Meidän mökillä hiiret juhlivat

Oct 14, 2007 16:56

MEIDÄN MÖKILLÄ HIIRET EIVÄT JUHLI. Sijoita jo nyt syksyllä muutamia RATAK Hiiribaari-pakkauksia sellaisenaan eripuolille kesäkotia ja varmistat etteivät hiiret pääse viettämään poissaollessanne sotkuisia talvijuhliaan.

Näin lukee Talo&Koti -lehden mainoksessa lokakuun numerossa. Hauskaa tässä on se, että

*meidän mökillä hiiret juhlivat
*meidän mökillä hiiret juhlivat paitsi poissaollessamme, myös paikalla ollessamme.

Kuuntelin keltaisessa kammarissa perjantaiyönä hassua rapinaa tuvan puolelta, ja eilen illalla rapina alkoi kuulumaan taas. Hiivin tuvan nurkkaan ja osoitin taskulampulla kohti roskakoria: roskat heiluivat vimmatusti ja sitten sieltä kiipesi roskiksen laidalle suloinen harmaaturkki ja tuijotti minua tummilla nappisilmillään. Ja me siis pelasimme korttia (äänekkäiden kiljahdusten saattelemana) pöydän ääressä vajaan parin metrin päässä, kun pikkuhiiri piti juhliaan siinä tuvan nurkassa.

Pakkohan sille oli antaa vähän herkkua. Kun hiiri livahti kaasujääkaapin taakse turvaan, laitoin pienen palan suklaapiirakkaa roskakoriin. Että saa pikkuhiiri vähän juhlia ennen talven tuloa :)

Naureskeltiin, että missä tahansa muussa huushollissa hiirtä olisi alettu jahtaamaan hullun lailla, mutta meillä sitä käytiin porukalla sitten ihailemassa siellä roskakorissa, ja jätettiin jopa syömistä sitä varten.

Hullujahan me ollaan :D

Previous post Next post
Up