24-25 серпня в Кам"янці-Подільському втретє відбувся фестиваль "Остання столиця", присвячений подіям Визвольних змагань 1917-21 років. Безпосередньо на фестивалі відновлювалися події періоду літа 1919 року, коли в Кам"янці тимчасово знаходилась столиця УНР.
В те буремне літо сталося так, що в цей куток Поділля між Збручем та Дністром були відтиснуті ворогами війська Дієвої армії УНР і війська Галицької армії, які з"єдналися в одну армію і зробили відчайдушну спробу змінити хід подій, зумівши дійти до Києва і звільнити його, але лише на кілька годин, зіткнувшись з новим ворогом...
У відновленні подій 1919 року прийняли участь клуби військово-історичної реконструкції з Кам"янця-Подільського, Києва, Львова, Хмельницького та інших міст та містечок. Клуби представляли Дієву армію УНР, зокрема чоту пішої розвідки 3-ї Залізної дивізії, збірний загін Галицької армії, збірний загін Червоної армії.
Історичний польовий табір було розташовано в Старому замку, на північному майданчику.
Побут був достатньо аутентичний - намети з солдатських плахт та сіно в якості ліжка. До речі, незважаючі на холодні ночі, анітрохи не замерз без спального мішка чи ковдри, лежачі на сіні, укрившись шинелею.
В місті на честь Дня Незалежності було проведено парад, на якому несли великий Державний прапор, вивішений пізніше на міській Ратуші. Реконструктори прийняли участь в параді, слідуючі колоною за панцерником (сучасна репліка історичного панцерника "Черник" часів ПВЗ 1917-21рр.)
Ввечері в Старому місті було влаштоване театралізоване дійство - показовий вуличний бій, за участю панцерника:
Наступного дня було проведено серію "боїв" південніше фортеці.
Більше авторських фотографій можна побачити в альбомі
"Остання столиця - 2013" Головний організатор фестивалю -
Кам'янець-Подільське міське військово-Історичне товариство.