Mar 11, 2011 23:14
У Львові стартував «Her100ry» - перший Незалежний жіночий фестиваль в Україні, який триватиме до 13 березня. Фестиваль проводиться до 100-річчя Міжнародного дня солідарності жінок . Назва цього проекту «her100ry» означає «її історія». Одне із головних його завдань - привернути увагу широкого кола населення до питань соціальної та економічної захищеності жінок.
На думку організаторів, сьогодні існує багато критичних зауважень та ведеться багато дискусій щодо святкування 8 Березня та ролі жінки в суспільстві загалом. Також, вони пояснили, чому саме фестиваль називають незалежним.
- Ми б хотіли, щоб в усіх відвідувачів сформувалася незалежна думка щодо суспільних проблем та жінки в ньому. Надіємось, що після завершення фестивалю в кожної жінки залишаться позитивні спогади, - розповідає Любов АРТЕМЕНКО, одна із організаторів «Her100ry».
Окрім цього, за її словами, цей захід призначений як для жінок, так і для чоловіків. А сам фестиваль - результат роботи ініціативної групи митців, журналістів, науковців з України та Польщі протягом кількох років. Також, організатори планують зробити Незалежний жіночий фестиваль регулярним.
Протягом 9-13 березня організатори «her100ry» показуватимуть повнометражні фільми, що розкривають частину феміністичної історії та роль жінок у суспільстві, фото-виставки, презентуватимуть Gender Museum - єдиний в Україні музею жіноцтва, а також проводитимуть лекції, дискусії та майстер-класи.
В перший день фестивалю презентували фотовиставку із двох проектів : "Фотообрази" та "Шкіра", присвячених темі жіночої краси. «Шкіра» об’єднує роботу двох молодих фотографів - Юліани ПАРАНЬКО та Кетеван КАНТАРІЇ. На чорнобілих світлинах зображені частини тіла чоловіків та жінок. Фотографії, наче пазли, знімають маски з людей. За словами авторів, це дуже чуттєві фото. На «Фотообразах» Катрін РОІНСЬКОЇ, Юлії КОЛЕСНИК та Ірми (Yuki) ПЕТРОВОЇ можна побачити жінку в різних образах, нестереотипні погляди на її красу та сутність.
Щодо кінопоказу під час фесту, то гості зможуть переглянути наступні фільми: "Ангели із залізними щелепами", "Орландо", "Я стріляла в Енді Ворхола". Всі фільми озвучуватимуться мовою оригіналу з субтитрами, які перекладали на українську волонтери (вони ж організатори).
Про підготовку до фестивалю та ситуацію з гендерним рухом в Польщі у коментарі для «МЕДІАСТАР» розповіли Марта ЯМРУГ та Мартина ХОРМАНСЬКА.
- В кожному великому польському місті відбувається хоча б один феміністичний фестиваль. Ледіфест, який ми проводимо -незалежний. Гроші на нього в нас появились завдяки різним концертам та навіть аукціонів українських товарів. Ми всі тут волонтери. «Her100ry» - це наша праця. І це лише початок роботи, - зазначили активістки.
На їхню думку, в суспільстві гендерного розподілу ролей не повинно бути взагалі.
- Кожна людина має робити те, що їй подобається. Жінка і чоловік - для нас це діалогія. Українські та польські жінки однаково зацікавленні в цій співпраці. В наших країнах є проблеми із жіночою роллю в суспільстві та правами. Наприклад, для нас зараз дуже важлива підтримка українських жінок для прийняття закону про право на аборт у Польщі. В нашій країні вони заборонені через ряд соціальних причин. Дозволяють робити аборти лише в окремих випадках, проте це рідко виконується. Часто жінки змушені робити аборти закордоном, нелегально або народжувати небажану хвору дитину, - розповіли волонтери.
Мар’яна КАЛИНА