Болячка тижня: курсові стрибки долара і думки топ-експертів

Sep 11, 2012 12:00

Оригінал запису знаходиться на сайті Bankografo.com


На минулому тижні відбулися події, що нагадали цунамі в філіжанці кави: курс долара стрибнув вверх (до 8,3 на чорному ринку), незважаючи на існуючий режим жорсткого валютного регулювання з боку НБУ.

Завдяки інтервенціям у наступні дні центральному банку вдалось знизити температуру на ринку, однак до попередніх рівнів - 8,05 - її досі не збито.

Що це було? Хто винний? І до чого готуватись?

Bankografo.com промоніторив блоги та коментарі найвідоміших експертів щодо осінньої поведінки курсу долара.



Ерік Найман, управляючий партнер інвесткомпанії Capital Times:

( Сегодня ) … Причиною стрибка курсу гривня / долар на міжбанку майже до 8,20 або на 1% в порівнянні з п’ятницею стало зростання банківської ліквідності вище 26 млрд. гривень (максимум з початку року), частина якої тут же пішла на купівлю інвалюти. НБУ не встиг пов’язати цю ліквідність, а виходити з валютними інтервенціями в умовах загрози зниження валютних резервів до критичних величин справедливо не хоче.

Наші очікування - до кінця жовтня (парламентських виборів) Нацбанку вдасться обмежити зростання курсу відміткою 8,25. Однак стратегічна корекція валютного курсу в напрямку 8,8-9,2 протягом наступних 12 місяців є неминучою …

Олена Білан, головний економіст Dragon Capital:

banki.ua ) … Стрибок валютного курсу у вівторок був спровокований збільшенням гривневої ліквідності банків на тлі накопичених девальваційних очікувань населення та бізнесу. Ситуація повинна незабаром стабілізуватися, оскільки до виборів різкої девальвації гривні влада намагатиметься не допустити…

… Після виборів стан валютного ринку багато в чому буде залежати від зовнішньої кон’юнктури: при поліпшенні ситуації в світовій економіці різких стрибків курсу гривня-долар можна буде уникнути і зберегти курс біля позначки 8,2 грн / долар. Однак, якщо ситуація в світовій економіці посилиться, то гривні доведеться девальвувати.

При цьому ослаблення національної валюти має бути достатньо сильне, щоб поліпшити зовнішньоторговельний баланс і збити девальваційні очікування, але не бути руйнівним для банківської системи. Згідно з оцінками Dragon Capital, рівень 9-10 грн / долар, або 11-20% девальвації, відповідає даним критеріям…

Віталій Шапран, головний фінансовий аналітик РА «Експерт-рейтинг»:

( Форбс )… Професіонали, прив’язані до банків та інших великих фінпосередників, зволіли констатацію факту на рівні дитячої простоти - «курс виріс через надлишок ліквідності на міжбанку». При цьому ніхто не спромігся пояснити, звідки даний надлишок взявся.

У непростій ситуації опинився і Нацбанк. Навряд чи голові НБУ Сергію Арбузову потрібно було виступати з довгою промовою по центральних телеканалах, пояснюючи, що з 4 вересня монетарна влада спробує перейти до політики плаваючого курсу…. НБУ, дбаючи про поліпшення кон’юнктури кредитного ринку і пожвавлення внутрішнього ринку, розпочав грошові ін’єкції в економіку. Але у таких дій є побічний ефект….

…Нацбанк не вирішує завдання стимулювання експорту за рахунок девальвації, а намагається вийти із ситуації, коли будь-яка значуща грошова ін’єкція в систему буде трусити валютний ринок. Рішення такого завдання не передбачає значної девальвації гривні, хоча ризики тиску різко негативного сценарію в Єврозоні на українську економіку ніхто не відміняв. Розуміння населенням монетарної стабільності як стабільності курсу гривні до долара США - з біса незручна штука, яка позбавляє НБУ дієвих важелів стимулювання внутрішнього ринку …

Віктор Пинзеник, екс-міністр фінансів України:

( DT.ua ) … Нацбанк за будь-яку ціну буде втримувати курс гривні до долара до парламентських виборів наприкінці жовтня. Проте ця тактика стримування зростання курсу за рахунок золотовалютних резервів помилкова…

