Варшава-Прага

Aug 08, 2010 21:11

Нещодавно повернулися з програми «Незалежні ЗМІ - комп'ютерний набір», організованої Фондом польсько-чесько-словацької солідарності. У ній може взяти участь, по суті, кожен представник журналістського / громадськоорганізаційного середовища, який хоче вчитися і відкритий до спілкування і спостерігання закордонних досвідів медійної творчості.

Декілька слів про програму.

Це, по-перше, навчання верстці. Проводиться воно таким чином, що кожен, хто воліє чогось навчитись, зможе це зробити. Але якщо ваш удєл - мовчать у кутку, то такий і результат) Паралельно із системами верстки викладач може відповісти практично на будь-яке питання стосовно історії, політики, культури, економіки і всього іншого, що вам може бути небайдуже.

По-друге, це серія зустрічей - із предстаниками мас-медіа та дотичними до цієї сфери фахівцями. У програмі зустрічі заплановані завчасно, проте якщо вам цікаво зустрітися із кимось особливим - Фонд у цьому тільки допоможе. Це ура-ура, оскільки на вкус і цвєт) Так ми проходили гостями від медіахолдингу Агора і до Національної варшавської бібліотеки. Дуже-дуже круто це все було, бо усі, з ким ви зустріаєтесь, зазвичай мають що показати і розказати.

По-третє, це знайомство. З України були ми з Хмельо одні. Були ще пані з Росії та Вірменії, а всього у групі нас назбиралося 6. Майже індивідуальна освітня програма, яка не заважала міжкультурності діалогу)))

А тепер про неформальні заходи (можливо, після такої реклами, вам потрібен буде путівник))):



Попри те, що основним пунктом призначення у нас була Варшава, усе якось саме звелося до Праг - від старанно ігнорованого гостями столиці району варшавської Праги, і до закоханої туристами чеської столиці)

WARSZAWA

Кожне місце, ясно, створює не архітектура чи національна кухня, а мєсні жителі. Варшавці мені сподобались - відкриті, комунікабельні і веселі, хоча, на думку заробітчанина Василя і норвежського темношкірого туриста Ендрю, то покидьки. Особливі прикмети: чоловіки - майже всі в окулярах, із довшими за українські обличчями, із крупнішими за українських жінками; жінки - без підборів, із тендітними чоловіками.

Що впало в око 
1) Уся Варшава під великим зачаруванням Євросоюзом, а тут багатьох судомить від гомосексуального запалу. У Національному музеї уже кілька місяців проходить виставка Гомоеротика (гарна, до речі, виставка), нещодавно відбувся масштабний парад у підтримку сексуальних меншин, на головній вулиці майорить веселковий прапор, під яким живе-поживає гей-клуб, а видавництва готують свіже читання для і про цих самих меншин.



2) Котики схожі на собачок.
3) Як і в ін. європейських країнах тут багато велосипедистів, проте, ідіотів на дорозі, так само, як і всюди, тому велосипедистів часто збивають, і хоча для них чемно передбачені велодоріжки багато хто надає перевагу тротуарам (ага, і передні колеса теж там крадуть).
4) Поляки вимовляють вай-фай польською: "ві-фі".

ВДЕНЬ

Центр. Цілеспрямовано іти гуляти центральною вулицею та площею Ринок, певне, не варто, однаково не оминете. Там можна цілком і повністю відчути, що цей рік у Варшаві - рік Шопена.

Музеї. Точно слід піти до Музею Варшавського повстання (ul. Grzybowska, 79. www.1944.pl), Музею Шопена (ul. Okolnik, 1) та Музею плаката (ul. Stanislawa Kostki Potockiego 10/16).





Можна також зайти до велетенського Народного музею. Більше одного на день я би не відвідувала - можна зависнути на години 3-4. Дуже у Польщі пильнують свою історію / мову / культуру, вкладають у це купу грошей і праці. Хоча це ж навіть не з них починається.



Зазвичай музеї платні - є за що, проте бувають і безкоштовні дні відвідання (здебільшого ЧТ).

