Dec 21, 2011 13:07
Joulukuun kahdeskymmenesensimmäinen päivä. Eilen tosiaan saatiinkin jo joulusiivoukset tehtyä; mitä nyt vielä pitää imuroida sitten kun kuusi on laitettu paikalleen ja koristeltu. Mutta siis, nyt on jo tunnelmallista kotona kun on siivoukset ja kaikki jouluiset liinat ja matot laitettu. Huomenna ja ylihuomenna olisi sitten koko kodin koristelu.
Tänään puolestaan ohjelmassa olisi Montyn pesu. Haha, Monty tuskin malttaa odottaa joulukylpyään.
Eilen myös kävimme ostamassa joulun ruuat, mukaan lukien loput makeiset ja juustotarjottimen antimet. Onneksi löytyi sopiva pakkaus, jossa oli juuri niitä juustoja joita halusinkin.
Tuon jälkeen katsoin perinteiseen tapaan Brother Bearin, joka oli jälleen yhtä koskettava kuin aina ennenkin. Joulupukki ja noitarumpu pyöri taustalla siivotessa.
Ja siskon pitäisi saapua tänään. Aah, joulu. Alan tuntea sitä upeaa joulun tunnelmaa. Toivottavasti se kasvaisi ja olisi pysyvää.