( Главред ) … На жаль, на сьогоднішній день економіка вже пішла в мінус. Крім одного сектора, який і повинен турбувати - торгівля зростає. А як це може бути, коли реальна економіка падає? Будівництво, промисловість, сільське господарство - падає, а торгівля зростає. А це означає, що імпорт заміщає і ось причина тиску на обмінний курс …

Сергій Яременко, екс-заступник голови НБУ:

( Форбс ) … Нинішня девальвація пов’язана багато в чому з тим, що експорт зменшується, а імпорт зростає. При цьому ніхто не займався імпортозаміщенням. Розрив між вхідними та вихідними валютними потоками досяг того рівня, коли девальвація стала неминучою. Нацбанк буде намагатися будь-якими засобами тримати курс. І це правильно. Тому що нічого іншого йому не залишається. Інше питання, що регулятор сам довів ситуацію до такого стану …

Олександр Сугоняко, голова Асоціації українських банків:

( Сегодня ) … Ситуація з курсом гривні склалася через тактичні помилки Національного банку та уряду.  Ця ситуація могла не статися. Якби уряду не вдалося залучити три мільярди, це сталося б ще раніше. Вчора була чисто тактична проблема, пов’язана з різким збільшенням коштів на коррахунку…

… Ще в липні, залишок на коррахунку досягав 16-18 мільярдів, а за останній тиждень вже 20-25 мільярдів. У цих умовах, коли навіть короткострокові кредити банки не хочуть давати, ці гроші нікуди дівати. Власники цих коштів пішли на ринок валют і сформували додатковий попит.

Це прояв глибинної стратегічної проблеми. Її можна уникнути, але за це треба буде платити. Зараз Нацбанк загнав себе в кут через політизацію своєї діяльності. Якщо він буде і далі тримати курс, буде продовжувати утримувати ліквідність, буде виконувати спеціальне замовлення, то зірве курс …

Сергій Терьохін, депутат від БЮТ:

( LB.ua ) … Влада зможе утримувати курс гривні 2013 року не більше ніж два місяці - потім буде обвал… У нас валютні резерви Нацбанку в жахливому стані. За цей рік вони зменшилися на 7 млрд і тепер становлять менше за 30 млрд. Імпорт перевищує експорт, гроші витікають за кордон - в офшори, довіра до гривні падає…

… Зараз влада заграє з виборцями, саме тому не піднімає курс (долара, - ред.), Щоб люди могли придбати життєво важливі товари. Але після виборів - навіщо їм це? Така сама ситуація була 2004 року, коли спочатку була позитивна динаміка, а 2005 року відбулося просідання…

Дмитро Сологуб, начальник відділу аналізу і досліджень «Райффайзен Банк Аваль»:

( banki.ua ) …Насправді девальвація, можливо, відбудеться, але це не означає автоматично, що буде фінансова криза. Так, щорічно восени спостерігаються такі явища, коли зростає попит на валюту, курс девальвує, Національному банку доводиться проводити інтервенції. Причому відбувається це в ті ж дні: в минулому році теж 3-4 вересня відбувалося те ж саме…

…Україна живе з дефіцитом платіжного балансу, зі зростаючим дефіцитом торговельного рахунку. Тобто передумови для девальвації є. У той же час треба реально оцінювати ситуацію і не робити панічних заяв. Про 2008 рік не йдеться, ситуації дуже різні: економіка України зараз не перегріта, обмінний курс не переоцінений…

Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру про одного з «винуватців»:

( Українська Правда ) … В Україні, де доларизація ринку зашкалює, а тут ще вибори, з постійними панічними заявами політиків, що все завалиться і треба бігти скуповувати долари, небезпечно обманювати людей з валютою і сіяти паніку. Це зрозуміло, що цей банк ( … великий банк, яким володіє солідна фінансова структура із Західної Європи… ), створивши провокацію на міжбанківському валютному ринку, на другий день продавав готівкову валюту за 8,29 грн. Напевне, такий продаж приніс йому гарний прибуток. Причому цей банк, як ніхто інший розуміє, що після виборів цю валюту не продаси і по 8 грн …

За даними журнала Форбс, поширеними «Економічною правдою», п’ятірка банків, винних у валютних спекуляціях по версії НБУ відома з анонімних джерел.

Для кращого розуміння ситуації Bankografo.com рекомендує аудіо-інтерв’ю з аналітиками Дмитром Сологубом (Райффайзен Банк Аваль) і Мар’яном Заблоцьким (Ерсте банк) на radio era.fm .
Previous post Next post
Up