Saboteur - гра про гномів, які шукають золото. Грають від 3 до 10 гравців. Час на три партії (саме стільки триває гра) - 30-40 хвилин.
На початку гри усім роздаються карти гномів (по одній), які не показуються іншим гравцям. Більшість гравців - хороші гноми, мета яких - знайти скарб. Але хтось із гравців може бути поганим гномом (саботером), який отримує переможні очки за те, що скарб не знайдено. Коли грають 3-4 гравці, може бути ситуація, коли саботера серед гравців немає.
Далі формується стартове поле: викладається спеціальна стартова карта і три карти скарбів малюнком донизу, перетасовані попередньо. Відстань між картами скарбів - одна довжина карти. Відстань між середньою картою скарбів і початковою картою - сім карт у ширину.
Лише одна із карт скарбів є золотом, решта - просте каміння. Якщо спочатку знайдено каміння, пошуки золота продовжуються.
Кожен гравець отримує гральні карти (їх кількість залежить від кількості гравців), решта викладається в колоду, і гра починається.
У свій хід гравець повинен зіграти одну карту і потім взяти верхню карту з колоди. Зіграти карту можна одним із наступних способів:
- зіграти карту шляху, додавши її до лабіринту;
- зіграти карту дії, поклавши її перед гравцем;
- скинути карту малюнком вниз, не показуючи іншим гравцям.
Карти шляху можуть продовжувати дорогу, в тому числі її розгалужуючи, або ж заводити в глухий кут. Вони можуть виходити за межі окресленого стартовими картами поля 5 на 9 і повинні прилягати хоча б до однієї іншої карти шляху (коротка сторона до короткої, довга до довгої). Дорога, що прилягає до іншої карти, повинна продовжуватись на тій карті.
Карти дії можуть ламати інструменти гравців (кожен гном має ліхтар, візок та кирку) та ремонтувати інструменти гравців. Якщо хоч один з інструментів зламаний, гном не може грати карти шляху, поки інструмент не буде відремонтовано. Також є карти з мапою, що дозволяють гравцю подивитись на одну з карт скарбів і зрозуміти, варто чи не варто туди йти. І є карти завалу, що дозволяють знищити одну з карт лабіринту.
Саботер, заважаючи іншим гравцям, повинен діяти дуже розважливо, щоб його шкоду розпізнали якнайпізніше, бо він ризикує постійно мати зламані інструменти. Хороші гноми пильно дивляться за діями інших гравців, і за будь-яку підозрілу дію можуть видати такі карти. Навіть, якщо ти хороший гном, і нічого поганого не збирався робити. Доведи-но, що ти не саботер…
В решті-решт усі гноми з команди-переможниці (хороші гноми або саботери) отримують золоті зливки (згідно з певними правилами).
Усього грається три партії, перед кожною з них карти гномів перетасовуються і роздаються заново. В кінці визначається переможець - той, хто має найбільше золота.