Історична освіта як поле інформаційної війни

Jan 26, 2011 19:50

Історична освіта як поле інформаційної війни

Нищення історичної пам'яті української нації відбувається різними способами: з одного боку, російські "придворні" історики та їхні місцеві посіпаки намагаються зробити нашу історію частиною "русского міра", а з іншого, - має місце сліпе та некритичне копіювання демоліберальних історичних концепцій, насамперед так званого "антропоцентричного підходу", який ставить у центр історичного процесу людину з усіма її слабостями та недоліками, а водночас виводить звідти націю, нівелює все героїчне, справді духовне, руйнує саму ідею нації.
Нав'язані нам демоліберальні псевдо-цінності передбачають відмежуватися від своїх героїв, оскільки вони є нетолерантними, засудити їхні вчинки, бо вони буцімто не сприяють міжетнічному порозумінню, забути про минулі кривди, що відкриває шлях до їх повторення у майбутньому.
Історія кожного народу містить чимало кривавих сторінок, без цього не обходиться побудова держави та формування нації. Національні герої всіх народів: Олівер Кромвель, Джордж Вашингтон, Наполеон Бонапарт, Джузеппе Гарібальді, Карл Густав Маннергейм, Отто фон Бісмарк та багато-багато інших - аж ніяк не були пацифістами та взірцями толерантності, що жодним чином не заважає так званим "розвиненим країнам" пишатися своїми героями: за міру пошани того чи іншого державного діяча береться не його "толерантність", а реальний внесок у справу розбудови нації та держави.
Але дивна річ - українців позбавляють права мати власних героїв, пишатися ними - бо це, виявляється, суперечить "антропоцентричному підходу" в історичній науці та освіті. Виявляється, діяльність Річарда Левове Серце, Томаса Мюнцера, Френсіса Дрейка, чи, приміром, Улісса Гранта, цілком вкладається у шкільні підручники з історії, а от князя Святослава, Максима Залізняка, отамана Зеленого та Романа Шухевича - ні. Декларовані іншими країнами "демократичні цінності" дозволяють їхнім народам вшановувати героїв та пам'ятати славетні сторінки своєї історії, а нам, виявляється, цього не можна.
Ясно, що різного роду демоліберальні підходи до вивчення та викладання історії, особливо ж - у школі - насправді слугують знаряддям наступу на історичну пам'ять української нації, тобто, стають зброєю українофобів. Невипадково нова програма шкільного курсу історії України ґрунтується на цьому поверхово сприйнятому "антропоцентричному підході": не привертаючи такої уваги, як явно українофобські дії, вона дозволяє вихолостити виховний зміст з нашої історії, вбити сам дух історичної пам'яті, звести історію України до малозрозумілого школярам переліку дат і фактів, викреслити зі шкільних підручників славетні сторінки історії нашого народу: козацько-селянські повстання 17 століття, які мали на меті відновлення соціальної та національної справедливості, гайдамаччину та повстанський рух 1920-х років, героїчну боротьбу УВО та ОУН проти окупаційної влади, звитягу УПА. Особливо ж прикро, що до розробки таких програм залучаються не лише одіозні українофоби, але й такі відомі історики як, приміром, Наталія Яковенко, що сприяє легітимізації у суспільній свідомості викривлень історичної освіти, постановки її на службу антиукраїнським силам.
Маємо справу з політикою подвійних стандартів: весь інформаційний простір нашої держави забитий книгами, фільмами та передачами про російських та совєтських "героїв", а наших героїв - які є справжніми героями, бо вони боронили свою землю, а не загарбували чужі - відкидають на маргінес історичного процесу. Лише послідовна, національно орієнтована політика у сфері історичної пам'яті може врятувати нашу історію від чергової наруги та від поступового знищення. Це ж, у свою чергу, по силам не лібералам і демократам, а лише націоналістам - людям, які щиро вболівають за відновлення історичної пам'яті та докладають максимум зусиль до її захисту від ворожих диверсій.

Євген Костюк
кандидат історичних наук
член Київського міського комітету ВО "Свобода"

Киево-Могилянская академия, Наталья Яковенко, выродки, история, история Украины, Наталя Яковенко

Previous post Next post
Up