Роальд Дал "Джеймс і гігантський персик"

Jul 22, 2010 17:03





Роальд Дал. Джеймс і гігантський персик. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009. - 224 с.

Невеличка рецензія

Роальд Дал і в цій книзі дотримується своєї «жорсткої» манери писання. Вже на першій сторінці батьків головного героя - маленького Джеймса - ковтає злий носоріг. Письменник уточнює, що батькам вистачило рівно 35 секунд, щоб померти. Багатьом здається такий стиль писання занадто жорстоким як для дитячої книжки, але, зрештою, згадаймо, що зараз дивляться по телевізору діти, в які ігри грають. Книгою, де відсутні динамічні події, в яких беруть участь негативні герої, скоріше за все не зацікавлять сучасних дітей. До того ж згадаймо народні казки, які не лише допускають наявність жорстокості, а й активно її використовують. Адже казка - це як одна з моделей пізнання світу, певного роду досвід.

 Книги Дала поєднує з народними казками не лише «невідредагована» жорстокість, а й багато інших елементів. Наприклад, герої діляться на суто хороших і суто поганих. Погані, ясна річ, отримують по заслугам і нікому їх не шкода. Хороші в свою чергу щедро винагороджуються всілякими благами. Хороші зустрічають добрих фей, чарівників, альтруїстів, хорошим персонажам щастить, їм усі допомагають і врешті-решт вони отримують навіть більше, ніж хотіли.

За таким принципом написані більшість дитячих книжок Дала. «Чарлі і шоколадна фабрика», «Матільда» і «Джеймс і гігантський персик» - чи не найбільше наближені до народних казок.

В книзі «Джеймс і гігантський персик» є всі ці «казкові» елементи - Джеймс сирітка. Його батьків ковтає носоріг. Хлопчик змушений жити зі своїми злими тітками Шкваркою і Шпичкою. Вони його експлуатують як Попелюшку - він робить всілякі хатні справи, в той час як тітки відпочивають. Тітки і собі грубі і відразливі - описані автором так, що жодної симпатії до них виникнути не може. Далі Джеймс зустрічає дивного чоловічка, який взявся нізвідки і так само зник. Він дав Джеймсу чарівного насіння. Як фея дала Попелюшці шанс поїхати на бал, перетворивши гарбуз на карету.

З цього самого моменту і починаються пригоди. Саме вони і є найцікавішими у книзі, адже кінцівка і так відома - з Джеймсом все буде добре, а тітки і так безславно гинуть ще на самому початку. Так їм і треба.

Пригоди втягують - все зосереджено довкола гігантського персика, гігантських комах - Коника, Сороконіжки, Черв’яка, Сонечка, Шовкопряда і Святляка. В книзі є епізод і з химерними міфологічними істотами Хмарулями. Загалом ,нудно не буде, адже ця казка -суцільна пригода, яка тримає в напрузі до самої кінцівки. Динамічні події нанизуються як намистини на основну сюжетну лінію. Ну, і звичайно, в кінці буде хеппі-енд. Куди ж без нього в казці, адже хороші люди і благородні вчинки завжди винагороджуються.

Тепер кілька слів щодо оформлення. Обкладинки попередніх двох книг цього автора були оформлені Гапчинською, обкладинка ж цієї зроблена Арсеном Джаникяном. Обкладинка хороша, але суто суб’єктивно - краще всі три книги одного автора однієї серії оформлювати цілісно, в єдиному стилі. Тим паче, що книг-то всього три. Щодо ілюстрації, то вони лишилися оригінальними - авторства Квентіна Блейка, який ілюстрував книги Роальда Дала. Це такий самий тандем, як Алан Мілн і Ернест Шепард, які і створили того Вінні-Пуха, якого знає весь світ.

іноземне, переклад, Роальд Дал, архів, нове, рецензія, англійська мова

Previous post Next post
Up