Книга Україна-Польша: Важкі уроки Т.9. Протоколи зустрічей польської і української сторони..дуже цікаві...тепер можна буде при необхідності посилатись на офіційну думку польських істориків,...
=============================
ПРОТОКОЛИ УЗГОДЖЕНЬ І РОЗБІЖНОСТЕЙ
між українськими і польськими істориками, підписаних на IX - X міжнародних наукових семінарах
(Варшава, 6-10 листопада 2001 р.)
І Генезис, перебіг та політичні, економічні і демографічні на- акції "Вісла”
Українські і польські історики вважають, шо по обох темах повинен бути ухвалений один спільний протокол.
Незважаючи на складність порушеної в доповідях проблемами, стверджуємо, що сторони спромоглися повністю погодити свої позиції.
Протокол складається з трьох частин:
1. Генезис та мета.
2. Методи і перебіг акції.
3. Наслідки
І. ГЕНЕЗИС ТА МЕТА:
1. Незважаючи на закінчення війни, визначення кордону ніж СРСР і Польщею, припинення переселення українців до УРСР, українське підпілля продовжувало діяльність на теренах Південно-східних воєводств Польщі. Вона полягала у здійсненні різноманітних акцій проти Польської держави. Та діяльність знаходила підтримку серед тамтешніх українців.
2. У зв’язку з діяльністю українського підпілля на згаданих теренах польські власті, з метою збереження територіальної ці- лісності, прийняли військово-політичні рішення ввести туди військові сили.
3. Головною метою акції ” Вісла” була ліквідація українського підпілля і гарантування безпеки в Південно-східних воєводствах Польщі. Для прийняття рішення про проведення акції "Вісла” не мала значення політична орієнтація тодішніх польських властей.
II. МЕТОДИ І ПЕРЕБІГ АКЦІЇ:
1.Щоб позбавити ОУН і УПА суспільної бази, здійснено переселення польських громадян українсько, національності та
змішаних родин на Північно-східних теренах акції ”Вісла польскі власті залучили понад 20 тис. солдатів Війська польського, Корпусу внутрішньої безпеки, прикордонних військ, міліції і Служби безпеки.
Складовою частиною проти-партизанських дій було виселення, з наступним розпорошеним поселенням, близько 150 тис. (за офіційними даними) польських громадян української національності і змішаних родин на північні і західні землі Польщі. Здійснення акції ”Вісла” супроводжувалося актами насилля щодо українців.ІІІ. НАСЛІДКИ:
1. Діяльність українського підпілля і протидія йому з боку польських властей, включно з акцією ”Вісла”, завдали величезних матеріальних збитків, що спричинилися до зруйнування земель Південно-східної Польщі, внаслідок чого настало погіршення розвитку економіки держави.
2. В місцях нового поселення українці отримали господарства, значною мірою знищені. Польська держава надала переселенцям матеріально-фінансову допомогу.
3.Південно-східні землі Польщі мали бути заселені поляками. Поселенська акція не принесла бажаних результатів. Через виселення українців означені терени до сьогоднішнього дня найменш заселені в Польщі.
4. Переселення справило глибоке і тривале відчуття кривди та особистої трагедії у свідомості багатьох переселенців та їхніх нащадків.
=====
Україна-Польша Важкі уроки Т.9