Роман Поланскі розгляне справу Дрейфуса

May 10, 2012 11:01



Режисер «Різанини» оголосив про початок роботи над своєю новою картиною. Нею стане політичний трилер «Д» (D), заснований на процесі у справі про шпигунство на користь Німецької імперії, в якому звинувачувався офіцер французького генштабу, капітан Альфред Дрейфус. Сценарій написав Роберт Харріс, з яким Роман Поланскі працював над фільмом «Привид».


«Мені давно хотілося зняти фільм про справу Дрейфуса, - говорить Поланські. - Причому показати його не як костюмну драму, а як шпигунську історію. Таким чином стане зрозуміло, як події тих днів перегукуються з поточною ситуацією в світі. Це старий як світ сюжет про переслідування меншин, параної, таємні військові трибунали, неконтрольовані розвідувальні агентства, урядовоме кришуванні і про скажену пресу».

У грудні 1894-го капітан Альфред Дрейфус, один з небагатьох євреїв з французького генштабу, постав перед судом у Парижі. Справа розглядалася при закритих дверях. Дрейфуса звинувачували у крадіжці кількох секретних документів. Судді коливалися: доказів було недостатньо. Тоді за згодою військового міністра слідчий виготовив фальшивий документ - записку, нібито написану німецьким послом і викривав Дрейфуса у співпраці з німцями. Дрейфус був засуджений за шпигунство і державну зраду до розжалування і довічного заслання в Кайенну.

Поки йшов суд і поки колишній капітан відбував покарання, у пресі висловлювалися думки про те, що Дрейфус став жертвою судової помилки. У січні 1898-го в газеті «Аврора» з'явився знаменитий лист Еміля Золя до президента республіки Фелікса Фору під заголовком «Я звинувачую!», в якому рішуче стверджувалося, що документи проти Дрейфуса були сфабриковані, а генеральний штаб і військове міністерство свідомо губили ненависного їм Дрейфуса, щоб вигородити по-справжньому винного майора Естергазі. Лист Золя захопив суспільну увагу не тільки у Франції, але і у всьому світі.

Франція розділилась. Для одних Дрейфус - зрадник, ворог Франції, а його прихильники - євреї, іноземці та люди, продалися євреям, щоб очорнити честь французької армії. Для інших Дрейфус - випадкова жертва, на яку впала підозра тільки тому, що він єврей, а також жертва злоби людей, що діяли свідомо, щоб вигородити Естергазі та інших.

В результаті довгих розглядів тільки 12 липня 1906 Дрейфус був визнаний невинним і відновлений в армії.

Справа Дрейфуса вплинуло не тільки на політичний і соціальний клімат Франції, а й залишило свій слід в літературі і кінематографі. Першим цей процес відбив знаменитий Жорж Мельєс.

image Click to view



Існує чимало постановок про цю подію. Зокрема, британський режисер Кен Рассел зняв картину «В'язень честі», де головну роль зіграв Річард Дрейфусс. Цікаво, що актор по молодості вважав себе нащадком опального офіцера.

історія, новини кіно, режисери

Previous post Next post
Up