Парки. Ідіть у Lasienky. Гарно. Наприклад, саме там ми сфотографувалися із білочкою:



Інше. Обов'язково зайдіть до Академії штук пєнкних (ul. Krakowskie Przedmiescie, 5)! Роботи студентів виглядають набагато серйозніше того, що часто пропонують у галереях.









Книжкові місця

1) Беріть книжку і рушайте на дах Бібліотеки Варшавського університету (ul. Dobra, 56/66).



2) Якщо книжки не маєте, спершу придбайте щось достойне в одній з мільйону варшавських книгарень.

3) Якщо так надто просто - можна це зробити у книгарні-кав'ярні. Характерна ознака: слово "книгарня" стоїть попереду слова "кав'ярня". Хороший приклад - дуже ґрабалівська Czuły barbarzyńca(ul. Dobra, 31. http://www.chuly.pl), де можна попити кави, почитати книжку, погойдатись на гойдалці).



4) Можна вигадати якийсь дослідницько-науковий привід і попроситись на екскурсію до Національної варшавської бібліотеки, а зокрема - до відділення диджіталізації книжок (al.Niepodleglosci, 213, http://www.bn.org.pl).

5) Зайдіть до книгарні видавництва Fronda (ul. Ordynacka): можливо, вам сподобаєтьсяодне з крутих чисел однойменного часопису або футболка NO SEX BEFORE MARRIAGE. А ще не виключено, що Пьотр заграє вам на губній гармошці під блюзові треки Владека.



ВНОЧІ

Можна будь-куди і будь-коли. Дуже класно, що автобуси курсують цілодобово, тому ніяких часових чи фінансових обмежень нема. Але якщо обирати, куди податися, то це - Прага. Туристам зазвичай кажуть, що там їх заріжуть і заберуть всі гроші. Але, з іншого боку, ну де ще може бути стільки хороших пригод.
Хоча вони бувають не лише у Празі.





1) Приємно проводити час у Sen Pszczoly (ul. Inzynierska, 3. http://senpszczoly.pl), глибоко у дворах - із хорошою музикою, смачним пивом, атмосферою, людьми. Тут колись виступали 5'Nizza і про них досі пам'ятають, часто ставлять їх у записах, а поляки підспівують усі слова. Коли у хазяїв закладу або їхніх друзів є настрій, можна попускати велетенські мильні бульки.

2) Відшукати пам'ятник п'яниці і досмерті наликатися.

3) Продовжуючи паб-кроулінг, зайти на Склад пляшок (Skład Butelek, ul. 11 listopada, 22, www.skladbutelek.pl), де можна повалятись на ліжках, скуштувати фірмових і дуже саморобних тістечок, а також неймовірних напоїв, які, наскільки мені видалось, вони ж самі і гонять.

4) Знайти єдиний у Варшаві православний Храм святої Марії Магдалини. Він дуже гарний, особливо вночі.

5) Не знехтувати можливістю покатитися на нічному автобусі (ака "зоопарк на колесах"). Це замість банальностей таксі. Дивитися у вікно на Віслу (хоча цілком вірогідно, що замість Вісли чийсь погляд може прикувати будівкльні роботи над стадіоном до Євро-2012). Якщо все у вас цієї ночі пройшло вдало, із неї обов'яково вискочить русалка Сава.



Харчування

1) У Варшаві є дуже бюджетний і екзотичний Молочний Бар (ul. Nowy swiat, 39) - студентська їдальня у самому центрі міста, де страшенно смачно готують, але доїсти все зазвичай не виходить, бо дуже жалко стає бомжів, які чекають на ваші недоїдки.
Хоча потім їх уже не так шкода, бо вони одні й ті ж.

2) Ще можна наїстися смачнючих булочок і тістечок в одній із найстаріших ще довоєнних варшавських цукерень (ul. Noakowskiego 16).

3) Можна зайти до шоколадниці Ведель, де, кажуть, роблять найсмачніший польський шоколад (ul. Szpinalna, 8).

4) Можна також харчуватися тими плодами і ягодами, які дає вам варшавська природа (якщо приїхати влітку чи восени). Наприклад, у парках можна відшукати аличу. Вона смачна і поживна. І нікому чомусь непотрібна.



