Кандидати в депутати будуть змагатися гречкою. Парламентська газета "Голос України" опублікувала закон про місцеві вибори. Президент Петро Порошенко підписав його у четвер. Депутати проголосували ще три тижні тому. Вибори призначені на 25 жовтня цього року. - Президент затягував підписання з двох причин, - говорить Gazeta.ua політолог Віктор Таран.
- Перше, текст, який проголосували в парламенті, допрацьовували та редагували. Прибирали неточності.
Бо приймали з голосу. Багато хто з депутатів його навіть не бачили. Друге, в Адміністрації президента думали, чи варто проводити вибори за новим законом. До останнього вирішували, який їм вигідніший - 2010-го року чи цей.
Чим новий закон відрізняється від попереднього?
- Вони змінили виборчу систему. Раніше вона була змішаною - пропорційно-мажоритарною. Зараз вони зробили пряму мажоритарку. Боротьба відбуватиметься на округах. Не можливістю самовисуватися та підняттям прохідного бар'єру з трьох до п'яти відсотків позбавили можливості політичного змагання партій, які зараз тільки розкручуються. Політичну конкуренція на місцях знищили. Набрати п'ять відсотків важче. Так прибирають конкурентів.
Які там загрози та небезпеки?
- Списки всіх кандидатів в депутати, які будуть висуватися по мажоритарних округах, мають затверджувати вищестоящі партійні організації. Наприклад, у Миргороді на Полтавщині їх ухвалюватиме не місцева партійна організація, а київська. Це запроваджує диктат та вбиває партійну демократію. Лише лідери політсил визначатимуть, кого куди поставити. У одній із партій через це місцеві осередки вже вступили в конфлікт з центральним керівництвом, яке нав'язує їм своїх кандидатів.
У кожному населеному пункті через мажоритарку отримаємо маленький 205 округ Чернігова. Кандидати в депутати будуть змагатися гречкою та підкупом.
Позитиви є?
- Ключовий - те, що мерів великих міст обиратимемо в два тури. Ще отримали урок для суспільства. Всі побачили, що депутати парламентської більшості порушили коаліційну угоду та не виконують передвиборчих обіцянок. Вони зобов'язувалися відмовитися від змішаної системи. Але не зробили цього. Ми побачили, які партії насправді. Виборці в чергове зрозуміли, що треба обирати не створені за день-два до виборів політичні сили із красивою політичною рекламою. А тих, хто має програму розвитку та виконує свої зобов'язання.
Що отримаємо на виході?
- Дуже погану картину. На місцевому рівні партії, які були створені під вибори, набиратимуть незрозуміло яких кандидатів. Матимемо колосальну політичну корупцію на місцевому рівні, скупку голосів. За це все відповідальність мають нести народні депутати та президент. Бо в парламенті був закон, який передбачав голосування за відкритими списками і не мав негативу нинішнього. Його не підтримали.
Автор: Ольга МОСКАЛЮК
http://gazeta.ua/