", але теж прикольно: вперше за останні 18 років побував у церкві Московського патріархату. Теж у Чорнобилі :)
Подяка МНС і особисто міністрові п. Шандрі.
Далі - короткі нотатки й фотки ("мильницею", але звиняйте, вже шо було під рукою)).
Перед парадним входом до адмінспоруди ЧАЕС, яка за метрів 200 від того самого зруйнованого реактора під саркофагом.
Весна, красиво, чисто, ошатно. Сама адмінспоруда нагадує будинок якоїсь обласної держадміністрації, трохи обдерта зовні, зате всередині - євроремонти і повний фарш. Є й бенкетний зал, а коньяк у нас був "Тиса" :)
І взагалі, сама ЧАЕС, як і місто Чорнобиль зовсім не викликає асоціацій із "зоною", "відчуженням", "ужосом" і т.д.
Задоволена пика автора цих рядків і фоток на летовищі, ще в "Жулянах". На тлі того самого майже голубого вертольоту.
А це вже на ЧАЕС. Тут зараз працює майже три тисячі людей - виводять з експлуатації, готуються до спорудження "саркофагу №2", а головне - "виконують бар'єрну функцію".
Кажуть, ще треба перевірити, чи потрапляє брудна вода з реактора в землі і назовні. Туди запустять якісь спеціальні реактиви й будуть ловити зовні. Поки ще не перевіряли :)
Загалом, станція зупинена ще в 2000 році. Хоча реактори іншого типу, ніж той, що вибухнув - ВВЕР, а не РБМК, - могли б працювати й працювати. Однак рішення, як відомо, Кучма ухвалював політичне, під тиском Заходу і все таке.
ЧАЕС: вид згори онлайн (мабуть, "Гугл ьорс" :), із поточними показниками радіаційного фону в мікрозівертах на годину.
Скрізь, де зелене, - фон нормальний, жити можна. Сама ця байда - плазмовий телевізор - висить на вході до адмінбудівлі, точка АБК-1. там показник 0,44 - при тому що в Києві близько 0,15, а подекуди й більше.
Ще ми були на оглядовому майданчику - точка ХЖТО. Там уже цілих 18, але це теж, кажуть, прийнятно.
А от у самому рекіторі - місцями до 1000. Тут таке не показано, щоб не лякати.
І взагалі, ЧАЕСники сказали не вірити в казки про те, ніби під Чорнобилем уже все чисто, відбуваються VIP-полювання і т.д. Радіаційне забруднення значне, і "лише ідіоти можуть сунутися в ці ліси збирати гриби-ягоди або полювати на дичину".
Разом із нами на ЧАЕС була "звичайна" екскурсійна група, але їм можна і по самому місту (не кажучи вже про станцію) пересуватися лише в супроводі спеців - щоб не збочувати із дозволених маршрутів, де забрудення усунуто.Простіше кажучи, на вулицях поклали новий асфальт, а от три кроки вбік - уже брудно.
Але про місто Чорнобиль напишу в наступній подачі...
А оце власне 4-й енергоблок під саркофагом. зараз там готуються споруджувати "саркофаг №2" - об'єкт "Новарка" типу "конфайнмент". Його зберуть збоку й насунуть нагору, як гігантський чохол. Але грошей на це не зібрано - світова спільнота все ніяк не розщедриться в належних обсягах; та й проект перебуває ще на стадії ліцензування-узгодження тощо.
Зате попередньо запланований термін здачі - березень 2012 р. І це теж має бути закінчено "до Євро-2012" :)) (Хоча коли складали перший графік, про Євро-2012 в Україні ще не було відомо, звісно)
UPD. Більший ракурс, як виявилося, тут брати заборонено, бо є паркан, який підпадає під статтю 46 закону про ядерну безпеку, - кляті терористи можуть побачити в ньому таємну щілину, пролізти під покровом ночі і вкрасти трохи радіоактивного багна з-під саркофагу))
Заступник головного інжененра ЧАЕС показує 4-й енергоблок на макеті й каже. що головна його небезпека - в тому, що нинішній стан всередині цього блоку вивчений лише на 60%.
А це відомий місток над озолоджувальним каналом.
Якщо впасти в цю воду, вилізеш уже зомбі :)
А так - там у незліченній кількості, ніби в акваріумі, плавають здоровенні коропи й соми, яких ніхто не ловить. Чи вони мутанти? У відповідь директор зони відчуження каже свою улюблену фразу: "Учені не мають з цього приводу єдиної думки" :)
Наша група теж погодувала знамениту рибу батонами. Коропи відривали хліб із руками, ще й добавки просили людським голосом.
Роботяги. що проходили повз, пожартували: "Оце б зловить цих коропів, та зажарить, та у Верховну Раду депутатам на стіл!"
Красива символічна фотка "Дзвони Чорнобиля".
На цьому поки досить.
Згодом буде окремо про саме місто Чорнобиль і його церкву.
Ще будуть живописні картинки з гелікоптера ЧАЕС і навколишнє Полісся.