Оригинал взят у
oleg_leusenko в
Гасло "Слава Україні!" походить з Запоріжжя та Черкащини Історія походження вислову або гасла «СЛАВА УКРАЇНІ!» (во второй части пост переведен на русский суржик)
Історики стверджують, що вислів «Слава Україні» з’явився у кінному полку «Чорних Запорожців» - це була збройна формація армії УНР, яка діяла впродовж 1918-1920 років на теренах України. Виборюючи її незалежність. Єдина різниця із сучасністю, дослівно вони вітались “Слава Україні!” - відповідь була “Козакам слава!” Також можна знайти інформацію, що за часів ІІ Гетьманату Павла Скоропадського використовували аналогічну фразу “Слава Україні! - Гетьману слава!”
Таким чином на гасло “Слава Україні!” варіантів відповідей було декілька, але прижився один - «Героям Слава». Чому?
Почнемо з того, що обидві частини привітання з’явились неодночасно. Згідно з істориком Володимиром В’ятровичем, “Слава Україні” ввійшло до українського лексикону у 1920-х роках, що, до речі, було задовго до появи ОУН і УПА (і до приходу націонал-соціалістів та Гітлера до влади теж). Інформаційними просторами блукає уривок з книги Юрія Горліса-Горського, де він пише, що почув цю фразу від кількох повстанців “Холодного Яру” на Черкащині. У них тоді було заведено, вітатись “Слава Україні!” А відповідати потрібно було “Україні слава!”
Нагадаємо, що 24 вересня 1920 року у Медведівці на Черкащині, де колись спалахнула Коліївщина, відбулась нарада холодноярських отаманів, в якій взяли участь командири Степової дивізії та ватажки збройних формувань з інших регіонів. На цій нараді криворізького отамана Степового-Блакитного (Кость Пестушко) було обрано Головним отаманом усіх повстанських загонів Холодного Яру і околиць. Степову дивізія, яка налічувала від 12 до 18 тисяч бійців і розповсюдила вітання «Слава Україні!” - “Україні слава!”
У 30-х рр. ОУНівці почали використовувати вже відоме всім нам привітання. Частинка “Героям слава!” стала свідченням глибокої шани до людей, які віддали своє життя у боротьбі за батьківщину. Повстанці таким чином передавали пам’ять про цих бравих бійців майбутнім поколінням.
Активне розповсюдження “Слава Україні!” здобула в 40-50 роки, коли повстанський рух був досить розповсюдженим.
Хотілося б також зазначити, що колись “Слава Україні! - Героям слава!” було чимось більшим, ніж просто лозунгом. Це була своєрідна надія на краще майбутнє.
Потім гасло Слава Україні стало чимось таємним та забороненим, як і вислів «Бережіть ліси вони нам ще знадобляться».
І тільки рік тому, він став символом дійсно незалежної України.
Слава Україні - Героям Слава!
ВК*****
История происхождения высказывания или лозунга «СЛАВА УКРАИНЕ!»
Историки утверждают, что выражение «Слава Украине» появилось в конном полку «Черных Запорожцев» - это было вооруженное формирование армии УНР, которое действовало на протяжении 1918-1920 годов на территории Украины, борясь за ее независимость. Единственная разница с современностью, дословно они приветствовались “Слава Украине!” - ответ был “Козакам слава!” Также можно найти информацию, что во времена II Гетманата Павла Скоропадского использовали аналогичную фразу “Слава Украине! - слава Гетьману!”
Таким образом на лозунг “Слава Украине!” вариантов ответов было несколько, но прижился один - «Героям Слава!». Почему?
Начнем с того, что обе части приветствия появились не одновременно. Согласно историку Владимиру Вятровичу, “Слава Украине” вошло в украинский лексикон в 1920-х годах, что, кстати, было задолго до появления ОУН и УПА (и до прихода национал-социалистов и Гитлера к власти тоже). Информационными просторами бродит отрывок из книги Юрия Горлиса-Горского, где он пишет, что услышал эту фразу от нескольких повстанцев “Холодного Яра” на Черкасщине. У них тогда было принято, приветствоваться “Слава Украине!” А отвечать нужно было “Украине слава!”
Напомним, что 24 сентября 1920 года в Медведевке на Черкасщине, где некогда вспыхнула Колиивщина, состоялось совещание холодноярских атаманов, в которой приняли участие командиры Степной дивизии и командиры вооруженных формирований из других регионов. На этом совещании криворожского атамана Степного-Блакитного Кость Пестушко) был избран Главным атаманом всех повстанческих отрядов Холодного Яра и окрестностей. Степную дивизия, которая насчитывала от 12 до 18 тысяч бойцов и распространила приветствие «Слава Украине!” - “Украине слава!”
В 30-х гг. Оуновцы начали использовать уже известное всем нам приветствия. Частица “Героям слава!” стала свидетельством глубокого уважения к людям, которые отдали свою жизнь в борьбе за родину. Повстанцы таким образом передавали память об этих мужественных бойцах будущим поколениям.
Активное распространение “Слава Украине!” получила в 40-50 гг., когда повстанческое движение было довольно распространенным.
Хотелось бы также отметить, что когда-то “Слава Украине! - Героям слава!” было чем-то большим, чем просто лозунгом. Это была своеобразная надежда на лучшее будущее.
Потом лозунг Слава Украине стал чем-то тайным и запретным, как и выражение «Берегите леса, они нам еще пригодятся».
И только год назад, он стал символом действительно независимой Украины.
Слава Украине - Героям Слава!