9й. як не ускладнювати дитині «шмаркате дитинство», особливо в садочку
May 01, 2018 08:50
взимку батареї опалення дуже сушать повітря у приміщенні, падає вологість. а внаслідок провітрювання надвір виходить не тільки тепле повітря, але й знову вологість. саме тому, коли з’являється дитина, найпершими помічниками мами вдома повинні бути: зволожувач повітря (потребує фільтрованої від кальцію води) + гігрометр + термометр. якщо вдома і/о, то бажано докупити до газового котла терморегулятор-програматор, а якщо ц/о - то поставити краники на батареї, щоб не перегрівали домівку.
(ще також кондиціонер влітку підсушує повітря. але якщо відкрити вікна, то вологість повернеться, разом з теплим повітрям.)
якщо дитина має нежить (риніт) і перебуває у приміщенні, де нема ультразвукового зволожувача, то завдання мами - постійно зволожувати носові ходи, напр фізрозчином (не частіше що15хв). наніч - судинозвужуючі з дією не менше 8 годин, щоб дитина спокійно спала, маючи змогу вільно дихати носом (а якщо грудна дитина - то й нормально смоктати груди). але перед закапуванням ліків також гарно помити ніс фізрозчином від слизу, щоб ліки потрапили в ніс на очищену слизову, десь за півгод до сну, щоб подіяли ще до засинання. зранку після сну також гарно промити те, що там засохло за ніч. особливо, якщо зволожувач вночі був вимкнений. чим активніше зволожувати слизову, тим менше власного слизу вона вироблятиме для уникнення сухості самої себе.
за порадами Комаровського звичайні соплі з їх симптомом кашлем при чистих легенях лікуються просто: багато смачного пиття, фізрозчин в ніс (особливо якщо нема в хаті зволожувача повітря), як треба - наніч судинозвужуючі, якщо горло турбує - пшикалку в горло чи щось інше. також жарознижуючі при необхідності (якщо температура піднялась до 38,5-39). цього достатньо, щоб обійтись без сиропів від кашлю, і тим більше - без фуфломіцинів типу інтерферону. і головне - щоб не пустити хворобу нижче в легені (бронхіт і т.д.), в результаті чого доведеться приймати антибіотики.
соплі до 2х тижнів - це нормально при нормальних умовах приміщення, якщо їх не заліковувати, а тільки промивати/зволожувати і видувати ніс. але при умові, що вони не алергічні чи не дали якогось ускладнення при неправильному лікуванні (типу гнійного гаймориту, отиту і т.п). при поганих умовах (жарко, сухо) термін автоматично збільшується, бо є постійний несприятливий фактор. про гайморит http://video.komarovskiy.net/gajmorit-25-09-2011.html
відбула моя малявка майже рік садочницею, то вже можу трохи поділитись практикою збереження здорового імунітету )), особливо в "складних умовах", на які неможливо вплинути
наші 4ті осінні «садочкові» сопельки протривали тільки тиждень замість двох тижнів в попередні рази. початок тут але коли в садку в морози сильніше увімкнули опалення і вологість повітря в групі впала до 30-35, більшість дітей почали кашляти, а в моєї почався нічний кашель. дитина 5 ночей кашляє без інших симптомів, а мама не спить. тільки горловий кашель з чистими легенями на прослуховуванні лікаркою. тобто, в горизонтальному положенні дитина кашляє як від заднього риніту, так і від подразнення горла сухим повітрям (вдень - в садочку, вночі - вдома). вистачило 3 дні легкого лікування: горлоспас (досить смачний) + зволожувач вдома в посиленому режимі + постійне промивання носа фізрозчином + чистоніс перед садочком і після (з 3-4 років). і всі сплять спокійно )) особливо мама, якій зранку на роботу.
фізрозчин - це найдешевший варіант. з таким же успіхом можна використовувати морську воду чи подібні засоби. головне завдання - запобігти пересиханню слизової, щоби вона не стала сприйнятливою до вірусів та пилу, які є у повітрі, а виконувала свою головну функцію - бар’єрну. для закапування найпростіше придбати прозору пластикову баночку но-соль і туди шприцом поновлювати фізрозчин. моя малявка сама собі заливає з неї в ніздрі. для старших (років з 3-4-5ти) можна використовувати баночки-спреї від дитячого чистоносу або евказоліну (у них відкручується кришка) - зручно для набирання фізрозчину. а ось уже чистоніс - то не так для лікування, а як покращений фізрозчин, бо краще розмочує засохлі соплі і довше зберігає слизову носа зволоженою. і для садка то таки кращий варіант.
