Значок ГТО на груди у него…

Feb 26, 2013 17:29

Відомчі нагороди в Україні: тенденції за останні чотири роки



Свого часу я спробував влаштувати читачам цього блогу міні-екскурсію дивовижним світом модерної владофалеристики. Простіше кажучи - розповів про нагороди, засновані міністерствами та іншими відомствами. Бажаючі можуть ознайомитися з тією спробою самостійно, тим більше, що навіть збереглася частина ілюстрацій. Три роки тому я навіть пішов ще далі й взяв на себе нахабство бодай трохи систематизувати доступну інформацію про регіональні та місцеві нагороди в сучасній Україні. Час летить і цього разу спробую освітити зміни у системі відомчих нагород, починаючи з 2009 року (можливо, що деякі міністерства та відомства уже переназвані чи взагалі не існують, але накази про їхні відзнаки досі не скасовані, так що не нарікайте). Поїхали…

Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 13 липня 2009 року № 374 установив таку відзнаку як нагрудний знак «Почесний працівник заповідної справи України».



Відомчі заохочувальні відзнаки Держкомархіву - Подяка, Почесна грамота та нагрудний знак «Почесний архівіст України» (наказ від 27 листопада 2009 року № 203).



До грона численних відзнак податківців, про які я вже говорив у дослідженні 2009 року, додалися наказом ДПАУ від 3 лютого 2010 року № 53 нагрудні знаки «За бездоганну службу в податковій міліції» I, II, III ступенів.



Мінфін наказом від 13 вересня 2010 року № 1013 установив такі відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства фінансів України: Подяку Міністерства фінансів України, Почесну грамоту Міністерства фінансів України та нагрудний знак Міністерства фінансів України «Почесна відзнака Міністерства фінансів України».



У Державного агентства України з інвестицій та розвитку (наказ від 20.09.2010 р. № 85) такі цяцьки як Подяка та Почесна грамота.

Свого часу Міненергетики наказом від 10 травня 2011 року № 108 затвердило Положення про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Але цей акт не пройшов держреєстрацію в Мін’юсті та був скасований. Натомість маємо відомчу заохочувальну відзнаку «Почесна грамота Міністерства вугільної промисловості України» (наказ Міністерства вугільної промисловості України від 30 червня 2010 року № 224).

У Національної комісії регулювання електроенергетики України відзнакою колись була лише Грамота. Потім, наказом від 20 червня 2011 року № 414, вони запровадили Подяку, Почесну грамоту та Нагрудний знак НКРЕ «За заслуги».

Державна судова адміністрація України вчинила скромно. Її відзнака - Подяка (наказ від 4 серпня 2011 року № 697/к).

МОЗ затвердив собі наказом від 14 травня 2012 року № 352 (нова редакція - наказом від 17.09.2012 р. № 719) Положення про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства охорони здоров’я України - Подяку Міністерства охорони здоров’я України та Почесну грамоту Міністерства охорони здоров’я України. До речі, наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30 квітня 2009 року № 291 (досі не скасований) установили як відомчу відзнаку нагрудний знак «Хрест Пантелеймона Цілителя».



Фонд держмайна (наказ від 15.05.2012 р. № 670) установив своїми відзнаками Подяку, Грамоту, Почесну грамоту та нагрудний знак «Знак пошани Фонду державного майна України».



Ситуація суттєво змінилася після того, як Указом Президента від 30 травня 2012 року № 365/2012 затвердили нове Положення про відомчі заохочувальні відзнаки. Наші відомства почали масово змінювати свою нормативку щодо власних нагород - накази пішли, наче гриби після дощу.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 15.01.2013 р. № 9 запровадило такі відзнаки: Почесна грамота Міністерства та Нагрудний знак «Знак пошани». Ними нагороджують працівників Мінрегіону та Держархбудінспекції. Цікаво, що протягом одного календарного року можуть видати не більше 25 знаків та не більше 1300 грамот.



Мінінфраструктури (наказ від 15.01.2013 р. № 24) розщедрився на Подяку, Почесну грамоту, нагрудний знак Міністерства інфраструктури України «За трудові досягнення», а також на медалі «10 років сумлінної служби», «15 років сумлінної служби», «20 років сумлінної служби» та «Ветеран служби». Медалі видають службовцям Держспецтрансу (те, що у радянський час було залізничними військами).



У Міністерства екології та природних ресурсів України знайдуться (наказ від 18.01.2013 р. № 14) відомчі відзнаки для Державної служби геології та надр України: Подяка, Грамота, Почесна грамота та Нагрудний знак «Відзнака Державної служби геології та надр України». До речі, у самого Мінекології відзнакою слугують Почесна грамота Міністерства та Подяка Міністра (наказ від 18 січня 2011 року № 21).



Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (наказ від 22.01.2013 р. № 57) має в своєму активі нагрудний знак Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «За сумлінну працю», Грамоту та Подяку. До речі, свого часу Мінекономіки мало як відзнаки нагрудний знак «За сумлінну працю» I, II, III ступенів та Диплом I, II, III ступенів. Тепер, як бачите, усе простіше.



Свої відзнаки має й фаворит останнього місяця в очах української блогосфери - Державне агентство автомобільних доріг України (наказ від 22 січня 2013 року № 17). Вони нагороджують «з метою заохочення працівників дорожнього господарства» таким: нагрудний знак «Знак пошани Укравтодору», Грамота Укравтодору, Подяка Укравтодору. Як сказано в акті, «Нагородження відомчими заохочувальними відзнаками Укравтодору є одним з важливих моральних стимулів у розвитку трудової і громадської активності».



Антимонопольний комітет України (розпорядження від 23.01.2013 р. № 40-р) роздає слонів у вигляді Подяки, Грамоти, Почесної грамоти та нагрудного знаку Антимонопольного комітету України «За захист конкуренції».



Свого часу Мін’юст установив відомчу заохочувальну відзнаку - нагрудний знак «За сумлінну службу в органах державної виконавчої служби» (вибачайте за якість зображення). Зараз той наказ скасували.



А все тому, що наказом Мін’юсту від 14.02.2013 р. № 271/5 запровадили такі відзнаки (раніше у самого міністерства були нагрудний знак «За заслуги» та Почесна грамота): Подяка, Почесна грамота, нагрудний знак «За досягнення у розвитку судової експертизи», нагрудний знак «За сумлінну працю». Крім того, за успіхи в роботі та сумлінне виконання трудових обов'язків до працівників органів юстиції можуть також застосовуватись такі заходи заохочення, як: виплата премії, вручення цінного подарунка.



Окрім того, Мін’юст наказом від 05.03.2012 р. № 369/5 затвердив відомчі заохочувальні відзнаки Державної пенітенціарної служби України: нагрудний знак «Почесний працівник Державної кримінально-виконавчої служби України»; нагрудний знак «За відзнаку в службі»; нагрудний знак «Відмінник служби» I і II ступенів; Почесну грамоту Державної пенітенціарної служби України. Малюнків, на жаль, нема.

У Національного агентства України з питань державної служби відзнаками будуть (наказ від 23.01.2013 р. № 7): нагрудний знак «Нацдержслужба України «За бездоганну працю», почесна грамота, грамота та подяка.



Після виходу вищезгаданого Указу № 365/2012 низка відомств по скасовували свої старі накази про заохочувальні відзнаки, тепер, вочевидь, готуючи нові. Приміром у Мінсоцполітики раніше були (а тепер нема) нагрудні знаки «Знак пошани», «За вислугу», «За сумлінну працю», «За сумлінне батьківство», а також Почесна грамота. Так само зникнула акі обри відзнака Міністерства з питань житлово-комунального господарства України - нагрудний знак «Почесний працівник житлово-комунального господарства України» I та II ступенів.



Канула в Лету й відомча заохочувальна відзнака Державного комітету фінансового моніторингу України - нагрудний знак «Честь і доблесть».



Чи не найцікавіше, звісно, нагороди воєнних формувань та правоохоронних органів. Так СБУ (наказ від 25.01.2013 р. № 30) установила для себе такі відомчі заохочувальні відзнаки: нагрудний знак «Відзнака Служби безпеки України», нагрудний знак «За доблесть», нагрудний знак «За відвагу», Почесна грамота, Грамота, Подяка, а також медалі «Ветеран служби», «20 років сумлінної служби», «15 років сумлінної служби» і «10 років сумлінної служби». При цьому протягом календарного року співробітників-військовослужбовців та працівників Служби безпеки України може бути відзначено в такій кількості: оголошено Подяку Служби безпеки України - до 2000 осіб; нагороджено Грамотою Служби безпеки України - до 1800 осіб; нагороджено Почесною грамотою Служби безпеки України - до 1500 осіб; нагороджено нагрудним знаком «За відвагу» - до 300 осіб; нагороджено нагрудним знаком «За доблесть» - до 1000 осіб; нагороджено нагрудним знаком «Відзнака Служби безпеки України» - до 400 осіб; нагороджено медаллю «Ветеран служби» - до 1000 осіб; нагороджено медаллю «20 років сумлінної служби» - до 1200 осіб; нагороджено медаллю «15 років сумлінної служби» - до 1700 осіб; нагороджено медаллю «10 років сумлінної служби» - до 2200 осіб. Крім того, у них ще є відомча відзнака Служби безпеки України «Вогнепальна зброя» (наказ від 25.01.2013 р. № 31).



