Пів ночі дописувала пункт про контрацепцію в щорічну доповідь президенту України (про Формування здорового способу життя молоді). Інформацію не шукала в інтернеті, зі мною нею люб"язно поділився
Міжнародний ВІЛ/СНІД Альянс в Україні.
Так от, поділюсь мабуть "на замєтку" основними видами контрацепції, а також своїми коментарями до них :)
І так, по списку:
1. Комбіновані оральні контрацептиви (КОК). Пігулки, що містятьмалі дози жіночих гормонів-естрогену та прогестину. Запобігають дозріванню яйцеклітини і пригнічують рух сперматозоїдів у верхньому статевому тракті.
2. Чисто прогестинові оральні контрацептиви (ЧПОК). Пігулки, які містять жіночий гормон - прогестин. Запобігають достиганню і виходу яйцеклітини.
3. Внутрішньоматковий контрацептив (ВМК). Невеликий прилад, що вводиться всередину матки та забезпечує протизаплідну дію. Ця процедура повинна бути здійснена спеціально підготовленим медичним спеціалістом. Існує два типи ВМК: ВМК, що місить мідь та ВМС, яка містить гормон левоноргестрел.
4. Ін’єкційні контрацептиви (ДМПА). Препарат у формі ін’єкціії, який містить жіночий гормон - прогестин. ДМПА це скорочена назва препарату. Він запобігає дозріванню і виходу яйцеклітини. Одна ін’єкція дозволяє запобігти вагітності протягом наступних трьох місяців.
5. Контрацептивний пластир. Тонкий пластир, що містить два жіночих гормони - естроген та прогестин. Запобігає дозріванню і виходу яйцеклітини. Жінка повинна наклеювати пластир за наступною схемою: протягом трьох тижнів - один раз на тиждень, потім тиждень перерва, і знову пластир наклеюють на три тижні.
6. Вагінальне кільце. Еластичне кільце діаметром приблизно 5 см, яке містить два жіночих статевих гормони - естроген та прогестин. Кільце вводиться в піхву і із нього поступово виділяють гормони, які забезпечують протизаплідну дію.
7. Метод лактаційної аменореї (МЛА). Метод можна використовувати при грудному вигодовуванні протягом перших 6 місяців після народження дитини. МЛА ефективний якщо жінка годує дитину виключно груддю, не менше 6-10 разів на добу, і менструальний цикл ще не відновився.
8. Презервативи. Вироби з латексу чи поліуретану, які надійно перешкоджають проникненню сперми в піхву під час статевого акту. Деякі презервативи мають сперміцидне покриття. Презервативи - єдиний метод, який одночасно запобігає вагітності та захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
9. Сперміцидні креми, гелі, губки, свічки, вагінальні таблетки. Хімічні речовини, які руйнують мембрани сперматозоїдів, тим самим порушуючи їх здатність активно рухатись і запліднювати яйцеклітину. Виробляються у формі кремів, гелів, губок, свічок, вагінальних таблеток, що вводяться в піхву за 15 хвилин до статевого акту.
10. Добровільна жіноча або чоловіча стерилізація. Хірургічне втручання, при виконанні якого блокуються маткові труби в жінок або сім’явиносні протоки у чоловіків. В результаті цього створюється перешкода для руху яйцеклітини або сперматазоїдів і запліднення стає неможливим. Цей метод може бути використаний жінками та чоловіками, які абсолютно впевнені, що вони більше не хочуть і не хотітимуть мати дітей.
11. Невідкладна контрацепція. Якщо статевий акт відбувся без засобів контрацепції, можна уникнути незапланованої вагітності за допомогою невідкладної (аварійної) контрацепції.
З метою невідкладної контрацепції можна приймати гормональні таблетки чи ввести ВМС.
12. Природні методи планування сім’ї. (календарний метод, меттод базальної температури тіла, метод цервікального слизу, симптотермальний метод). Ці методи грунтуються на спостереженні за фізіологічними ознаками мжливості запліднення. Жінка вчиться визначати такі періоди у своєму місячному циклі, і в цей час парнери повинні уникати сатевих контактів, або використовувати презерватив чи сперміциди.
Отож, в детальнішому описі кожного з видів, вказаний пункт про те, що майже кожен контрацептив ефективний, і "майже" не шкодить здоров"ю (тобто найстандартніший перелік побочних ефектів: головний біль, нудота, дискомфорт, збільшення/зменшення ваги). Але ця НЕ шкода здоров"ю проходить буквально в перші пару днів.
Ок, а як з приводу інших складових здоров"я, на які як на мене впливають використання вище перелічених засобів контрацепції?
Особливо жах наводить пункт №10... Хіба таке можна поширювати на загал, а особливо серед молоді (а ця вся інформація красується на гарній різнокольоровій брошурці, яка поширюється серед молоді).
Головне те, що наслідки впливають не лише на фізичний стан людини, а гірше - на психіку, на духовний стан та розвиток.
Незнаю, нехай наш президент цей перелік звісно почитає, але я вважаю, що пункт №10 для поширення взагалі треба виключити, а наслідки писати справжні з усіма прєлєстями як то кажуть.
Важливо, дуже важливо проводити просвітницьку діяльність серед молоді, та мабуть, та ні навіть не мабуть, а точно ставити акценти на 12 пункті зі списку. Такому де, в тебе є постійний пратнер, з яким може бути тільки запланована вагітність і жодних побоювать щодо ІПСШ.
Тож друзі, перед тим як користуватись будь яким засобом контрацепції, добре подумайте, взважте всі за та проти!? (та оберіть склянку водички :)))) жартую...
І обов"зково проконсультуйтесь з професіоналом.