Це в Баварії, 15 хвилин автобусом від Вайдена, де живе мій дідусь, приблизно за 30 км від кордону з Чехією. Нас туди повезли від єврейської громади. Дідусь до неї приписаний, тому його часто запрошують на різні акції. Наприклад, вони щороку їздять у Флоссенбюрг на День жалоби за жертвами. Євреям, як відомо, найбільше дісталося під час ІІ Світової. Хоча мій дід і не єврей (не знаю, чи на щастя, чи на жаль), і йому є, про що посумувати, - українців там також чимало загинуло. До речі, відповідно до інформації, що надається, в цьому концентраційному таборі перебував батько нашого Президента - Андрій Ющенко. У зв'язку з чим наш глава держави минулого року їздив туди з візитом. Трохи про це є у посиланнях внизу запису.
Одразу скажу про фотки - знімалося на ФЕД, друкувалося і сканувалося. Вийшло не все. Шторка підсвічує :( Кадри 1, 4, 9 - сканована, завдяки подарованому Васильком сканеру, плівка. Отож.
1. Мій дідусь - Володимир Іванович Ковалевський. 2. Християнська (екуменістична, як по правді) капличка. (В Німеччині, наскільки я зрозуміла, взагалі мало церков належать до конкретних конфесій, вони всі вже перемішалися, в них проходять екуменістичні зібрання, схожі на якусь гремучу суміш партійних зборів і меси. Бррр!) На кожному з вітражів цієї каплички зображені герби країн, громадяни яких постраждали у Флоссенбюрзі. Український теж є.
3. Братська могила. На дальньому плані видно "Площу націй", на якій розташовані плити-меморіали кожної з країн. На них написані кількості жертв з даної країни. На плиті СРСР - 26 430 невинно загиблих людей...
4. Крематорій. Моторошно... А найстрашніше - це сама піч.
5.-6. Християнська капличка з різних боків. 7. Дідусь сів на пеньок. ;) КрасавЄц.
До речі, зараз навколо території меморіалу - чудовий ліс. Кажуть, у той час тут не було так рослинно. Між іншим, ліси в Німеччині огороджені колючим дротом. Чи то, щоб тварини не вискакували куди не треба, чи то, щоб люди природу не загадили? Для нас це дико.
8. Один із небагатьох живих на цей час ветеранів табору. За ним - вид на прекрасне передгір'я Альп. Як можна в такій красі таке страшне робити...
9-14. Синагога. 10. Всередині синагоги стоїть раввин. Шалом :)
11. 12.
13. Напис івритом, дослівного перекладу немає, приблизне значення - "Пам'ятаємо". 14. Поминальні свічки.
Кілька посилань: на коротку статтю про сам табір і візит туди Ющенка, а також фотки звідти (там є також ця піч, видно трохи музею, і те, що мене найбільше вразило там, - приміщення, де полонених мили, як скотину.
Це все моторошно, скажу я вам, друзі. Раджу почитати для пам'яті про загальний розвиток.
Стаття:
http://elvisti.com/node/64945Фотки:
http://www.president.gov.ua/gallery/669.html#6786.