Грань мови - це грань фізичного існування народу.

May 07, 2014 14:36

Чи ти тепер, чи предок твій колись прийшли сюди, в чужий для себе край.
Твої стежки, мої стежки сплелись в химерну сув’язь - спробуй, розмотай…

Були ви чи рязанські, чи тамбовські…Тепер уже домівка ваша тут.
Як справжні, істинні сини московські - в моїм краю ви свій ввели статут.

Державці ваші ще і дотепер пильнують зірко, щоб тримався він.
Імперський дух живучий ще не вмер. Він кожен день тривожно б’є у дзвін!

Він тут плекає милу вам Росію, не чуючи століттями мене!
Духовну ниву - що лишень засію   - посіви ще у сходах перемне!

Він тут чужий, а каже - патріот.   А я, хоч дома, - націоналіст.
Державно й твердо нищить мій народ: цвіт яничарства, мов бур’ян, поріс.

Козацький дух понищив на Кубані, давно зросійщив наш Зелений Клин.
І України острівці останні йому гірчать, як в молоці полин.

Йому завжди до мене діло є. І звичай мій, і мова - не такі!
Він підганяє під життя своє мої надії і мої думки!

Я ж не ходив по Вологдах твоїх, - це ти, мов дома, здавна тут живеш,
зробив мене чужинцем між своїх… І ти мене фашистом ще зовеш??

На горло і на страх мене береш ти, московській потураючи злобі.
Мої права донищуєш до решти... Чи всі   права належать лиш тобі?

Колись ти беззаконня учинив, в моїм краю утвердившись цілком,
мій край своїм насінням начинив - тепер кричиш: «Закон! Пильнуй закон!»

Мої ж братове й досі - малороси?   Відкіль московський дух у них проріс?
Вкраїна-мати виплакала сльози! Син-яничар регоче з її сліз…

От якось не прийнято у нас вести мову про права корінної етнічної більшості, от якось неетично… Так, ніби цієї більшості і в природі не існує і ніби у неї з її національними правами повний блиск… А як по правді, - то національні меншості ні про які мовні проблеми не кажуть. Бо справді: нема цих проблем. І лише російськомовні, чия мова й так усе і скрізь заполонила, волають на всі голоси про якийсь порятунок!

І от знову, уже вкотре, якась до краю дивна веремія піднялась навколо надуманого питання захисту російської мови, якій нічогісінько не загрожує! Тож перше моє запитання до всіх: «Українці! А власну мову коли захистимо??»

Знаю: ніхто мені відповіді не дасть. От якось не прийнято у нас вести мову про права корінної етнічної більшості, от якось неетично… Так, ніби цієї більшості і в природі не існує і ніби у неї з її національними правами повний блиск… А як по правді, - то національні меншості ні про які мовні проблеми не кажуть. Бо справді: нема цих проблем. І лише російськомовні, чия мова й так усе і скрізь заполонила, волають на всі голоси про якийсь порятунок! Чому волають? А почули, бачите, що з’явилося на якийсь відсоток більше україномовних… А це ж, з їх точки зору, не те, що неетично - це недопустимо! Це ж уже фашизм!

Тому залишимо перше питання в повітрі. Не зрозуміє мене читач… Поки що. Хоч так хочеться запитати і ще: «А що, з українською мовою - повний порядок? Вона уже зайняла належне їй місце у всіх сферах життя?» Та все ж і ці запитання посуваю на другий план… А нині я хочу багатьом моїм опонентам повернути їх же запитання до мене, коли я ратував за захист української: «А чи так важливо, якою мовою говорити»? Саме так мені заперечували.

Давайте начистоту, шановний читачу. Ви ж точно згодні з тезою: не важливо! Нас впродовж цілого життя саме так школили. І вишколили! Чи десь ще є такі толерантні до чужих мов люди, як в Україні? Не чув… Справді, не чув. Отож часто-густо ми й казали: аби в світі був мир та на столі хліб, а хто як говорить - нема різниці.

Ох, коли б то! Ох, коли б! А от, виходить, нема різниці, коли йдеться про українську, а коли про російську - то ой, як важливо!

От послухаймо наших навчителів, що так запопадливо нав’язували нам цю думку. І невиправний у своєму шовінізмі Жириновський, і світлої пам’яті екс-мер Москви Лужков, і великий (як ми наївно гадали) демократ, російський дисидент, лауреат Нобелівської премії Солженіцин… А що вони казали?

