Jun 16, 2009 20:36
Нарешті починають прозрівати і білоруси після майже 20-річної сплячки. Нарешті і простим громадянам, і, перш за все, "бацьку" потроху починає доходити, що Росія не єдиний можливий партнер для співпраці.
Очевидно, принаймні для мене, що Росія по відношенню до Білорусі має такі самі імперські наміри, як і до України. В України тому почали давати відпір, навіть регіонали (хоч вони і позиціонуються як проросійська сила, але особливої любові до східного сусіда також не плекають), які не бажають управляти однією з російських областей, а не повноцінною, незалежною державою. Тим більше це стосується і Тимошенко, яка заграє з Москвою аби заручитися підтримкою останньої для перемоги на президентських виборах. Про Ющенко в даному контексті можна взагалі не говорити. Так само відчула себе незалежною від Москви і Грузія (за що, щоправда, поплатилася в серпні минулого року). Починають чинити цьому супротив і в Білорусі і вже президент сусідньої країни заявляє про небажання бути областю чи губернією у складі Російської Імперії. За що одразу і отримав, так як це було раніше і є зараз і по відношенню до Грузії, і по відношенню до України, можна також згадати про Молдову. Тепер так само і по відношенню до Республіки Білорусь. Сценарій один і той самий, все як завжди: інформаційна війна, блокада на поставки певної продукції з непокірної країни і, можливо, використання монополії на енергоносії (Україна це вже відчуває, подивимося як буде з Білоруссю на початку 2010 року). На війні як на війні: всі засоби згодяться.
Можливо, все ще в їхніх стосунках з Росією налагодиться, хто зна? Але очевидно, що ці протистояння між "молодшим" і "старшим" братами з кожним разом стають все гострішими, а вирішуються все складніше. Можливо "молочна війна" стане останньою краплею? Проте навіть якщо зараз країни (скоріше їх керманичи) все-таки знайдуть порозуміння, є велика вірогідність того, що в майбутньому такі історії будуть повторюватися ще з більшою періодичністю. На сьогодні в російській пресі з'явилася інформація про те, що цією "молочною війною" Росія готується до "газової війни" з білорусами або, що незговірливість Лукашенка може мати саме такі наслідки. Росія саме так і звикла діяти, отже такі шанси можна оцінювати як досить високі. Почитав трохи і білоруської преси. Маю сказати, що реакція білоруських ЗМІ абсолютно адекватна (принаймні тих, що потрапили мені на очі).
Разом з тим маю сказати напевне лише одне: якщо Лука і далі буде проявляти незалежність і непокору по відношенню до Росії, остання по відношенню до Білорусі почне діяти абсолютно так само як зараз по відношенню до України. Але білорусам в цій ситуації буде набагато легше від України. По-перше можна діяти в кооперації, а не залишатися один на один з могутнім сусідом. По-друге: вже все відомо щодо тих дій які вчинятиме Росія, адже вже є приклад інших країн (Грузія, Україна, Молдова).
Про економічні заходи впливу можу сказати наступне: ніяких кредитів (частково вже застосований), продовольча блокада (що вже є, але не в повній мірі) і найголовніше - підвищення цін на газ (це ще треба почекати).
А от інформаційна кампанія буде суттєво розлогіша. Білоруси мають бути готові до:
- до того, що вони власне і не білоруси, а "бульбаші" чи "сябри" (можливо є ще більш образливі форми);
- Білорусі ніколи не існувало, це є ніщо інше як територія Росії, яка тимчасово дісталася білорусам;
- білоруської мови, як такої також ніколи не існувало - це насправді російська зіпсована польською (чи може у випадку з Білоруссю - литовською);
- керівництво білорусі - це маріонетки США чи Європи (власне яка різниця);
- всі дії білоруської влади направлені не на покращення життя простих громадян, а перш за все (а то і виключно) проти інтересів Росії;
Можна також додати, що всі історичні спори будуть однобоко трактуватися російськими "істориками" і особливо журналістами. А книжкові ринки будуть завалені продукцією про можливе вторгнення Росії на спірну білоруську територію (у нас Крим, у вас - не знаю чи є такі).
У нас в цьому досвіду набагато більше, так що звертайтеся.
Підсумувати все ж хочу відомим прислів'ям: не так страшний чорт...
Білорусь,
Україна,
Росія