Напередодні Міжнародного дня захисту жертв катувань українські правозахисники заявили, що тортури в Україні не рідкість, а буденне явище.
Як вважає експерт Харківської правозахисної групи Борис Захаров, головна причина тортур в міліції - необхідність виконувати план розкриття злочинів, поставлений перед правоохоронцями нинішнім міністром МВС. Але насправді ця проблема існувала ще задовго до призначення на посаду Анатолія Могильова і полягає у прогнилій зверху донизу системі держутворення "Україна". Мета важливіше за засоби, а тому жертвами стають безневинні люди, вважає Захаров. За допомогою жорстоких знущань можна вибити зізнання в будь-якому злочині.
"Ця проблема за розмахом більше, ніж епідемія туберкульозу, - зазначив експерт. - На туберкульоз хворіють більше півмільйона, а за минулий рік тортур зазнало 800 тис. осіб". При цьому, за словами правозахисника, випадки розслідування катувань вкрай рідкісні і то не за ст. 127 Кримінального кодексу ("Заборона тортур").
"Застосовуються в основному ст. 365, 364 ("Зловживання службовим становищем" або "Перевищення службових повноважень"), - розповіла експерт ХПГ Людмила Клочко. - Це трохи бентежить: якщо "трошки" побив - це зловживання, а якщо сильно побив - перевищення".
За словами правозахисників, Європейський суд з початку року прийняв чотири рішення, в яких визнав, що держава Україна порушила ст. 3 Європейської конвенції з прав людини ("Заборона тортур і жорстокого поводження"). Сума виплат потерпілим склала майже 100 тис. євро, її має відшкодувати держава, а не винні у злочині особи.
за матеріалами ЗМІ