Текст був написаний у липні 2013 року.
- Крим - частина України
Як і усюди в нашій державі тут має місце таке явище як «потьомкінське селище». За межами курортних міст і на звичайних, не магістральних дорогах тут досі лихі 90-ті. Інфраструктура руйнується, дороги в жахливому стані. І справа тут навіть не у розмітці, чи ямах, а у відсутності важливих огороджень над прірвами гірських трас. Така тенденція добре простежується і у містах. Фактично, Крим - це одне велике селище, яке так і не вийшло з 90-х років. Видозмінюється лише узбережжя, та й то під час курортного сезону.
До слова, російські чорноморські курорти мають зовсім інший вигляд. Від Новоросійська до Адлера містечка виглядають доглянутими і причепуреними. А Крим виглядає на їх фоні, як палатки кримських торговців, що збудовані лише б протягнути кілька місяців літа.
- Крим - не російський, а багатонаціональний.
На 99% російським є лише Севастополь. Насправді в Криму українського дуже багато. Так само як і татарського. Тому фарбувати в кольори якогось прапору сенсу немає.
- Основний транспорт в Криму - маршрутки.
В Криму середній рівень покриття залізницею. Тому основну частку питомої ваги пасажирських перевезень займають автобусні. Хоча фактично, автобусів в Криму дуже мало курсує, здебільшого маршрутки, типу київських, які вміщають до 30 пасажирів. Квитки краще купувати на автостанціях. І офіційно, і надійніше ніж домовленість з водієм. Багаж де-не-де оплачується разом з квитком, або у вигляді кількох (у цьому році 5 грн) водію.
Коли це можливо за напрямком, я б обирав електричку. Зручно для туриста (не для пляжника, матрацникам краще все ж таки маршрутка), багато місця і дешевше. Та, на жаль, залізниця є не усюди.
Тролейбуси, які б мали бути основним транспортом у такому екологічному середовищі, як Крим, відсунуті ледве не на останні позиції. Вони є не в усіх великих містах, їхня мережа практично не розвивається. А вони могли б замінити маршрутки на усіх напрямках і не забруднювати повітря.
Найбільше тролейбусів курсує у Севастополі. І там вони сучасні і швидкі. А трасою Сімферополь-Ялта досі курсують округлі старенькі тролейбуси, які я бачив у Рівному і Чернівцях.
- Курортні ціни в Криму у 2-3 рази вищі за середні по країні.
А в деяких місцях коефіцієнт націнки ще вищий. Тому плануйте кошти перед поїздкою на відпочинок ретельніше.
- Крим - місце паломництва українських і російських громадян.
А справді, як іще пояснити нестримне бажання приїхати на відпочинок з грошима і повернутися без них?