на Погребище.ч2.

Apr 27, 2015 13:25

..друга частина подорожі в сторону Вінницького Погребища..


.. с.Новофастів веде історію з початку 19 століття, в ньому збереглось дві з половиною цікаві пам'ятки. Перша, найбільша і діюча, - храм Архистратига Михайла, побудований в 1831 році в стилі класицизму, побудований Йосипом Стефановичем Любомирським, тим самим, що можливо будував палац в с.Сніжна з попереднього посту і я так думаю, що він побудував і костел, який буде в кінці посту.
Храм в Новофастові належить Київському Патрірхату. Я можу помилятись, але по формам він здається мені баштовим типом, тільки такий баштовий тип був популярним в 17 столітті і в дерев'яній архітектурі, тому правильніше буде - просто класицизм. Церква хрещата в плані, одноглава. Основа восьмерик, на ньому такий самий в формі барабан, тільки трохи вищий, поверху восьмигранний шоломоподібний купол з главкою на ліхтарі. По головним сторонам світу має прибудови по висоті першого поверху нави-основи, діагональні грані основи мають прямокутні вікна. Рамена прямокутні під двосхилим дахом, закінчуються портиками з чотирма колонами тосканського ордеру, під портиками посередині стіни вікно, того ж розміру і форми, що і на основі і вівтарній частині. Вівтарна частина і бабинець такої ж прямокутної форми, що і рамена, тільки закінчуються не портиками, а чотирма пілястрами тосканськогго ордеру, на апсиді вікно посередині, до притвору прибудований тамбурок в плані - квадрат, по висоті на 2\3 висоти притвору, під двоскатним дахом, по боковим сторонам має маленькі стрільчаті віконця. Барабан десь на 1\5 вищий, за перший поверх основи, восьмигранний і має по великому вікну на кожну грань, на барабані восьмигранний шоломоподібний купол, вище восьмигранний ліхтар і маківка:








Наступна пам'ятка - напівзруйнований флігель маєтку Любомирських, побудований в 1810 році, з 1860 років маєток належав Бобровським, ще донедавна флігель мав симпатичний парапет зі стрільчатим вікном і чи то лоджію, чи то щось інше з двома колонами і напівциркульними вікнами (фото з сайту photoukraine.com), зараз і цього немає ( і щось мені здається, що через декілька років, зовсім розсипиться цей флігельок:






..ну і на дамбі в Новофастові, зберігся млин 1896 року в еклектичному стилі, всередині укріплений, тож може сміливо використовуватись далі:










В наступному селі Бабинці є "безголова" церква, побудована в епархіальному стилі в 1905 році, осв'ячена в честь Покрови Богоматері, главу згубила в часи комуняк і мабудь була дзвіниця в одному зв'язку з храмом, бо її прямокутна основа виділяється в плані. Дзвіниця приєднана до притвору трохи вужчого, але довшого за дзвіницю, в дзвіниці по одному вікну по сторонам (пн-пд), а в бабинці по два. Основа по ширині як бабінець, по сторонам прибудовані прямокутні рамена з виходами в західному напрямку, по сторонам пн-пд - потрійні прямокутні вікна, дах в раменах односкатний, можливо така форма в нього уже після "совєцькой перестройки", дах по всьому храму двоскатний, на дзвіниці трьоскатний. Апсида п'ятигранна, на східній грані маленьке кругле віконце, на діагональних гранях прямокутні вікна. Між раменами і вівтарною частиною ризниці, в ризницях по прямокутному вікну, а в північній ще двері на схід. Ризниці і рамена мають 3\4 висоти основи, між дахом рамен і дахом основи на основі є по три квадратних вікна на сторону, ще такі віконця є на притворі по одному на сторону, але колись вони мали форму хреста, бо находяться ці віконця над основними вікнами, і там де їх нема, то видно забиті старі віконця в формі хрестів. Храм оббитий горизонтальною шилівкою, але по всьому периметру в районі нижче вікон - вертикальною, а також під дахом на висоті десь з півметра також вертикальна:










Біля храму не зміг пройти повз кремезного ясеня, що цікаво, кора ставбура в нього, як у дуба, тож поки не побачив листки, то думав, що то дуб. І ще помітитив два цікавих старих будинка з гарною кладкою цегли, що цікаво зі сторони вулиці вони обкладені кахелем:






Ще одна пам'ятка Бабинців - водяний млин, хоча він не такий красивий, як в Новофастові, але видно, що не менше старий:






Остання пам'ятка поста, це храм в с.Бистрик, дуже бомбезний, по формі він більш схожий на костел, чи можливо каплицю. Можливо побудований в один час з пам'ятками Новофастова, можливо тими ж Любомирськими, десь на початку 19 століття. Тут видні елементи класицизму і якщо я не помиляюсь - трошки бароко. Нава прямокутна, під двосхилим дахом, по кутам рустована, також рустування посередині стіни з пн і пд сторони з західної сторони дві вертикалі рустування, також на західній стіні зверху парапет в "бароковому стилі?", на пн і пд сторонах нави по два прямокутних вікна. До східної частини нави прибудована "вівтарна частина?" вона вужча за наву, ділиться на дві частини, на західній частині (та, що приєднується до нави) зверху встановлена главка: восьмигранний барабан з нерівнозначними гранями, зверху такої ж форми шоломоподібний купол, барабан має два прямокутні вікна по сторонам (пн і пд), з барабану є напівциркульний лаз на горище нави, а зі східної частини двері. Східна частина вівтарної частини прибудови (можливо вона і не вівтарна, то я її так назвав)) зі східної сторони має спарені пілястри тосканського ордеру з аттиком і прямокутне вікно посередині стіни, ще до цієї східної частини прибудовані "ризниці" з пн і пд сторони, вони прямокутні в основі, мають 2\3 висоти нави і вівтаря і по ширині не більше метра, а по довжині, як довжина східної частини вівтаря, також ці ризниці (можливо це просто прибудови, - то я провожу паралелі з частинами звичайних храмів), по кутах рустовані. Дах на вівтарній частині рівний і виконує функцію терасси, ну і з нього можна потрапити в главку, зі східної частини цього даху встановлені три маленькі колони. Вхід до храму знаходиться в західній частині вівтаря під главкою з південної сторони. Ще з північної сторони є напівкругле віконце в підвал нави. Дуже цікава споруда, і зовсім ніякої інформації про неї я ніде не знаходив, про неї я дізнався з світлини на сайті panoramio.com  авторство smyk. :










- збереглись також старі ворота з цегляними стовпами.
..на цьому пост закінчую, попереду ще дві частини....




Бистрик, Новофастів, Бабинці

Previous post Next post
Up