починаючи після 3-3,5 років, коли дитина пішла в садочок, в осінньо-зимово-весняний період я користуюсь крім фізрозчину, ще такими баночками: 1. чистоніс дитячий (для розм’якшення засохлого слизу і запобігання пересиханню слизової носа) http://georgbio.com/gel-lechebno-profilakticheskiy-chistonos-dlya-detey постійно
у садочку, де нема зволожувача, без цих баночок не обійтись. в нашому є індивідуальне опалення, але взимку норми температури і вологості все одно не дотримуються - зажарко і засухо: марно я плекала надії на регуляцію опалення і можливу купівлю в групу зволожувача. під час провітрювання "тікають віруси", але вологість падає. і чим вища температура повітря приміщення (від опалення), тим нижча вологість в цьому приміщенні. після провітрювання підняти рівень вологості можна: або вологим прибиранням, або мокрими рушниками на батареях, тазиками з водою для випаровування, пульверизаторами, але ніхто з цим не буде гратися, тому найлегше було б - зволожувачем. і тоді не буде сухого повітря, а в діток не пересихатиме слизова носа - не з’являться соплі; не подразнюватиметься горло - не з’явиться кашель (при умові, що нема ін факторів як глисти, алергія, кашлюк…). тому взимку при опаленні саме від вологості найбільше залежить здоров’я. про алергію http://video.komarovskiy.net/shkola-doktora-komarovskogo-allergicheskij-nasmork-29-08-2010.html
боротися з садком з питання дотримання температурного режиму та рівня вологості повітря в групі - майже нереально, хоча:
ДЕРЖАВНІ ВИМОГИ ДО ТЕМПЕРАТУРИ І ВОЛОГОСТІ ПОВІТРЯ У ДИТЯЧИХ ДОШКІЛЬНИХ УСТАНОВАХ
Температура повітря в ігрових кімнатах 21-23 ° С, а в спальнях 18-21 ° С. Відносна вологість повітря 40-60%.
За недотримання цих вимог АДМІНІСТРАЦІЯ ДДУ буде притягнутий до відповідальності.
ще гірша ситуація з батьками, які просто-напросто не розуміють, які умови потрібні, щоб їх діти не хворіли, інших дітей не перезаражали і дали їхнім батькам можливість ходити на роботу. що якщо пересохне слизова носа, то імунітет не зможе протистояти вірусам «сопель» та «кашлю» й в результаті дитина захворіє, навіть не застудившись. хоча за законом зволожувач можна купити в групу згідно письмової згоди батьків. тому довелось пристосуватись самій і допомогти своїй дитині здоровою пережити опалювальний сезон, не пропускаючи ні дня в садочку. і це мені вдалося, ура :) лікарняних жодного за рік молодшої групи !! наш режим хворіння в садку на зимовий активно-опалювальний режим переважно був такий: з пн до чт дитина здоровіша, далі організм не витримує "знущання" і в пт вона приносить з садочка легкі соплі та постійне чхання, а на вихідні вночі кашляє, не даючи мені спати. ось якраз дається взнаки завищена температура (до 25 градусів спокійно доходить) і занижена вологість (не вище 35-40), при яких організм не витримує навантаження. в опалювальний період легше одягаю дитину в групу «по-літньому» - футболка-шортики-шкарпетки. якщо захолодно, то зверху - флісову безрукавку (така потреба - велика рідкість). якщо дати довгий рукав і колготи чи лосінки, то буде перегрівання тіла з підвищенням температури, млявість, червоні щоки... діти ж активні )) краще, якщо будуть "оголені" або руки (короткий рукав) + довгі штанці, або ноги (шортики, спідничка шортиками, капрі/бріджі) + довгий рукав.
