Українські політики (з обох боків) вважають, що остаточним результатом успішного Social media marketing є виключно два показники - кількість прихильників/передплатників офіційних сторінок у соціальних медіа та активність користувачів (коментування, поширення контенту та like). Ніхто навіть не задумується про конвертацію арміїї інтернет-прихильників в реальних членів партій, переконаних волонтерів, що готові жертвувати своїм часом задля успіху тої чи іншої політичної сили. Отже, компанії, які продають їм і послуги, та відповідальні за онлайн-просування партійні особи зазвичай використовують чорні технології для просування своїх політичних профілів.
Крім реклами, вдалих застосунків, конкурсів та інших інструментів з приваблення уваги аудиторії, наріжним критерієм для успішного просування політичного бренду в соціальних медіа є відкритість та щирість. “Партія регіонів” не змогла піти на таку жертву. Занадто критичні коментарі видаляються, а користувачам блокується доступ до сторінки. Так сталося, принаймні, з автором цих рядків і ще однією користувачкою -
Мією Череміскіс.
А як ще можна реагувати на писанину регіоналів, якщо відбувається тотальне перекручення фактів? Наприклад, завдяки “регіоналівській сторінці” ми довідалися, що право на проведення Євро-2012
Україна отримала за часів Януковича:
За таких обставин залишається один вихід - залучення армії ботів, створених з метою накручування “лайків” та формування уявлення про народну підтримку. Варто додати, що у червні кожне оновлення фан-сторінки збирало 0-2 “лайки” і нуль коментарів. Лише із залученням ботів та адмінресурсу (про це поговоримо пізніше) на середину липня пост має 8-12 “лайків” і від 5 коментарів.
Виявити ботів серед справжніх користувачів дуже просто. По-перше, такий екаунт має дуже мало друзів: переважно до 20, іноді кількість перевищує 50 користувачів. По-друге, по профіль містить мінімум інформації про власника. Якщо є згадка про освітній заклад, то не вказано рік закінчення. По-третє, кожен реальний користувач розміщає в себе на стіні цікаві йому матеріали зі сторонніх ресурсів, оновлює власні статуси, коментує новини і статті. У ботів цього немає. Хоча існують винятки: адміністратори окремих екаунтів просто “розшарювали” статуси та матеріали інших користувачів без жодних коментарів.
Замість котиків, коментарів від друзів на кшталт “давай побухаємо” і глибокофілософських роздумів на тему “який я розумний і скільки навколо мене дебілів” саме так майже порожньо виглядає стіна одного з віртуальних прихильників “Партії регіонів”.
По-четверте, коментарі під матеріалами сторінки вражали не своєю “схвальністю”, а примітивністю аргументів на підтримку керування “Партією регіонів”. Візьмемо для прикладу топік про
виступ Азарова на з'їзді “Молодих регіонів”:
Вже на цьому прикладі ми отримали основних ботів, які активно коментують сторінку партії регіонів і пишуть коментарі у стилі політичних зомбі:
Николай Хыщник,
Алексей Перелыгин,
Maxim Ufarkin. До них ще варто додати інших виявлених ботів і отримаємо майже повний перелік:
Наталья Усанова,
Сергей Лукьянов,
Alexander Dubdelight,
Виктор Ткаченко,
Keeping Up Technics,
Светлана Литовченко,
Serega Novikov,
Konstantin Nosov,
Ilya Gromov. На цьому перелік “віртуалів” не закінчується. Це лише невелика частка, яку нам вдалося ідентифікувати, бо з кожним днем виникають нові “онлайн-зомбі”.
Серед армії “регіоналівських” ботів зустрічаються як якісні підробки, так й відверта халтура. Візьмемо для прикладу описи профілів трьох користувачів, які схвально відгукуються на всі інтернет-активності офіційної сторінки:
Ілля Громов
Наталя Усанова
Олексій Перелигін
Як то кажуть: знайдіть відмінності.
Крім неіснуючих персон, в активі “регіоналівської” армії є цілком реальні люди. В першу чергу це працівники “афільованих” з Партією структур - приватних компаній, державних установ, громадських організацій. Їхня мотивація може бути різною - у тому числі виконання “рознарядки” згори. Керівник Виконавчого комітету “Спілки молодих державних службовців України”
Анатолій Половинець активно заступається за тих, завдяки яким він став молодим держслужбовцем. Його колега
Іван Шулла є головою Яготинської райради.
Еліза Устінова, у перервах між схвальними постами на адресу найкращої у світі влади, працює у Полтовській облдержадміністрації. Кращій у світі адмін стайтів
Олександр Піменов виявився настільки сумлінним та вірним працівником, що йому дали під відповідальність сайти ФК “Шахтар” і “Донбас Арени”.
Це було б відвертою брехнею, якщо б ми не згадали про справжніх і щирих прихильників “Партії регіонів”. Як би ми не вважали Facebook “резервацією інтелектуалів” є в цій соціальній мережі і такі люди. Зайнятий персонаж
Василь Дідик: любить російську мову, Росію і Патріарха Кирила; ненавидить - жидів, укрів і марксистів. Його інтелектуальний товариш -
Русс Киев - теж любить залишити пару думок щодо жидовні, клятих бандеровців і прочєй нєчісті.