А вони всі, кожен - у свій час, хоч і по-різному, висловлювали отакі-от думки: Росія має особливу місію в світі і ради виконання цієї місії можна й пожертвувати правами інших народів. Україна, як держава, і українська мова - історичне непорозуміння. Росія закінчується там, де закінчується російська мова! І там, куди дійшов російський солдат. А дійти він має до Індійського океану і Середземномор’я.

От так! Ні більше, ні менше! І хто це каже? А ті, що й досі стверджують: не має значення, якою мовою говорить людина, аби жилось добре… От вам і подвійні стандарти! Якщо в Росії - то ой яке значення мови, а як в Україні - нема значення… Дивна позиція, чи не правда?

Саме на цій слизькій стежці - стежці між патріотизмом та великодержавним шовінізмом і спотикаються всі великі світу сього, в тому числі й ті, що величають себе демократами.

А й справді, хіба не дивно: коли росіянин любить Росію - він патріот. А коли українець любить Україну, естонець - Естонію, - він націоналіст. Хто з нас не чув виразу: «український буржуазний націоналізм»? Так само - грузинський, естонський - обов’язково буржуазні. І тільки, бачите, російського взагалі і в природі нема: ні буржуазного, ні соціалістичного. Сміх та й годі!

А кожен з нас неозброєним оком бачить, як пишно розквітає російський великодержавний імперський шовінізм! А це вже далеко не просто націоналізм - це концентрований, рафінований, махровий націоналізм! Та ж почитайте все тих же Жириновського, Лужкова, Солженіцина. Там же пряма лінія від династії Романових: «собирательная миссия России». Почитайте слова гімну «Русского национального единства»:

«Ведь в мире должен быть один Порядок

и он по праву Русским должен бы ть!»

Щось треба ще коментувати?? По якому це такому праву?

Якось тут, в Долинській, якби я вчасно не вмовк, ризикував був бути побитим. А почалося все безневинно. Я стояв першим у черзі в «Приватбанку» і дівчата-працівники, щойно повернувшись з обідньої перерви, щебетали українською. Яким же було моє здивування, коли на моє звертання одна з них уже відповідала мені по-російськи… На моє дуже делікатно поставлене запитання: «А чого ви зі мною заговорили російською?» жінка не встигла нічого сказати (розумію: вона була поставлена в такі рамки власниками банку), зате що знялося в черзі! «Ох уже ж ці чистомовники!» - гукала одна поважна дама. Її підтримав чоловік у камуфляжі, інші.

От тепер і хочу їх запитати: «А оце в Росії хто - не чистомовники? Тільки російські… То їм, отже, можна «рівняти» мене навіть у мене дома? А мені зась сказати слово у власній хаті? Їм можна за мову і Крим відбирати, (хоч там не шанувалась саме українська), і права україномовних громадян топтати, і права татарського народу вкотре попирати, і на міжнародні договори і цілісність України плювати, бо - «права русскоязычного населения»! Тільки у них права! Бачите, куди зайшли! Введено війська в чужу державу за чистоту мови. Щоправда - російської. Їм можна. А ми маємо втертись і мовчати?

Хіба не зрозуміло, що грань мови - це грань фізичного існування народу?

(Розумію, декому з наших громадян абсолютно все одно за принципом отого кота з мультфільму: «Нас и здесь неплохо кормят»). Але то ваш вибір, панове! А що, право на вибір - тільки за вами? То, може, хоч раз в житті задумайтесь, що мислячим людям мовне питання зовсім не байдуже, бо вонио життєво важливе для існування народу. І не повторюйте нав’язаних нам шовіністами чужих фальшивих ідей з недавнього нашого минулого.

Останні події чітко показали: якою мовою говоримо - має значення! Бо що в Криму захищає Путін? Російськомовне населення. Яку головну вимогу висунув Лавров у Женеві до України? Запровадження російської мови як мінімум, як офіційної, а ліпше - державної.

(Пізніше, щоправда, коли російська дипломатія потерпіла фіаско, він змінив свою риторику і заявив про «достойное место русского языка в Украине», ніби російська мова тепер в Україні десь на задвірках… Хоч вірити цій риториці ой як нерозумно!) Про що кричить сьогодні наше телебачення? - «Почути Схід!» (Я й питаю: «Агов! Схід! А коли почуєш мене?»)