я вже навчилась негативні наслідки садочкового мікроклімату швидко ліквідовувати: горлоспас в горло і чистоніс в ніс - за інструкцією, за потребою наніч називін (хоча останні роки рідко користуюся, мені аж дивно) + постійно вдома працює зволожувач та активно промивається ніс фізрозчином. за вихідні організм відпочиває і в пн дитина йде знову здорова в садочок. якщо серед тижня почалось чхання і початковий риніт - відразу зволожити ніс фізрозчином (ми з малою це називаєм "вигнати вірус з носа" :) ), якщо горловий кашель від сопельок - запшикати горлоспас. щодня в будень - зранку до входу в групу і ввечері після - ніс зволожити чистоносом, можна антисептик. промивати ніс потрібно і після садка вдома. активніше на вихідних. якщо цього не зробити - а присутні соплі не видуваються, то далі дитина знов піде в «несприятиві» умови і за кілька днів принесе щось гірше - бронхіт, отит, гнійний гайморит чи схоже. моя приносила «зелені» соплі вкінці тижня, бо протягом садочкових днів я забувала про зволоження. а з запущеної хвороби вийти важче і довше, треба більше зусиль. як є можливість протримати дитину вдома довше (мама не працює), поки не вимились всі соплі і десь там далеко в носі все ще «сидять», то варто вилікувати і тоді відправити в садок у «несприятливі» умови.
промивати - як це ?.. маю на увазі постійне зволоження носика - заливати чи запшикувати фізрозчин для легшого видування сопельок. якщо соплі не витікають, не видуваються, а «клекочуть» в носі: треба активно вимивати, щоб розрідились і видувати розмочені, аж поки ніс не буде чистий. це займе трохи часу і зусиль, але буде позитивний результат - бо не почнеться кашель, особливо нічний внаслідок заднього риніту. густий слиз не виходить сам і не відкашлюється - він вже не виконує своїх функцій очищення та дезінфекції повітря, яке вдихається носом. якщо його не забирати - то будуть розмножуватись бактерії (бактеріальні риніти: зелені соплі) і далі доведеться приймати антибіотики, які лікарі часто виписують для перестрахування. але якщо ніс уже забитий, то допоможуть тільки ліки - гіпертонічний розчин, судинозвужуючі, щоб знову вільно дихалось.
реальність така --- щоб дитина не хворіла, то потрібні відповідні умови, і щоб дитина швидко одужувала - також потрібні ці ж самі відповідні умови. ось таке завдання батьків - ці умови забезпечити. потрібно - пити багато, зволожувати повітря, знизити температуру до 18-21, провітрювати від пилюки. сухе повітря - сопельки течуть, щоб самозволожити ніс, дуууже сухе повітря - засихають. біда і так, і так. але якщо вже засохнуть - то набагато гірше і з наслідками. важливим є і правильне лікування.
сухість, спека і пилюка - вороги дитини в будь-якому приміщенні !!!
• якщо їхати в гості, де точно нема зволожувача, а температуру повітря важко відрегулювати до комфортної, то мама обов’язково має взяти з собою «замінник зволожувача». здогадались, що саме ?? так, баночку з фізрозчином. особливо бабусі вміють виявляти свою любов до внуків так - «щоб не замерзли», а тому піднімають температуру повітря в хаті, закривають вікна, одягають їм побільше теплого одягу і теплих шкарпеток, і мало пускають гуляти - й діти в цих умовах сухого надто теплого повітря та занадто одягнуті займаються своїми дитячими справами, а потім приїжджають від бабусів додому уже «готово хворі».
• ротом надворі в мороз краще не дихати, особливо якщо горло зовсім не загартоване і періодично хворіє. тільки ніс може зігріти холодне повітря і очистити його від непотребу. тому варто навчити дитину надворі в холодну пору дихати тільки носом, навіть якщо дитина бігає і задихалась. бо інакше може наздогнати застуда ((
• причини отиту: використання спреїв у ніс (морська вода чи судинозвужуючі) для лікування риніту з засильним тиском до 3-5 років, підтягування сопельок дитиною, особливо під час сильного плачу, коли вони потрапляють в слухову трубу і там засихають, носіння шапки в теплу погоду, тим паче з теплим вітром, роздягання надворі дитини, яка вже спітніла і має мокре волосся під шапкою.
• дитину з соплями купати можна, бо підвищена вологість у ванній допоможе краще очистити ніс. і дуже добре під час купання чхати, коли вода потрапляє в ніс (випадково або з маминою допомогою)
• навчити дитину правильно видувати носа, закриваючи по черзі кожну ніздрю, а не одночасно у дві. також культурно кашляти і чхати - в долоні або в зігнутий лікоть. і пояснити, для чого це робиться.
