В воскресение 14 марта я решила сходить к памятнику, который называется "Шалаш Ленина". Интересное название. Я никогда об этом не слышала. Посмотрим...
V neděli 14. března jsem se rozhodla vypravit se k památníku, který nese název "Leninova chatrč". Rusky se to řekne "šalaš", což na první pohled vypadá jako "salaš" a moc mi to nesedí dohromady s Leninem. Nu, uvidíme.
Утром погода была пасмурная, туман и падал снег. От станции Удельная я доехала до станции Дибуны. Сразу за станцией дорога вошла в лес. Всё было под снегом, везде иней и природа была прекрасная.
Dnes bylo zataženo, mlha a občas sněžilo. Ze stanice Údělná (Osudová) jsem jela do stanice Ďibuny. Jeden název lepší než druhý :-) Hned za nádražím zapadla zasněžená cesta do zasněženýho a jinovatkou pokrytýho lesa a krajina byla nádherná.
1. Станция Удельная, начало моей поездки. Nádraží Údělná (Osudová), začátek mého výletu.
2. Станция Дибуны. Nádraží Ďibuny :-)
3., 4., 5.
Красивые дерева, ровные, все одинаковые, с одной стороны белые, с другой тёмные. Какая прелесть!
Takové krásné rovné stromy, jeden jako druhý, kmeny z jedné strany bílé, z druhé tmavé. Nádhera!
3.
4.
5.
Дорога шла по болотам, но милосердный мороз сделал болота схудны. В лесу на берегу болот стояал дот. В нём три оригинальных пулемёта, им восемьдесять лет и всё ещё двигаются!
Cesta vedla přes bažiny, z čehož jsem měla trošku strach, ale milosrdný mráz mě zachránil. Na břehu balot stál dot, neboli bunkr, ve kterém byly ještě stále tři kulomety a ty se ještě po osmdesáti letech hejbaly! I původní dřevěný police se dochovali...
6., 7.
Болота в тумане. По растениям можно узнать, что человек уже по коленя в воде :-)
Bažiny v mlze. Už podle toho, co zde roste, je jasné, že se člověk brodí po kolena bažinama. :-)
6.
7.
8.
80 лет двигающийся пулемёт. Kulomet, který se hejbe i po osmdesáti letech...
Когда дорога вышла из лесу на берег озера Разлив, перед мной открылся потрясающий вид на город Сестрорецк, находящийся на другой стороне озера. Очаровательно! Город Сестрорецк имеет красивый силуэт!
Když jsem vylezla z lesa na břeh jezera Razliv, otevřel se mi fascinující pohled na město Sestroreck, ležící na protější straně. Jeho siluetu sice tvoří paneláky, fabriky a kouřící komíny, ale vypadá to úžasně!
9. Силуэт города Сестрорецк. Silueta města Sestroreck.
Вдоль берега Разлива я дошла к шалашу.
Напишу ОЧЕНЬ краткую историю, всё, что осталось в моей голове... мало, я знаю :-( У кого есть дополнение, пишите, заранее спасибо!
На место, где находится Шалаш Ленина принадлежало семье Емельянова, жителя города Сестрорецк. Они сюда приезжали на сенокос. После определённых событий в Петрограде пришлось спрятать Ленина перед Временным правительством. Из Сестрорецка довезли Ленина сюда и прятали его в шалаше. Когда пришли контролёры, он делал вид, что работает на сенокосе. Но пока он работал в своём "зелёном кабинете" и сочинял своё произведение "Государство и революция". После сенокоса Ленина увезли в Финляндию.
Здесь в шалаше Ленин прятался с 8 июня по 9 августа 1917 года. До сих пор здесь стоит шалаш и зелёный кабинет. Рядом с этим наяодится также маленький музей.
Podél jezera jsem pokračovala k šalaši.
Napíšu zde VELICE stručně historii, vše, co mi zůstalo v hlavě... je toho málo, já vím :-( kdo má nějaký doplnění, prosím piště, budu vám za to vděčná!
Místo, kde stojí šalaš, patřilo rodině Jemeljanova a v létě sem jezdili kosit seno. Když se události v Petrogradě se semlely tak, že bylo nutné Lenina před Prozatímní vládou schovat, ujal se ho právě pan Jemeljan, přes jezero ho dopravil ze Sestrorecku sem a tady ho schovávali ve své chatrči. Když přišla kontrola, vzal Lenin kosu a vydával se za finskýho pracanta, který sem na senokos jezdili. Mezitím pracoval ve své "zelené pracovně", tj na menším špalku coby na židli a větším špalku coby na stole a za těchto podmínek sepsal svoje veledílo "Stát a revoluce". Lenina nemohli schovávat do nekonečna, protože senokos taky netrvá věčně. Lenin byl propašován do Finska.
Zde v šalaši se Lenin ukrýval od 8. července do 9. srpna 1917, takže celý měsíc.
Šalaš je zde do dnes, zelená pracovna také :-) Každý návštěvník si může leninovu zelenou pracovnu vyzkoušet... Hned vedle stojí malé muzeum, které na první pohled vypadá jak bunkr, do kterého jsem vlezla na břehu bažin... ale vevnitř je příjemné, sympatické a schraňuje dost zajímavých věcí.
10. Шалаш Ленина. Leninova chatrč.
11. Зелёный кабинет. Видно только стол. Zelená pracovna. Je vidět jen stůl.
12. Зелёный кабинет. Zelená pracovna z blízka.
13. Так работал Ленин. Takhle pracoval Lenin.
Пока я была в музее, небо стало ярким, солнце светило и вид на озеро и Сестрорецк был ещё красивее. Отсюда я шла на станцию электрички. Чтобы мне не было жалко, что хорошая прогулка заканчивается, перед станцией Тарховка стоял ещё раз памятник - как Ленин работает в своём зелёном кабинете.
Zatímco jsem očumovala v muzeu, nebe se vyjasnilo, slunce svítilo a pohled na Sestroreck byl ještě krásnější. Od šalaše jsem šla na vlak zpátky. Aby mi nebylo líto, že krásný výlet už končí, před nádražím na stanici Tarchovka byla krásná socha Lenina, jak usilovně pracuje ve své zelené pracovně...
14. Побережье озера Разлив. Дерева и иней. Pobřeží jezera Razliv. Stromy zahalené do jinovatky.
15. Ещё один вид на Сестрорецк. Ještě jeden pohled na Sestroreck.
16. Небо над Разливом. Nebe nad Razlivem.
17. Небо над Разливом и побережье. Nebe nad Razlivem a pobřeží.
18. Работаюущий Ленин (в зелёном кабинете). Pracující Lenin (v zelené pracovně).
19. Станция Тарховка. Nádraží Tarchovka.
Я рада, что вы дочитали до конца! Спасибо! :-)
Jsem ráda, že jste vydrželi až do konce! Díky! :-)