От вам і «не має значення». Всі народи чітко розуміють: вони є в цьому світі доти, поки є їх мова! І тільки маса збайдужілих українців продовжують свою стару і нерозумну пісню на тему «та яка разніца?», підігруючи нашим недругам в їх українофобських настроях. А недруги дуже тонко розуміють: поки живе і переважає десь російська мова - там не буде повнокровної України. Отієї, що на їх думку - історичне непорозуміння…

Прямо таки чую, як дехто з читачів каже: «Та серед російськомовного населення нітрохи не менше патріотів України, ніж серед україномовного»! Так… А й не так.

Де кінчається Росія за Лужковим? Там, де кінчається її мова. Тож і Україна, погодимось, тільки там і тільки до того часу, де і доки звучить і повнокровно функціонує її мова! Ну як можна уявити українську національну культуру без національної мови?? Я не можу уявити. Те, що продукується в Україні в галузі культури російською мовою - кіно, пісня, поезія і т.п. і є російською культурою.

Патріотизм - це мова і нація. А якщо це якийсь псевдопатріотизм за окрему територію з назвою Україна, але з російською культурою - то це і є сепаратизм, тільки стосовно Росії. Питається, для чого тоді ігри в окрему самостійну державу, ігри в незалежність, якщо на цій території процвітає та ж Росія, тільки з іншою назвою? Невже я справді щось тут перемудрив?

Тому й хочу запитати вас, шановні мої російськомовні співвітчизники, та й вас, україномовні : «А якої України ми хочемо?» Якщо оперетково-бутафорської, де лише на сцені мова і віночки, а реальність чисто російська - то ми її давно маємо! Якщо території, яка чомусь називається Україною, а не є нею, якщо населення, яке зветься українцями, а не є ним, - то ми також уже це маємо. А мусимо мати не територію, а державу, не населення, а народ! І це не забаганка нездорової людини.

Народи світу досягли висот через утвердження національного, рахуючись при цьому з правами інших. Але на першому місці в Німеччині, Фінляндії, Японії було утвердження відповідно німецьких, фінських, японських мови, культури, традицій. Тож і ми маємо стати українською нацією, а не малоросами. Без цього ніхто в світі з нами рахуватися не буде. Як і зараз не рахуються. Не вірите? Скажіть в Росії, що ви зі Жмеринки, з Тетіїва, з Долинської - і скільки б до цієї заяви ви не демонстрували свою вишколену російську мову, скільки б не позиціонували себе, як представника російської культури, - відразу ж почуєте: «А-а! Так ты хохол?! » І далі ви вже нічого не зробите, ви вже залишитесь недоросом, людиною другого сорту: «Что ты, как не русский? » Знаю це з власного досвіду. Певен, і з вас багато хто це на собі відчув.

Так само з досвіду знаю, який сильний російський шовінізм на побутовому обивательському рівні. На початку 90-х років їхав до Челябінська. Уже за Харковом пасажири почали обурюватись: «Почему в вагоне холодно , почему не топится?! » П’яна, як чіп, провідниця повідомила (майже цитата, нецензурщину обминаю): «Хохлы еханные угля не дали » «Как это - не дали?? - пасажири у відповідь - Надо заставить!» (Чуєте? «Заставить!») Якийсь час я терпів, бо могли й побити, а далі пішов до вугільного ящика, показав вугілля, повідомив про це пасажирів - і що ж? Розмови тільки трохи-трохи втратили градус, але тон залишився той же : «Они , хохлы, такие наглые… »

Чому кажу про це? Бо сам не раз відчув: українець, говориш українською - отже другий сорт! І скільки ви не будете клястись, російськомовні братове з України, у вірності російському брату, для нього досить, що ви - хохол! То чи не годі бути хохлами, малоросами, другим сортом? Самі себе не поважаємо, а хочемо поваги від інших? А от естонці змогли себе відстояти. Молодці! І російська звідти нікуди не вивітрилась. Дві мови існують поряд. Але права корінного естонського народу відстояні. А в Україні нащо, правда?