Якщо порівнювати зі старою нормативкою СБУ, то практичну усю свою нагородну систему вони перетрусили. Так, пішли у небуття наступні відомчі відзнаки Служби: нагрудний знак «Почесна зірка Служби безпеки України», нагрудний знак «Почесна відзнака Служби безпеки України», медаль «За мужність і відвагу», відзнака «Холодна зброя», нагрудний знак «Хрест Доблесті» I, II ступеня, нагрудний знак «За боротьбу з корупцією та організованою злочинністю», нагрудний знак «Відзнака Департаменту контррозвідки Служби безпеки України», нагрудний знак «За особисті заслуги в оперативно-розшуковій діяльності», нагрудний знак «Відзнака Інспекторського управління Служби безпеки України», нагрудний знак «За заслуги в боротьбі з тероризмом», нагрудний знак «Почесна відзнака Антитерористичного центру при Службі безпеки України», нагрудний знак «Відзнака Управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України», нагрудний знак «Почесна відзнака Департаменту оперативно-технічних заходів Служби безпеки України», нагрудний знак «Хрест Пошани», медаль «Ветеран органів безпеки» та медаль «За відзнаку в службі» I, II, III ступеня.

Міноборони поки що про злам старої системи відзнак не оголошувало. Щоправда, наказом від 23.10.2012 р. № 693 установили відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства оборони України «Вогнепальна зброя» і «Холодна зброя». Відзнакою «Вогнепальна зброя» є пістолет, револьвер та мисливська вогнепальна зброя, а відзнакою «Холодна зброя» - шабля, палаш та кортик.

Водночас з’явилися (з часу мого попереднього дослідження у 2009 р.) два нові почесні нагрудні знаки начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України. Так, знаком «Слава і честь» нагороджуються особи старшого та вищого офіцерського складу Збройних Сил України. У свою чергу, знаком «За заслуги перед Збройними Силами України» нагороджуються військовослужбовці, працівники Збройних Сил України, громадяни України за значний особистий внесок у справу розбудови і розвитку Збройних Сил України, зміцнення співробітництва у військовій, науковій, соціальній, культурній та інших сферах життєдіяльності Збройних Сил України.




Окрім того, сайт Міноборони повідомляє про такий вид відзнак як почесні нагрудні знаки командувачів видів Збройних Сил України. Їх чотири: Нагрудний знак «Сухопутні війська України» (наказ Міністра оборони України від 2 грудня 1997 р. № 441), Почесний нагрудний знак начальника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України «За службу» (наказ Міністра оборони України від 13 серпня 2010 р. № 426), Почесний нагрудний знак командувача Сухопутних військ Збройних Сил України «Почесний десантник» (наказ начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 9 листопада 2010 р. № 185), Почесний нагрудний знак командувача Сухопутних військ Збройних Сил України «За відмінну службу в аеромобільних військах Сухопутних військ Збройних Сил України» (наказ начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 9 листопада 2010 р. № 185).







Також існує Нагрудний знак Івана Богуна (наказ Міністра оборони України від 18 вересня 2009 р. № 472), який вручається курсантам вищих військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів) та вихованцям військових ліцеїв, які мають відмінні результати у навчанні та значні особисті досягнення у науковій, дослідницькій та раціоналізаторській роботі.



Також переформатувало свою нагородну систему МВС (наказ від 18.01.2013 р. № 38). Тепер вони мають таких слонів: Подяка; Грамота; Почесна грамота; нагрудний знак «За відзнаку в службі»; нагрудний знак «За відвагу в службі»; нагрудний знак «За безпеку народу»; медаль «10 років сумлінної служби»; медаль «15 років сумлінної служби»; медаль «20 років сумлінної служби»; медаль «Ветеран служби».



Відповідно тепер вже більше не нагороджуватимуть: відомчою заохочувальною відзнакою МВС «Відзнака Міністра внутрішніх справ «Закон та порядок», нагрудними знаками «Почесний працівник МВС України», «Лицар Закону», «Хрест Слави», «За безпеку народу», «Закон і честь», «Почесний знак МВС України», «За відзнаку в службі» І та ІІ ступенів, а також медалями «За міжнародне співробітництво в правоохоронній діяльності», «За сприяння органам внутрішніх справ України», «За сумлінну службу» І, ІІ та ІІІ ступенів.

Загалом ситуація з нагородами МВС досі була украй заплутаною. До того ж, існують низка навколоміліцейських нагород, приміром відзнака «Герой Чорнобиля», яку вручає громадська організація «Асоціація «Чорнобиль» органів та військ МВС України»:



Вагон та маленький візок нагород у Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (наказ від 09.06.2009 р. № 115): Почесна грамота, нагрудний знак «Почесна відзнака Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України»; нагрудний знак «Хрест Заслуги» I, II ступенів; нагрудний знак «За сприяння Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України»; нагрудний знак «Ветеран спеціального зв'язку»; нагрудний знак «За бездоганну службу» I, II, III ступенів; відзнаку «Вогнепальна зброя». Така мілітарізованість пояснюється тим, що свого часу вони відбрунькувалися від СБУ.



Ось такі пироги…


профанська екзегетика, femida's games, их нравы, політ-вертеп, Україна, цікаві досліди

Previous post Next post
Up