Державні борги пострадянських країн у відношенні до ВВП

Nov 13, 2012 11:15



Для аналізу державного боргу економісти часто використовують такий критерій, як його співвідношення до ВВП.

Маастріхтський договір - базовий економічний договір ЄС - визначає 60% як найвищє довгостроково допустиме співвідношення державного боргу до ВВП. Для країн, що розвиваються, найвищим безпечним рівнем вважають 50% ВВП. У разі паніки на фінансових ринках навіть такий рівень боргу може виявитися занадто великим і привести до відрізання держави від ринкового фінансування. В такій ситуації безпечним рівнем заборгованності вважається 20% ВВП.

За рівнем співвідношення державного боргу до ВВП пострадянські країни можна умовно розподілити на 3 групи.

Перша, до якої відносяться основні експортери енергоносіїв з нашого регіону, - Азербайджан, Казахстан, Узбекістан, Туркменістан та Росія - а також Естонія, перебуває в межах безпечного рівня боргу у 20% ВВП. Навіть до нової світової фінансової кризи державні фінанси цих країн відносно захищені.

У другій групі країн - Литві, Молдові, Вірменії, Грузії, Латвії, Таджикістані та Україні - відношення державного боргу до ВВП нижче за небезпечний для країн, що розвиваються, рівень у 50%. Але це не захищає їх від кризових явищ, що добре видно по Україні, з її кризою державного боргу, проте не зашкоджує економічному зростанню та стабільності в нормальні часи.

Нарешті, є дві країни, які відносяться, з точки зору державного боргу, до групи ризику - Білорусь та Киргизстан. І якщо остання давно намагається знизити свій високий рівень державного боргу, перша, навпаки швидко нарощувала його за допомогою зав'язаної на державних інвестиціях моделі росту. В прогнози МВФ закладена зміна цієї моделі і перехід до більш збалансованої економіки, проте чи піде на це білоруське керівництво? Якщо ні, країну неодмінно чекає боргова криза.

Джерело: "Реальна економіка"

економіка, СНД, Европа, Украина, долг, фінанси, борг, МВФ, финансы, экономика, криза, Україна, СНГ, кризис

Previous post Next post
Up