Hans Memling, Viimane kohtupäev, 1473
Selle pildi maalimise ajal arvati et maailm on Viimase Kohtupäeva ootel, mis on kohe-kohe saabumas. Saatan üritab võimalikult palju inimesi enda poolele võita, ja seda läbi nõidade. Nõidade peamine ülesanne on värvata teisi naisi ka nõidadeks ja mehi võrgutada.
1487 aastal ilmus
"Nõidade haamer", esimene trükk. Järgmise 25 aasta jooksul ilmus 13 trükki seda raamatut, mis kirjeldab üksikasjalikult nõidade eluolu ja tegevust, samuti viise nende avastamiseks. Raamat kutsus üles aktiivselt tegelema nõidade otsimise ja nende hinge päästmisega. Kui suur oli nõiajahi ulatus on teema mille üle vaieldakse siiamaani. Trikk on selles et kõrvale sellest jääda ei saanud: mitte ainult nõidade olemasolu eitamine ei olnud ketserlus, vaid ka kohase innukuse puudumine nende otsimisel ja paljastamisel võis tekitada (ja tekitas) kahtlusi. See tähendas et kunstnik pidi kujutama nõidasid. Need suundumused olid eriti tugevad Saksamaal.
Võib tunduda et sellel pildil Dürer kujutab nelja ilusat kergelt alasti muusat. Kuid pildi ametlik nimi on - Neli nõida (1497). Ja nurga tagant piilub kurat ja jalge all vedeleb kolp.
Hans Sebald Beham, Kolm naist ja surm, 1550
Sellel pildil nõiad vahetavad kogemusi.
Need nõiad siis viisid mehi õigelt teel hukatusse. Kuidas nad seda tegid?
Albrecht Dürer - The Temptation of the Idler (1498)
Tasub mehel kaotada valvsus ja kohe on võrgutajad platsis. Tol ajal usuti et inimesele saab midagi halba sisendada sosistades seda kõrva.
Hans Sebald Beham - Death and the Indecent Pair (1529)
Kõik nõiad ei ole nii tagasihoidlikud nagu eelmine kes ainult sosistas, mõned haaravad kohe "härjal sarvist". See pilt ei ole mitte sellest et kui te liiga tihti seksite siis te surete, vaid sellest et vanasti arvati et nõid võis varastada mehe peenise ja sellega ka koos tema surematu hinge.
Kuidas sai naisest nõid? Niimoodi:
Hans Sebald Beham, Neiu ja Surm, 1546.
Hans Sebald Beham, Neiu ja Surm, 1542
Millega tegelesid nõiad vabal ajal? Käisid saunas (selle asemel et keha suretada) ja pidasid sabatit loomilikult.