Я здивована, чесно. Я завжди була твердо переконана, що СРСР у плані розвитку музичних напрямків завжди пас задніх серед решти країн світу, аж поки вчора не наткнулась на музичні твори групи «Зодіак». Ні, її мелодії я знала і раніше, про цю групу чула теж, навіть у далекій юності мимоходом із старою рок-енциклопедії визубрила імена її учасників, однак я не думала, що музон, який я тисячу разів чула із багатьох кінофільмів 80-х, теле- та радіо-ефірів багатьох програм, це творіння «Зодіака» («Zodiac» - англійською, «Zodiaks» - латвійською).
В принципі, я завжди знала, що Прибалтика у плані музики завжди була на кілька кроків попереду; що й казати, життя у цих колишніх республіках СРСР суттєво відрізнялося від нашого - у цьому я переконалась ще на початку 90-х років, коли у далекому дитинстві опинилася у одній зі батьківських командировок у Талліні, столиці Естонії. Однак факт, що Латвія була першопрохідцем у електронній музиці всього Союзу, мене приємно здивував. Як-не-як, латвійська класична музична школа дала Європі чимало талановитих композиторів та музикантів, що із завзяттям опрацьовували різноманітні стилі та видавали на гора свої нові цікаві, оригінальні та модні музичні продукти.
Саме таким продуктом здивувала увесь Союз у 1980-му році група студентів Латвійської державної консерваторії ім. Я. Вітолса із міста Рига. Варто сказати, що на саунд групи повпливали не тільки музичні роботи аналогічної французької групи «Space» на чолі із Дідьє Маруані, а й поява у штаті Латвійської консерваторії двох синтезаторів та електричного піаніно, які дозволили фронтмену команди Янісу Лусенсу, решті музикантів та їхньому звукорежисеру (а пізніше і керівнику групи, так званому продюсеру) Олександру Гріві втілити свої ідеї у електронні семпли та живу поліфонічну музику (живу у тому змісті, що сама музика сприймається не як сукупність одноманітних звуків, а як своєрідна мелодична електронна симфонія). Те, що перший продукт «Зодіака», платівка «Disco allians» вийшов надзвичайно вдалим, у тодішні часи засвідчила кількість проданих платівок - близько 20 млн. екземплярів; і це не тільки у СРСР, а й у інших країнах світу - Японії, Австрії, Фінляндії та ін.
You can watch this video on www.livejournal.com
Click to view
У моїй сім’ї, де пристрасним меломаном та навіть деякою мірою музикантом був мій тато (він грав на гітарі та на бас-гітарі, захоплювався рок-музикою і ретельно відслідковував все нове, що з’являлось у світі музик), досі у одному із ящиків у татовій майстерні зберігається ось така вінілова платівка, яка за віком є старшою за мене:
Більше про групу можна прочитати:
- у Вікіпедії:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Зодиак_(группа)
- на сайті, присвяченому групі та їхній творчості:
http://zodiac80.narod.ru/ - на сторінці:
http://music.bissnes.net/63-gruppa-zodiak.html - у ЖЖ:
http://skyruk.livejournal.com/13755.html ,
http://wildmale.livejournal.com/124594.html - альбоми можна скачати тут:
http://zodiac80.narod.ru/down.htm Цікавою з точки зору ранньої електронної музики можна вважати і проект «Horizont» («Горизонт» - здається, із Чебоксар) - музика, як на мене, «Зодіаку» не поступається:
Click to view
Шкода, що ось про цей проект відомостей взагалі обмаль (та і про «Зодіак», якщо чесно, дуже мало згадується у неті).
P.S. Читала коменти до відеорядів «Зодіака» у Ю-Тубі і черговий раз не змогла зрозуміти: чого росіяни так звикли примножувати свою заслугу в успіху тих народів, які до Росії насправді не мають ніякого відношення? Чому музика «Зодіаку» «наша, русская», якщо музиканти цієї команди були і залишають латишами за походженням? Чому перемога Руслани на «Євробаченні» була «нашей победой», якщо музика Руслани, основана на гуцульських сем плах та ритмах, не має в собі нічого російського, як і сама Руслана? Чому перемога Норвегії на «Євробаченні» була «нашей», якщо сім’я того є Рибака не від хорошого життя емігрувала з Білорусії до Норвегії, де талановитому хлопцю дали можливість вчитись, розвиватись та досягти успіху? Ну не можу цього зрозуміти, що ма пєрнік до вєтрака….