Ми ж у масі своїй не говоримо нормальною російською - і не говоримо нормальною українською. Я певною мірою навіть розумію, хоч не виправдовую, того одеського ДАІшника, який сказав, що не бажає говорити телячою мовою. Бо те, як ми говоримо в побуті - інакше і не назвеш: огрублене, спримітизоване російське мовлення з українською вимовою. А що, не маємо своєї мови? А чого ж ми її так ігноруємо? Вслухайтеся в наші пісні, в художню літературу, в природню українську мову - нащо шукати красу десь? Вона - між нас. Тільки засипана чужим сміттям…

Пішов третій десяток нашої незалежності, а мільйони українських дітей і далі продовжують говорити російською. І та ж долинська, жашківська бабуся спішить з внуком перейти на «його» мову, ігноруючи і зневажаючи свою. Кажуть: так склалось… Такий фактичний стан речей…

Хто вам сказав, що так склалось?? Так склали, так зробили! Може хтось буде заперечувати, що російській мові завжди був режим найбільшого сприяння? Навіть сьогодні, в українській державі, де ще практично нічого не зароблено для україномовного населення, всі носяться, як з писаною торбою, з правами населення російськомовного. Та ніякі їх права не порушено! Прав українців не встановлено - оце таки факт! Державної програми національного розвитку, національної доктрини нема - оце факт. Українознавство, введене в школах ентузіастами в 90-х роках, давно забуте.

За майже сім десятків років мого життя я жодного дня не був без російської. Хоч як, - та чув. А всі народи якось живуть тільки в своєму мовному середовищі. І нічого. Живуть, не бідують.

Кажемо - «склалось»…

А хто питав нас, коли Петро заборонив друк церковної літератури українською мовою? Не вірите? Загляньте в історію!

А хто питав нас, коли він перекупив за хутра у Константинопольського патріарха першопрестольність Москві, яка й на світ з’явилася навіть за їхніми даними 1147 року, через 170 років після хрещення Києва! (А насправді історичні джерела неспростовно доводять: Москва заснована через 295 років після хрещення Київської Русі, та й Руссю ніколи не була, бо цей термін у нас украли, а назва «Росія» була введена тим же Петром десь лише в 20-х роках 18 століття).

(Тут маю дещо пояснити. Ми свято віримо історії Карамзіна, Ключевського. А той же Ключевський В.О. в своїй праці « Исторические портреты Москвы», виданій видавництвом «Просвещение» в Москві 1993 року на сторінці 113 пише: «В лице князя Андрея великоросс впервые выступил на историческую сцену». Мова йде про князя Андрія Боголюбського, який в 1169 році знищив і вирізав Київ, в час, коли понять «великорос», «малорос» і близько не було! Ви чуєте, яка страшна брехня! Він, бідний, і не знав, що він - великорос! І ще майже 550 років всі його нащадки не знали, що вони - великороси. Бо цей термін з’явився лише за Петра. Тож уявіть, скільки тієї правди в інших твердженнях російської історії. Або спробуйте сказати про українців Київської Русі - очі заплюють! Але далі).

А хто у нас питав, коли Анна Іоанівна заборонила викладання в Харківському юридичному колегіумі (тепер - Харківська академія) «малоросійським наріччям», тобто українською мовою? Тобто і Харків говорив українською, і юридична термінологія цією мовою уже тоді існувала!

А хто питав нас, коли за вказівкою Катерини була сфальсифікована наша історія і білими нитками історію порівняно молодого Московського князівства пришили до древньо-сивої історії Києва і Праукраїни? Їхні ж учені, історик Шахматов і археолог Уваров, незаперечно довели: Київська Русь і Московське князівство століттями масово не перетинались. Аж до 14 століття. І тільки Катерина вирішила примазатись до великої історії сусідньої держави, щоб не вести свою історію від Чингізидів. Може, й нам почати свою історію з Візантії, бо ж київський щит прибивався на воротях Константинополя і Візантія платила таки данину Русі?

А хто питав нас, коли українську мову уже в наші часи витіснили з церкви, фінансів, медицини, техніки, армії, кіно, телебачення, перекладної літератури, діловодства і т.п., а точніше - не дали можливості розвинутися цій мові в названих галузях? То виходить і болгарською, і польською, і англійською, і російською будь-яка термінологія - є, а українською її й бути не може?

А хто питав нас, коли в центрі України збудували Побузький нікелевий чи Завалівський графітовий, чи Смолінський урановий комбінати - і на догоду десятку дітей присланої з Росії технічної інтелігенції, сотні і сотні наших дітей, з діда-прадіда україномовних, пішли вчитися в російські школи. (Я мовчу про південь і схід України, зросійщені ще безпардонніше).

