Печатка церковного старости Успенської церкви в Стрижавці.

May 29, 2020 21:26

Чергова знахідка з інтернет-аукціонів - Печатка церковного старости Успенської церкви в Стрижавці.

До речі, сама церква фрагментарно збереглась до наших днів. Від неї лишились міцні стіни, які навіть намагаються відбудувати. А от старі фотографії цього храму мені поки що на очі не траплялись...

Тож ця печатка поки що єдиний історичний артефакт на згадку про стрижавську церкву.




Власне, так виглядає сама печатка. Для зручності зображення віддзеркалено, щоб можна було нормально читати текст.



Ну й трохи копіпасти про те, ким був цей староста:

Староста церковний - парафіянин церкви, який відав господарством церковної громади. Він обирався в кожному приході на 3 роки. Ця посада (на теренах Російської імперії) вперше введена Указом Петра I у 1721 р. За державним законам церковний староста звільнявся від податей.



Stoguno Cheval
Старостою міг бути обраний прихожанин, який відрізнявся благочестям та вірою, відповідально ставився до морального порядку приходу і його матеріального благополуччя.

Старостою не міг стати чоловік до 25 років, регулярно не грішник і не причащающийся Святих Христових Тайн, звільнений судом від служби або духовного звання, марнотратний, а також неспроможний боржник, особа, яка мала негоже заняття, що складалось в співжитті без церковного шлюбу, яка жила в приході менше восьми місяців. Церковний Староста повинен був усвідомлювати всю свою відповідальність як піклувальника храму. Важливість функцій старости проявлялася у формі присяги, яка стала обов'язковою з 1890 р. Текст вимовлявся перед хрестом і євангелієм, тим самим підкреслюючи всю серйозність взятого на себе служіння на славу Божу.

(більше про обов'язки церковного старости можна прочитати за посиланням)



Оригінальне (не віддзеркалене) фото.

Артефакт продає колекціонер із Брянська і хоче за печатку майже 6 000 рублів. (посилання на аукціон)



А ось як в наш час виглядає Успенська церква в Стрижавці (вірніше її руїни).



Стрижавський храм на честь Успіння пресвятої Богородиці було збудовано в 1847 році. А вже через 80 років, тобто в 1927-му, його закрили...

Дзвіницю розібрали, а дзвони здали на переплавку. Хотіли також розібрати й саму церкву на цеглу, але розчин виявився занадто міцним.

За переказами, місцевий активіст Худаков, який визвався зняти хрести, не втримався, впав з даху та помер від отриманих травм.



Як видно з фотографії, в наш час церкву пробують відбудовувати, але справа просувається вкрай повільно.



Цю світлину було зроблено в травні 2016 року. Але з того часу мало що змінилось...



А наостанок, от що писав про Успенську церкву Сіцинський.

Previous post
Up