Чи бувало з вами таке, що хтось, чию думку ви, безсумнівно, поважаєте і цінуєте, щиро радить прочитати саме цю книгу чи переглянути саме цю кінострічку? Після бурхливих розповідей і очей, сповнених захоплення, натхненно берешся читати/дивитися… і розчаровано чекаєш того місця, де нарешті почнеться обіцяне «цікаво, неймовірно, фантастично»?.. Певно, таке трапляється з кожним. І справа тут не в різних мистецьких смаках, а іноді навіть не в тому, що твори варто сприймати в особливій обстановці чи після певної підготовки. Існує у Всесвіті особлива частота радіохвиль, якась невловима сутність сприйняття кожної людини, яка і визначає те, сподобається нам книга, інтер’єр, людина - чи ні. Твоє - або не твоє.
Вгадати, яка радіостанція мистецького всесвіту твоя? Дуже просто: пробуєш все підряд, що сподобалося - те і твоє…
Особливо важливою проблемою така налаштованість є для людей, які зібралися у подорож. Гортаєш сторінки путівника, питаєш у знайомих, читаєш відгуки в інтернеті - все ніби з добрими намірами підготуватися до «правильного» сприйняття незнайомого місця. Шар за шаром, мов млинці на Масляну, у думках потихеньку складається певний стереотип, передустановка сприйняття. І ще навіть не рушивши у напрямку до омріяного місця, нібито орієнтуєшся у місцевих звичаях, знаєш, яка там природа. А потім… прибувши до місця призначення, бачиш щось абсолютно не таке, не завжди гірше, зазвичай просто зовсім не таке, як ти його собі малював перед сном в уяві!.. Та є у світі місця, які однаково дивують, захоплюють, змушують благоговіти тисячі, мільйони подорожувальників. Багато років привертає до себе увагу, манить гостинністю і простотою, якимсь східноєвропейським шармом, польська столиця Варшава.
![](http://pics.livejournal.com/knyupo4ka/pic/00009951/s640x480)
…Фірмовий потяг привіз мене на станцію «Варшава Центральна». Очі, які звикли до пафосних чи не дуже, обшарпаних чи підштукатурених українських вокзалів, здивовано шукають неба. Небо не тут, небо вище. Виходимо з-під землі (чимсь нагадує метрополітен) - і мати моя рідна! Ми в самісінькому центрі. Кажуть, що до історичної частини міста пішки можна дійти хвилин за двадцять. Настрій піднесений, в голові радісна думка «Прибули!». Варшава чепурненька, акуратна, стильна. Повз нас проходять люди, не дуже заклопотані чимсь. Точно, сьогодні ж вихідний. Перехожі вдягнені просто, в помірній теплій гаммі міського кежуал, особлива прикмета - стильні шарфи й замшеві черевики.
![](http://pics.livejournal.com/knyupo4ka/pic/0000awcg/s640x480)
Здивував і вразив мітинг, де люди вимагали (!) окремих велосипедних доріжок. Це пречудово! Не уявляю чогось такого в нас. А велосипедів тут дійсно вдосталь, особливо сподобався спарений, на якому їхав чоловік, а позаду - дворічний на вигляд син. Або дівчина, вдягнена так, ніби частину речей забрала у бабусі, яка в молодості була та ще модниця. Її салатовий у горошку велосипед прикрашав попереду плетений кошик, де вона везла гарбузика: явно готується до Хелоуїну.
У центрі суцільній рай для кавоманів. Я не підозрювала, що в світі існує стільки способів приготування і подачі кави. Смакові рецептори щоразу вдячно відгукувалися на нові, часом доволі екзотичні поєднання. Головне - не засиджуватися довго в усіляких затишних кафешках, довкола - місто, яке варте того, щоб ввечері ноги трошки гули.
![](http://pics.livejournal.com/knyupo4ka/pic/00005dka/s640x480)
Сідаємо на швидкий сучасний трамвайчик - їдемо пару зупинок, починаємо прогулянку. Не дай боже нашій людині ходити по польських вуличках! Не втримаєшся від того, щоб читати пошепки назви на вивісках, а вони для українського вуха часто смішні, хоч нібито і знайомі.
Ось ми вже у Старому місті. Тут майже немає машин, лише гуляють варшав’яни та інколи туристи, яких легко розпізнати, по-перше, за мовою, по-друге, за манерою вдягатися. Будинки нібито старовинні, однак на вигляд аж занадто новенькі. Виявляється, Варшава майже повністю була зруйнована під час Другої світової, а відтак відбудована за старими зразками. Втім, це не заважає сприймати її як казкове старовинне містечко.
![](http://pics.livejournal.com/knyupo4ka/pic/00006sbg/s640x480)
Книги-книги-книги. Багато книг. Дивно, але не побачила жодного разу в громадському транспорті когось із електронною «читалкою» (в київському метро, здається, це типова картина). Навпаки, з приємним подивом бачу людей із нормальними, друкованими книжками. А в книгарнях, яких, до речі, у Варшаві, чимало, - завжди є відвідувачі, навіть у тихих райончиках. Сподобалося, що в таких магазинах є крісла, де можна почитати, а подекуди й замовити собі кави з тістечками.
На вулиці якась дивакувато вдягнена молодь співає, танцює - виявляється, то студенти місцевої «театралки» збирають собі на нову виставу. Над головами здіймаються хмарою голуби, туристи фотографують, продавці сувенірів байдуже продовжують читати газети.
![](http://pics.livejournal.com/knyupo4ka/pic/00007s8p/s640x480)
У Старому місті звертаємо на якусь площу (чимсь вона мені нагадує Ринкову, ту, що у Львові), де саме в розпалі ярмарок, зі справжніми наметами, іграшками, пригощаннями, піснями і танцями. Колектив з двох пар дідусів і бабусь наспівують «Варшава, кохана…». Тут однозначно в повітрі якісь флюїди, навіть слоган міста обрали влучно - «закохайся в Варшаву». Хоча так само можна перекласти і «закохайся у Варшаві». На частоті закоханості - не перемикайте!
![](http://pics.livejournal.com/knyupo4ka/pic/00008rgr/s640x480)
…Вражень безліч, різних, яскравих, смачних, як цукерки на Новий рік. Коли я збиралася до Варшави, про неї мені розказували «бувалі» знайомі. Однак для мене це спокійне місто відкрилося інакше. Я спіймала «свою» радіохвилю - і тепер слухаю постійно.