• приписані а/б обов’язково правильно приймати: чітко погодинно, мінімальний курс не зменшувати, з пробіотиком бажано. тоді через 3 міс можна знову їх брати, якщо буде потреба, а не підбирати сильніші. можливо зробити бакпосів на чутливість
• дитина на ГВ більш чутлива до несприятливих умов приміщення: у неї носові ходи вужчі, коротші, слизова ще не зріла. і коли починається риніт, то ніс відразу не дихає або сопельки дуже сильно течуть (до закашлювання), а грудничок не може смоктати груди. тут не обійтись без судинозвужуючих, але безпечних для такого віку. фізрозчин також в допомогу або обережно витягувати слиз з носа http://mozdocs.kiev.ua/likiview.php?id=32319
Комаровський «Лекарства» - книжка, де для мам-нелікарів розписано доступно про «ліки» від нежитю, кашлю, горла та про антибіотики. дуже класна книжка, яку треба мати вдома під рукою. ще є також книжка про «ОРЗ» - велика і детальна для тих, хто більше цікавиться. ще всім мамусям бажано переглянути маленькі версії про «Кашель», «Насморк» і «Високую температуру» - зрозуміло про основне.
трішки основ про кашель (щоб зрозуміти, як обійтись без сиропів від кашлю):
покрокові дії, коли дитина приносить сопельки з садка вкінці тижня
не видувати незволожений ніс !! виняток, якщо самі такі рідкі, що "течуть рікою". тим більше, не просити дитину дути *дуже сильно* незволожений слиз !!
Пт - краще відразу по забиранню з садку, коли вже є постійне чхання і почав "протікати" ніс, або уже вдома: пшик чистоніс і видути соплі (повторювати до повного звільнення носа), щоб дитина все повністю видула і не шморгала, далі підтримувати вологість слизової носа фіз розчином - закапувати чи запшикувати - і за потреби видувати до повного очищення носа. пиття!. якщо увімкнене опалення, то зволожувач повітря повинен працювати або ту частину дня, що дитина вдома, або вночі. перед нічним сном гарно видути ніс. Сб - ранкове вставання з тим самим: пшик чистоніс і видути соплі (повторювати до повного звільнення носа), щоб дитина все повністю видула і не шморгала, бо за ніч слизу досить таки засихає в носоглотці, тому що у лежачому положенні він стікає по задній стінці глотки. далі протягом дня підтримувати вологість слизової носа фіз розчином - закапувати чи запшикувати - і за потреби видувати до повного очищення носа. зволожувач. особливо ретельно очистити ніс перед нічним сном. якщо вночі почнеться кашель, то тепер варто закапати судинозвужуючі - щоб всі спали спокійно. якщо запшикування і закапування не дуже допомогло для повного очищення від засохлого і загуслого слизу, то потрібно спробувати промити краще: в лежачому положенні закапати з баночки типу носолю чи шприца кілька кубиків фіз розчину в обидві ніздрі (забагато не буде, дитина проковтне), почекати кілька хв і видути. Нд - те саме: повторити дії попереднього дня. якщо не дати сопелькам засохнути, то дуже мала ймовірність появи будь-якого кашлю. Пн - зранку в процесі збирання в садочок провести максимально ранкове очищення. якщо сопельки не сильно турбують, то в групі деколи видувати. якщо сильніше мучать, то закапати в садок судинозвужуючі - тоді і спатиме на обід з більшою ймовірністю, що без кашлю. але краще перебути без ліків, бо слизова мусить бути зволожена хоч тими сопельками, що витікають. взагалі, якщо є можливість, то в Пн варто потримати дитину ще вдома, щоб "протікання" ще зменшилось - у комфортних дом умовах та при маминому догляді. забираючи з садка, повторюєм процедури Пт. оскільки в групі тепло (навіть жарко), вологість сумно низька, а дитина одягнута не в один шар одягу, то - повірте - стільки сопель видуєте, що огого !!. за цілий день перебування у некомфортних умовах... Вт, Ср, Чт - все повторюєм: якщо усе правильно зробити, то до Чт й не помітите, що вже й не видуваєте дитині ніс, бо не треба )) далі може бути кілька "здорових" днів з сухим носом, а потім все спочатку... ну садок же (( у цьому й полягає праця мами. ось завдяки такому "правильному" лікуванню моя донечка відвідує садок всю зиму - тільки з нестрашними сопельками. вірус чіпляється до всіх, але чи втримається в носі, то залежить від місцевого імунітету дитини і дій мами для його підтримки в "робочому" стані. ось про нього відео http://video.komarovskiy.net/shkola-immunitet.html
сам процес проходить так:
зранку залили по кілька кубиків фізрозчину в обидві ніздрі (до 5 мл в кожну). якщо за відчуттями там все дуууже засохло, то запшикали чистоніс. через 5-10-15 сек видули. а далі за відчуттями - якщо не все видулось, то запшикали фізрозчин: 2-3 пшика в першу ніздрю і щоб дитина несильно підтягнула, те саме - в другу. і через кілька секунд видули, але до того, як дитина підтягне уже витікаючі зволожені сопельки. і так за потреби кілька разів, до повного очищення. далі слідкувати за дитиною протягом дня - коли знову почне шморгати носом, і відразу запшикувати фізрозчин й видувати.
