Virke (kadotettu maailma)

Dec 03, 2020 02:48


Alkuvuosi tuntui alkaneen tälle liveRjournalille niin kovin hyvin, mutta sittemmin on ollut hiljaista. Vaan nyt minulla on virke, jonka haluan kirjoittaa tänne (koska se ei oikein muihin medioihin sovi).

Johtuen siitä, kuinka elämäni on kulkenut, taisin osallistua pullonpyöritykseen ensi kertaa vasta noin kolmekymmentävuotiaana. Sitä aikaa kesti hetken, mutta nyt en muista, kuinka monta vuotta on viimeisimmästä kerrasta: kaverini varmaan kokevat jo ajat sitten ohittaneensa sen vaiheen elämästään *sademoji*. Minulla on silti aina silloin tällöin tapana ajatua ajatuksissani keksimään kysymyksiä, joihin haluaisin vastata pullonpyöritys- tai vastaavassa tilanteessa.,Tänään mieleeni tuli juuri tuollainen asia, jota kukaan ei varmaan koskaan tule kysymään, joten esitänpä tuon kysymyksen nyt tässä ja nyt itselleni, jotta voin saman tien vastata haluamallani tavalla:

- Minkänäköinen haluaisit olla?
- Haluaisin näyttää siltä, että jos olisin kokoomuslainen, fiksut tytöt ja naiset ajattelisivat minut nähdessään, että onpa sääli, kun noin hyvännäköinen mies on kokoomuslainen.

"Carla's got a problem. Carla's got a boyfriend. He looks like me."
Previous post Next post
Up