А хто питав нас, коли на Кубані упень винищили українські школи?

А хто питав нас, коли учителю української мови платили одну зарплату, а вчителю російської - іншу? І більшу. І за меншу кількість дітей.

А хто питав нас, коли кращих митців переманювали в Москву, бо в Києві, через великодержавну політику імперського зросійщення, вони і справді були приречені на невідомість? (Один мій знайомий влучно зауважив: на тій підставі, що московські євреї-музиканти стояли вище від київських євреїв-музикантів, зробили висновок, що українська культура нижча від російської…)

А хто питав нас, коли сотні спеціалістів України слали в Росії і Казахстани, а на їх місце присилали уродженців Тули, Рязані, Смоленська?

А куди поділись 65% українців Кубані (за переписом 1925 року) і їхніх 950 українських шкіл, та ще 429 українських шкіл на нижньому Поволжі, та ще 1076 українських шкіл на Далекому Сході?? Випарувались?

А як так сталося, що і Крим, і південь та схід України стали «исконно русскими территориями», якщо за переписом 1859 року в Тавриді (Крим) проживало 200 тисяч українців і лише 87 тисяч росіян, (та ще й спеціально присланих), на Катеринославщині (Дніпропетровщині) - 880 тисяч українців і лише 50 тисяч росіян, на Херсонщині - 700 тисяч українців і 94 тисячі росіян, на Харківщині - взагалі 1,5 мільйона українців і 80 тисяч росіян??

А куди поділись українці Брянщини, Воронежчини, Курщини? А ще в 1976 році автор цієї публікації в Брянську з місцевою молоддю виспівував українські пісні - і співалися вони там без акценту!

Нас питали, коли масово і примусово закривали українські школи і масово заселяли південь та схід України росіянами, винаходячи найрізноманітніші підстави для виселення звідти українців - (от хоч би й на ніби то добровільне освоєння нових земель та за направленнями ВУЗів)?

Продовжувати чи досить? А є що продовжити.

Уже забули, скільки нещасного мирного українського люду вивезено до Сибіру із західних територій за те, що не поспішали вступати до колгоспів? А почитайте доповідні записки супроводжуючих їх російських офіцерів про те, що на 60 осіб у вагоні на добу видавалось по 1 оселедцю на кожного і … відро води на всіх! Склянка води на людину на добу! (Хоч це вже трохи інший ракурс однієї й тієї ж страхітливої імперської політики, як і Голодомор, про який свідомо мовчу…)

То коли перестанемо тупо стверджувати, що «так склалось»?

І якщо ви, російськомовні братове-українці, справді патріоти, то, може, замислитесь нарешті над тим, що треба хоч би мінімально повернути борги Україні, створити умови для її мови і культури, а вже тоді і свої права «качати»? Що і де загрожує російській мові?? А українська досі в зародковому стані. А ви, патріоти, своєю мовою підтримуєте тут права сьогоднішнього агресора і загарбника, хоч і звете себе патріотами.

Російська держава грубо нехтує правами українців, а все ті ж українці вперто тримаються російської мови. З усіх екранів на нас ллється виключно російська мова значної більшості українських депутатів! А це ж - представники влади у вищому владному органі - і вони перші, хто нехтує законом про державну мову! Вони, вища влада, - порушники закону! То хто має кричати про порушені мовні права?

Якщо депутат Верховної Ради виступає у Верховній Раді - то він у цей момент є представником держави, у якій законом зафіксовано державну мову. Чому депутат порушує закон? Яку державу він тут утверджує? Хто і коли з нього за це запитає? Але ж ні! Запитують з тих, хто у власному державному верховному органі відстоює свою мову! Панове! А чим це відрізняється від порядків у царській Росії і у панській Польщі? Коли ж ми ЦЕ почуємо, українці?

Де ще у світі в державі є державна мова сусідньої держави? У Канаді - англійська і французька, бо нема національності і мови «канадська», а англійська і французька живуть і процвітають в своїх державах. У Швейцарії аж три мови - по тій же причині: нема такої національності - «швейцарець», а німецька, італійська і французька є в своїх державах. Англомовна Америка уже претендує на окремість американської мови - і в добрий час, бо люди, що живуть на велетенських просторах, хоч як, - та говоритимуть по-різному.