дописую: ще одна порожня багаторазова баночка-спрей, за допомогою якої дитина сама без зусиль, натискаючи, може собі запшикати фізрозчин в носик. пластикова непрозора від др.тайс. але з 5ти років дитина перейшла на евказолінову багаторазову баночку для самостійного запшикування (схожа є також від носолю).
моя мотивація відносно ГРВІ - боюсь, що дитина захворіє - бо це непримно: хворіти. а тому роблю все можливе, щоб менше і легше хворіла (про адекватне одягання вже писала в попередніх постах, а це ще не все ;) ), а «шмаркате» дитинство звелося до мінімуму. ну кому ж подобається дивитись на дитину, в якої струмком течуть соплі з носа, яка голосно кашляє чи мучиться болем у вухах, якій боляче ковтати або яку мучить висока температура ?..
Завдяки порадам Комаровського для профілактики та лікування респіраторних інфекцій моя дитина або майже не хворіє, або легко виліковується (за 4,5 роки далі ніж риніту, температури й горлового кашлю не доходило). І ось нарешті я дозріла використати ці поради на собі. Моє слабке місце - горло, бо в дорослому віці вже двічі хворіла ангіною :(( тому в мене все з горла і починається. От недавно протягом тижня-двох перебула всі можливі застудні інфекції, а вилікувалась суто «зволожувачем» та фіз. розчином + ібупрофен від головного болю та температури, деколи судинозвужуюючі наніч, щоб не задихнутися ґґґґґ. Бо ніс закладений. Не дуже болюче горло --- горловий кашель від першіння горла --- нежить --- ранковий кашель від нежиті --- гайморит --- бактеріальний гайморит з болем в пазухах --- майже отит (закладало вуха при видуванні слизу з носа) --- етмоїдит з болем --- бактеріальний коньюктивіт --- фронтит з болем. Ось так інфекція просувалась моєї головою «знизу вверх». Стан не дуже приємний, а з температурою то зовсім невеселий. Але треба бути на роботі. Тому всюди з собою носила спрей фіз. розчину. Бо основне при захворюванні всіх пазух - не дати слизу засохнути і максимально звідти його вигнати. «Запшикуватись» можна що15 хв. Обов’язково це зробити перед кожним видуванням носа. Якщо не зволожити підсохлий слиз і видувати його, то можна до отиту «додутися». Ніколи не думала, що в людині може вміститися стільки сопель, ще й різних кольорів, скільки я видувала щоденно !!. Особливо після нічного сну. Бо зранку треба все «вичистити», щоб день легше пройшов: запшикуванням чи активнішим закапуванням фізрозчину, можливо й промиванням водою. Тиждень - і здорова )))
Все обійшлось без антибіотиків. Може й завдяки тому, що не змогла попасти до лікаря (бо лікарі залякують і відразу виписують "провсяк випадок").
І вологість !!! На собі перевірила. Щоб менше хворіло горло, то воно не повинно пересушуватися під час нічного сну (особливо, коли вночі встаєш попити води - це ненормально). Спати потрібно у кімнаті з вологістю мін 45-50, а найкраще - 65. тоді прокидаєшся людиною вранці: горло не першить, слиз в носі не засохлий, ніс не закладений і дихає вільно. Рекомендую спробувати й відчути різницю Якщо зволожувач не справляється, то каструля з водою ввечері на плиті дуже гарно допомагає підняти вологість для комфортного нічного сну. + опалення скручуєм, не більше 21-22 градуси.
це не керівництво до дії, а особистий досвід. вичитуйте інструкції до ліків!
а ще бажаю знайти адекватного педіатра, щоб не "залікувати" дитину