Today in Italian class the lesson was focused on food-words and menus in Restaurants. They also touched on the cost of eating in a restaurant. The teacher commented that a restaurant which charges 200 Euros for a meal is quite expensive, but one which charges 30 is a fairly typical moderately priced restaurant. This number sounded a bit steep to
(
Read more... )
I certainly have a "time is money" view on cooking. If I can buy a falafel roll in a hole in the wall in Munich for 2.35 Euro and that saves me having to go to the shop, buy the food, carry it back to my apartment on public transport, make the falafel, then clean up - that's worth it. Particularly if you factor in real cost of cooking which would have included going to the shop on the U-bahn (1.10), buying the food (~5.50 for 4), the electricity to cook etc. If I eat a home made falafel roll each day for 4 days it would have costs me about 7 euros. If I bought 4 on the way home each night it would have been 9.40. For me, paying 0.60 euro a day not to have the time lost cooking is very much worth it.
Of course this depends on the relative cost of things and what you can afford. I had to cook a lot when I lived in the Netherlands because it was so expensive to do anything there I just couldn't afford to do anything else.
Reply
Reply
Leave a comment