І чому Росія не кричить про введення в Придністров’ї трьох державних мов: російської, української і молдовської? «А зачем?? И так понимают! »

Може, ви чули в польському Сеймі українську мову? Може, в російській Думі вона звучить? Може там чи там є масово українські школи за бюджет? Жди! Приїхав в Росію чи в Польщу - говори, як вони. Навіть приказки і там, і там - про те ж: «Меж волками жить, - по-волчьи выть », «К єди жиєш межи врони, - бендзєш каркаць, як і они» . А в Україні - давай другу державну! А для чого?? Козі ясно: щоб першу забути навіки-вічні і з нею більше ніколи діла не мати! От така цікава «двомовність»… Бо хіба в україномовних громадян є проблеми з мовами? Треба українською - на тобі, треба російською - так само. А у російськомовних? О! Купа проблем! То вивчіть! Якщо ти патріот України - то пошануй її поважливим ставленням до її мови. Вивчи. Хіба хтось б’є в шию, підганяє, терміни ставить? І не матимеш проблем в україномовному середовищі. А сам говори, як і говорив.

Хіба незрозуміло, що смертельна боротьба точиться не за захист російської мови, а за остаточне знищення української, бо закон про другу державну мову означатиме смертний вирок першій? Її й так нікуди не пускають, а тепер давайте ще змиримося з тим, що нема чого відроджувати її на півдні і сході - і де вона виживе? Чого і кому ми так запопадливо клянемось у своєму вірнопідданстві? Кому ми що винні? А чому ж зловісно мовчать ті, хто завинив перед Україною, її історією, культурою, мовою, народом?

Дожились: гордість мистецтва України і гордість Майдану Руслана співає Гімн України… російською мовою! Бідні Чубинський і Вербицький перевернулись!

Я вже й не питаю, Гімн ЯКОЇ України Ви співаєте… Я питаю Вас, Русланочко: А кому Ви і що доводите?? Та ж ні Вас, ні нас не чули і не почують! Є затята імперська непоступливість шовініста - і Ви голову розбийте, а він лише поблажливо кивне Вам головою, коли в черговий раз Ви зробите перед ним кніксен прислуги. А російськомовні громадяни України, (а вони ж патріоти та ще й масово - етнічні українці!) мусять зрозуміти нас, наше вболівання за мову і самі сплатити борги цій землі, піднявши з бруду її мову.

Євреї відродили мертву мову. Українці донищують живу, яка входить в 200 мов світу (із понад 2000), що мають власну писемність. Нас обов’язково зрозуміють мислячі люди - і патріоти погодяться. А лжепатріоти і вороги - не погодяться. То будемо годити псевдопатріотам і ворогам? Знову самі собі на горло наступимо, щоб Росія погано про нас не подумала?

Українці мусять це зрозуміти. Треба тільки це їм терпляче і багато раз аргументовано пояснювати: історичними фактами, документами з архівів, а не пустопорожніми балачками про «солов’їну, калинову». Вони ж точно знають чи, бодай, здогадуються, що ще недалекі їх предки говорили українською. Вони ж точно знають, що за етнічним складом російське населення ніколи не складало більшості в південно-східних регіонах. (Дивись той же перепис 1925 року). Загляньте в переписи і енциклопедії, які, до речі, складалися зовсім не «буржуазними націоналістами», скоріше навпаки - затятими інтернаціоналістами. Вони ж, російськомовні українські громадяни, прекрасно розуміють, як боляче, коли десь якось ущемляють їхню мову. А нам же, україномовним, боляче так само! Цигани кажуть: «Не лякай - і не будеш боятись». Мудро. Перефразувавши їх, можемо сказати: не хочеш, щоб тобі боліло мовне питання - не роби боляче мені.

Російська мова є і залишиться. Вона процвітала і процвітатиме. Ми тішилися її перлами і будемо тішитися. Ми читали російську класику і читатимем. Хоч і неправедними, імперськими шляхами, але російська мова давно утвердилась, як міжнаціональна - і оце факт, проти якого ніхто й не збирається сперечатись. Та чому ця мова нав’язується силою «од молдаванина до фіна»? Чому повинні зникнути інші мови? Хай вони всі існують поряд.

