Вирішила зробити такий собі топ-дайджест НОВИХ для мене місць, які відвідала за перше півріччя 2007 р. Ніяких обожнюваних
Червоногрудів,
Підкаменів чи
Бахчисараїв тут не буде - туди й так зрозуміло, що треба їхати, причому ще багато років тому :о). Лише новинки сайту.
Щоб не занудити нікого, номінацій буде небагато. ось перша частина списку.
Отже, куди поїхати...
1. Марксистам-леніністам і мазохістичним любителям сильної руки, трубки і грузинського акценту:
Череш на Буковині. Тут зберігся єдиний на теренах України пам’ятник Сталіну. Ну і Леніну - до купи. Монумент доглянутий, хоча в райраді запевняють, що ідеологічна його місія аж ніяк не відрізняється від скульптури оленя неподалік. Всім сталіноїдам раджу їхати сюди на прощу - квіти варіативно, власні речі обов’язково. Нехай там, в Череші, і лишаються - монумент розташований на території геріатричного інтернату для розумово відсталих.
2. Мілітаристам. Тут два місця на вибір в залежності від улюбленої війнушки та епохи. Перша світова? Нікому, здається,
невідомий інтернаціональний цвинтар вояків поблизу села Вислобоки на Львівщині. Більша частина хрестів стоїть над тілами німців, румунів, поляків і навіть кількох українців - як безіменних, так і цілком відомих. Права частина кладовища віддана братським могилам росіян - на більшості хрестів - написи на кшталт «10 росіян» - і вибиті православні хрести.
Якщо ж більше цікавить Друга Світова - тоді
Корсунь-Шевченківський - ваш вибір. Нехай подруга/дружина ахає над красотами палацу Понятовських-Лопухіних і дивується скелястим берегам навколо маєтку - для вас є майданчик з танками, зенітками та одним літаком перед головним фасадом палацу. До всього можна доторкнутися рукою - при бажанні.
А в кафе місцеве не ходіть, не треба.
3. Листоношам. В
Тур’ї Ремети, звісно. Тут на стіні церкви встановлено єдиний в світі барельєф листоноші Федору Фекету - за довгі роки сумлінної праці. Навіть смерть його була пов’язана з роботою поштарем. Поруч - водоспад в Лумшорах, дерев’яні церкви в Лікіцарах чи Ужку, та й до Ужгорода недалеко.
А те, що в райцентрі
Перечині встановили Фекету цілий пам’ятник - то ми ж плагіатчиків не поважаємо, правильно?
4. Любителям продуктів «2 в 1», «3 в 1»: Севастопіль і околиці. На будь-який смак пам’ятки - від античного Херсонесу до якихось радянських схованок для субмарин. Мій вибір - фортеці
Каламітa,
Чембало і
Климентський монастир. Воно варто візиту.
5. Відлюдькам з крепкими ногами. Довелося пішки добиратися в
Дзвенигород над Дністром: палац, церква, вали городища, майже приручені бузьки - і ЖОДНОГО громадського транспорту. А в село
Козина Гусятинського району навіть асфальт не провели - битим шляхом попід ліс доведеться топати, якщо хочеться побачити дерев’яну церкву хатнього типу з XVII століття - і це не в Буковині, а в Галичині! Жодної людини на кілометри, якщо не враховувати міфологічних полудниць.
6. Р-р-романтикам.
Куткір на Львівщині. Зруйнований кляштор в ябуневому саду, капличка на цвинтарі з дуеллю в анамнезі. Дівчаткам історії про любов до гроба подобаються. Часом. Якщо
Олесько і
Підгірці вже оглянули, а час ще залишився - тоді Куткір цілком непоганий вибір - якщо знати заздалегідь про «чудотворну» ікону та конфлікт через жінку, який стався 130 років тому між Генріхом Лончинським та 23-річним офіцером Станіславом Міцевським. Юний коханець помер від кулі рогоносця, чого дружина Лончинському ніколи не вибачила.