Маєток Потоцьких в Печері (та кілька родинних портретів Потоцьких)

Apr 14, 2015 21:57

Продовжуємо мандрівку сторінками книги Антонія Урбанського - "Z czarnego szlaku i tamtych rubieży". Сьогодні мандруємо до містечка Печера, де на мальовничих пагорбах Південного Бугу красувалась розкішна резиденція Потоцьких.



На жаль, маєток був зруйнований в буремні "революційні" роки і до наших днів не зберігся. Тож будемо уявляти колишню велич Печерської резиденції переглядаючи старовинні фотографії.


1.


Так виглядав головний фасад печерського палацу сотню років тому...

2.


Тепер же на місці колишнього палацу зведено сіру невиразну "коробку" місцевого санаторію.

Цікаво, що нова споруда виросла якраз на фундаменті зруйнованого палацу, і до наших днів збереглись деякі деталі старого маєтку, наприклад паркові сходи та частини водостоків...
Більш детально про історію та сьогодення резиденції Потоцьких можете прочитати на сайті Сергія Котелка. А зараз зосередимось на світлинах із книги Антонія Урбанського.

3.


Такий вигляд мала бальна зала. Зверніть увагу на люстри, які вкрито спеціальними чохлами для захисту від пилу.

4.


"Зала з гобеленами" могла похизуватись розкішними тканими картинами!

5.


Старожитні "броня і штандарти" зображали мужність роду Потоцьких.

6.


Останнім інтер'єрним фото з палацу в Печері є зображення картинної галереї.

Також в книзі Урбанського наведено кілька родинних портретів Потоцьких.
7.


На портреті невідомого автора зображено чи то Софію Потоцьку, чи то її доньку від шлюбу із Станіславом Щенсним Потоцьким - Софію Кисельову.

8.


Іще одна донька Станіслава Щенсного Потоцького - Вікторія Шуазель-Гуфф'є, портрет якої належить пензлю відомого художника - Йозефа Марії Грассі!

Якщо дві попередні роботи важко оцінити через низьку якість ілюстрацій в книзі А.Урбанського, то іще одна пара наведених портретів збереглась і понині, тож маємо змогу насолодитись витворами славетних художників в кольорі!
9.


Портрет іще однієї доньки Станіслава Щенсного Потоцького - Пелагеї Сапіги належить пензлю славетної французької художниці - Елізабет Віже-Лебрьон. Ця робота нині зберігається в музеї Королівського замку у Варшаві, і на їхньому офіційному сайті можна насолодитися роботою художниці в найменших подробицях.

10.


І наостанок - пастельний портрет Софії Потоцької роботи видатного майстра - Сальваторе Тончі.

11.


Ця робота настільки запала в душу чоловікові Софії Потоцької - Станіславу Щенсному, що він замовив численні її репродукції в інших художників. Тож надалі перемальований із пастельної роботи Тончі образ Софії Потоцької прикрашав собою медальйони, сервізи, вази, та невеличкі подарункові порцелянові портретики як на фото.

12.


Робота Сальваторе Тончі виявилась настільки відомою, що на зламі ХІХ-ХХ століть навіть продавались листівки із фоторепродукцією портрета Софії Потоцької!

13.


І навіть тепер на аукціонах трапляються антикварні речі прикрашені зображеннями Софії Потоцької, що наслідують пастельну роботу Сальваторе Тончі.

маєтки, Тульчинський р-н, A.Urbański, мистецтво, історичні фото

Previous post Next post
Up