6) Я не буду згадувати за всякі нецікаві мережі швидкоїдла. Але у закладах не надто швидкоїдла SPHINX - дуже красиві лампочки, а порцією можна повечеряти удвох. Проте вона, як і всі мережі, ніяк не репрезентує Варшаву і відірвана від будь-якого колориту.

Додому. Додому краще повертатись автобусом - дуже якісь польські потяги незручні, а автобуси швидкі і м'які. Не забувайте студентські та інші "молодіжні" штуки для знижок.

PRAHA

Місцеве населення тут стражденне - із природно прогресуючою ксенофобією, із прагненням вибудувати високий мур, за який би не глянуло жодне туристське око і не долинуло "ой, ну какая ж красота ж!". Зустріти у Празі чеха, якщо ви турист, стає все менш вірогідно. (До речі, десь читала, що найбільше окуповують Прагу із серйозними нетуристичними видами українці). 
В усякому разі будьте готові:



Що впало в око.

1) Гроші міняти треба в арабів - там найвигідніший курс) CHANGE розташовується на перетині ul. Оlivova та ul. Politickyh veznu. Додаткова перевага цього пункту обміну у безкоштовному вай-фаї

2) Про легалайз із 1 січня 2010 року - це неправда. Але з цього року покарання за виявлення у вас забороненої рослини якесь дуже пом'якшене.

3) Прага - рідне місто митця Давіда Черни (того самого, що розфарбовував танк у рожевий колір), тому треба відшукати максимальну кількість його робіт (наприклад, немовлят, які повзають по телевежі, або піпі-менів поблизу Музею Кафки).



4) У Празі живуть клони відомого кротика з чеського мультфільму та мільйони чарівних дерев'яних іграшок. І там більше не живе рожева дерев'яна пташечка, що інколи замінює мені Оксану Хмельовську, поки та зайнята важливими справами:



5) У Празі найбільша різниця між кількістю храмів та віруючими людьми. Парадокс.

ВДЕНЬ

Музеї (якщо маєте достатньо юний вік, беріть студентські)
1) Музей Франца Кафки - він дуже атмосферний, але для його відвідання бажане знання англійської і  особливо німецької.
2) Музей Народовий - у ньому можна побачити, мабуть, найкращу у світі колекцію мінералів. Такого неймовірно живого і красивого каміння я ніколи в житті не бачила. Продовження експозиції уже менш вражаюче, але до камінців іти треба!

Інше.
1)  До мініатюрної Ейфелевої вежі, а від неї - до обсерваторії, розарію та дитячих майданчиків.
2) У Собор святого Віта - попри черги та натовпи.



3) До пам'ятника жертвам комунізму.

4) На травичку грати у футбооооооол!





ВНОЧІ - гуляти!
1) До Вишеграду, який менш популярний і залюднений за Празький замок.
2) Кажуть, на єврейське кладовище
3) Співати караоке у PLACEBO PUB! (Micovcova, 581/12, Praha 2). За кожне виконання вам наллють напій дня) навіть якщо ви геть не вмієте співати.

Жити
Краще у друзів. Але якщо таких там негусто - можна піти в класний Hostel Friendship (Za Poricskou bramou, 22). 10 євро на добу, недалеко від центру.

Харчування
1) Ну, у Празі багато супермаркетів Billa, де асортимент харчів дуже різниться від нашого. Також є чудові пагорби, які оточують бруківчату Прагу парками та (!) садами. Наприклад, яблуневими (білий налив, ммм).
2) У ресторанчиках харчуватися теж цілком можливо - головне тільки відійти від центральних маршрутів циркуляції туристів убік.
Смачно попити пива можна у Пивному саду, звідти ж можна подивитись на панораму Праги, і, швидше за все - побачити чехів. 
3) До МакДональдсу іти нема чого, туалети там платні(

Додому. Так само, як і з Польщі.

Але _ у кожного ж завжди свій маршрут)

П. С. А для того, щоби не шукати науково-дослідних та інших приводів зустрітися з цікавими людьми, можна взяти участь у програмах Фонду польсько-чсько-словацької солідарності http://www.spczs.engo.pl

За фотки спасибі О, С.

Previous post Next post
Up