Любі друзі, деякі сучасники після тексту про обрубаний турпотік до Туреччини намагаються накидати нам в панамку, але у нас панамки немає.
Пишуть, що люди брали тури за кілька місяців, а інші-взагалі! - за півроку. Як можна було передбачити?
Є також питання до Ростуризму і Росспоживнагляду, які неоднозначно висловлюються щодо застосування закону про захист прав споживачів у разі турецького форс-мажору, тому давайте ці два моменти спробуємо окремо проговорити.
Почнемо з очевидного.
До тих пір, поки офіційний представник Всесвітньої організації охорони здоров'я з високої трибуни не оголосить, що пандемія коронавірусу в світі закінчилася, відпочинок за кордоном будь-який з нас буде планувати виключно на свій страх і ризик. При такому розкладі завжди буде ймовірність втратити гроші, втратити здоров'я або посидіти пару тижнів на карантині.
Людина, звичайно, вінець еволюції і що хоче, те і робить, але бувають в історії нашої цивілізації такі періоди, коли потрібно просто сидіти, притиснувши вуха, і без крайньої необхідності не висовуватися, бо на віддаленому розгляді ми з вами всього лише дрібні організми, які летять на кулястому захололому камені разом зі всієї сонячної системою кудись до сузір'я Лебедя - і деякі події нам непідвладні.
Ось з пандемією - рівно така ж ситуація. Трупи на візках по вулицях не возять, але це не означає, що пандемії в принципі немає або що ситуація в світі взята під контроль, що нам наочно доводить приклад Туреччини. Це саме той період, коли потрібно по можливості мінімізувати ризики. Нагадаємо, що за вчорашній день навіть у Росії, за даними оперативного штабу, померла максимальна з початку року кількість пацієнтів з ковідом - 566 осіб. З відпочинком поки акуратніше треба.
Бронювання путівки за кордон при цьому розкладі-це добровільне взяття на себе додаткових ризиків, тому що ніхто точно не знає, коли і як закінчиться нинішня пандемія, офіційні особи поки що тільки будують прогнози різного ступеня оптимістичності.
Давайте згадаємо. Спочатку сурмили, що ковид сильніше всіх вдарить по курцям. Потім писали, що у курців, навпаки, є якийсь диво-імунітет. Потім говорили, що діабет і гіпертонія на тлі ковіда - це смертний вирок. Потім з'ясувалося, що ні, не смертний. Далі стверджували, що ковід не є небезпечним для маленьких дітей. Виявилося, небезпечний. Потім знімали карантин. І повертали ще більш жорсткий через пару місяців. І так з усіма зупинками, дорогі друзі, аж до сьогоднішніх-до нас в коментарі досі приходять люди, впевнені, що вакцина гарантує неможливість підхопити коронавірус, хоча їм під час щеплення рівно зворотне повинні говорити: такої гарантії немає, але вакцина знизить тяжкість протікання хвороби, якби вона була.
Про що нам це говорить?
Про те, що будь-яке знання про хворобу і пандемії в цілому, яке нам сьогодні здається актуальним, ще має пройти перевірку часом. І не важливо, чи вірите ви Міністерству охорони здоров'я повідомленнями в ЗМІ або своєму гороскопу на наступний тиждень - поки знання людства про хворобу не пройшли перевірку часом, мінімізація потенційних ризиків збільшує ваші шанси на виживання і приємну старість в оточенні люблячих дітей і онуків.
Тому без різниці, взяла людина путівку до Туреччини за місяць, два місяці або півроку - він в будь-якому випадку пішов на усвідомлений (або неусвідомлений, ми не знаємо, як у людей голова працює) ризик, не дочекавшись офіційного підтвердження, що ковід світу в нинішньому вигляді більше не загрожує. Цей ризик не виправдався, ставка людини на відпочинок за бугром в моменті не зіграла, тому зараз людині належить мінімізувати понесені збитки.
Що стосується мінімізації збитку, давайте ми просто процитуємо готову інструкцію від Ростуризму, розписану спеціально під такі ситуації:
"Скасування бронювання туру - відповідно до ст.10 Федерального закону від 24.11.1996 № 132-ФЗ «Про основи туристської діяльності в Російській Федерації» припинення авіасполучення між країнами є випадком, в якому турист не може відправитися в поїздку з не залежних від нього обставин.
Щоб отримати повернення грошей за путівку, вам потрібно надати письмову заяву (зразок можна подивитися на сайті Росспоживнагляду). Вкажіть в ньому причину розірвання договору і вимога повернути кошти, внесені за поїздку. Турагент повинен підтвердити отримання вашої заяви і передати його туроператору.
Далі потрібно дочекатися відповіді від туроператора-повернення коштів може зайняти якийсь час: туроператору потрібно буде узгодити його з готелями-партнерами і авіакомпаніями.
Після того, як ви погодили повернення за путівку, туроператор перерахує кошти на рахунок туристичного агентства, з яким ви уклали договір. Агентство, в свою чергу, передасть ці гроші вам.
Важливо: штраф за скасування туру платити не доведеться - але туроператор має право утримати гроші за фактично понесені ним витрати. Якщо ви не згодні з розміром вирахування, ви можете оскаржити його в суді».
Більш детально відповісти на питання про мінімізацію збитку з лікарняного ліжка неможливо, дорогі друзі, тому що для цього необхідно читати конкретні договори про надання послуг, які у різних компаній складені по-різному. Іншими словами, якщо людина поставила автограф на документі, в якому сказано, що туроператор має право утримати гроші за понесені до моменту розірвання договору витрати, значить, позиція потенційного позивача в суді буде слабшою.
Питання " а чому я взагалі повинен йти до суду?» у цій ситуації ми відносимо до розряду риторичних. Людина уклала договір на надання послуг з приватною компанією. Якщо умови договору не суперечать російському законодавству (це важливий момент), то сума, яку людина зможе собі повернути в правовому суспільстві повинна визначатися саме судом, а не втручанням держорганів, і розглядатися вона буде в приватному порядку.
І, так, це теж ризик, на який деякі сучасники свідомо йдуть, віддаючи власну відпустку на відкуп турагентствам замість того, щоб витратити годину-півтори свого часу на самостійну бронь перельотів, готелів або квартир, автомобіля і складання цікавих маршрутів. Ми, чесно, не до кінця розуміємо, навіщо для організації власного відпочинку обов'язково потрібен посередник у вигляді турагентства, але тут господар - пан, кожен вільний витрачати кошти на особистий розсуд.
Ми лише хочемо нагадати, що в схемі обміну грошей на послуги між приватною особою і приватною фірмою за умови дотримання російських законів держава, в общем-то, ніякої ролі не грає. Воно не зобов'язане компенсувати збиток від усвідомлених колективних ризиків з держбюджету і не в праві змушувати приватні фірми редагувати їх договори з покупцем заднім числом.
Нам закидали, що ми якось прикро про сучасників висловилися, мовляв, голову не включають, а потім скаржаться.
Нам нескладно, дорогі друзі, називати сучасників "маминими пиріжками", але написати, що в ситуації з різкою відміною турецьких путівок винні в першу чергу не вони самі - не сучасники - у нас якось пальці, вибачте, не гнуться.
Коли стрімголов біжиш назустріч документально підтвердженим обставинам непереборної сили, чисто щоб погріти пузіко на пляжі, питання в першу чергу потрібно ставити не державі і навіть не туроператорам, з якими ти договір підписував.
Питання собі потрібно задавати.
Це Орда - рідна, злісна, ваша