Ми хочемо, щоб нарешті всі прозріли і зрозуміли: має утвердитись рідна мова. Не всупереч російській, не на її місці, а поряд, але повноправно і повнокровно. Для усіх до єдиного громадян України має стати природним легко переходити з однієї мови на іншу так, як це нині природно для україномовних громадян України. А ні - давайте вимагати федералізації всіх країн світу за мовною ознакою: о! скільки з’явиться вірменських, єврейських, українських окремих федерацій по всьому світу: в Польші, Португалії, Італії, Канаді, Аргентині, Австралії, тій же Росії. А не захочуть добром федералізуватися - давайте за славним прикладом Росії гримати зброєю… До цього йдемо? До права кулака? То чи варто було забудовувати землю храмами і клястися Богу в добрих намірах, якщо і далі все вирішуватиме примітивна тваринна дарвінівська боротьба за існування: травоїдний існує для хижака?

От саме до слова і запитання Московській церкві і Кирилу: «Оця політика Росії якраз і є в руслі Божих заповідей? Якому богу молитеся? Чи це не те ж саме підле фарисейство, за яке, за вашими ж вченнями, розіп’яли Сина Божого?» А кажете, - церква поза політикою… Не гнівіть Бога! Або йдіть за його заповідями, або скиньте овечі маски з вовчих оскалів! Якщо ми всі - діти Божі, то чого одним можна все, а іншим - зась на правду у власній хаті? Чи вам справді не відомо, що хрестилась Київська Русь? А ви про якусь московську першопрестольність… І це не політика?

Прокиньмося від летаргії! Ніхто ж не кличе нищити сусідню мову і ворогувати з сусідами. Мова про те, щоб ми збагнули, нарешті, «чиїх батьків, які діти», щоб згадали: «… хто матір забуває, того Бог карає..», щоб зрозуміли: наші прапредки прийшли з часів Трипілля і Мізина, - а це понад сім тисяч років тому! За нами - покоління та й покоління! І говорили вони на своїй землі мовою цієї землі - отже, українською. Певно ж, не такою, як нині, але українською, точно - не польською не російською, які теж колись були зовсім інакшими… То що, плюнемо в нашу історію, махнемо рукою на наших предків і зневажимо рідну землю, рідну історію, рідну культуру?

«Чи будемо зватись тоді ми народом, якщо зникне вона, голосна?» - ще коли запитувала нас Раїса Кириченко, співаючи про мову! А ми так і не почули її… Та й що дивного? Тараса Григоровича не почули: «Я на сторожі коло їх поставлю Слово»… Нащо нам та сторожа? Запускай повним ходом мову сусіда. Та ще впереміжку з нею сленг, та ще тюремну «феню» - о, де мова! Вперто не хочемо інтеліґентного мовлення. Бо хіба ж українська мова може бути інтеліґентною?? А чи так багато праці треба, щоб спілкуватися нормальною мовою, щоб втішатися її звучанням, щоб вибити ґрунт з-під ніг її насмішників?

Інший поет з Черкащини сказав свого часу:

«Українці мої! Дай вам Боже і щастя, і сил!

Можна жити хохлом. І не згіркне від того хлібина.

Тільки хто колись небо прихилить до ваших могил,

як не скривджена вами, зневажена вами Вкраїна?»

От і я запитую: доки будемо грати в імперську дудку і вважати себе хохлами? Доки будемо плювати в криницю, з якої п’ємо, і чекати, що хтось нам її очистить? Доки не будемо знати власної історії і вивчати її за брехливими писаннями Катерин і Петрів? Хіба сьогоднішня московська пропаганда не показала вам, як там, у них, на догоду собі, любимим, пишеться історія? Як з чорного роблять біле і навпаки?

(А от малесенький приклад, як ми самі знаємо недалеку власну історію. Навіть дуже відомі журналісти і визначні люди України час від часу видають: «Перша столиця України - Харків». Коли це він бувпершою столицею? За часів Київської Русі? За Богдана Хмельницького? За Української Народної Республіки? Та ні… А коли? А за часів сфальсифікованої і московською силою утвердженої Радянської України. Щоб не статися Україні справжній. І сам термін «перша столиця» - радянсько-пропагандистський! А ми й досі ним теліпаємо)…

Доки будемо вірити брехливим казкам про «спільну колиску», «братство» і т.п., якщо вже сьогодні Росія ввела термін «Древняя Русь», обминаючи термін «Київська»? Доки будемо західними і східними? Доки..? Доки..? Доки..?

Бо саме до того часу і не бачити нам правди у власній хаті. Іншого не дано.

Володимир Яремчук                                  

Украина, Росія, історія, Україна, Яремчук, мова

Previous post
Up