Тим часом, поки в біткоїн-кругах відмічається чергова зрада, хочу звернути увагу цікавих на такий показник, як
bitcoin days destroyed. Цей показник з дивною назвою означає витрачені біткоїни, помножені на час з моменту останнього руху цих самих біткоїнів. Очевидно, що в стаціонарному режимі середнє денне значення цього показника буде близьким до кількості біткоїнів у обігу. Дійсно, кожен біткоїн, що витрачається раз на N днів, буде раз на N днів давати вклад в загальну суму в розмірі N одиниць, тому середнє значення показника буде дорівнювати кількості біткоїнів, які рухаються більш-менш регулярно.
З графіка можна зробити деякі цікаві висновки. Наприклад, можна стверджувати, що зараз в реальному обігу перебувають близько 5 млн. біткоїнів зсеред випущених 15 млн. Більше того, ця величина майже не міняється останні три роки, тобто нововипущені біткоїни в середньому лягають під матрац. Це також означає, що коливання ціни біткоїна з точністю до порядку величини справді слідували за об’ємом обслуговуваного ринку, і падіння останніх 20 місяців, схоже, не зв’язано з переходом від buy&hold до активного використання біткоїнів в товарообміні, як часто стверджують. Відношення цього показника до повної величини майбутньої емісії (21 млн) дає нам величину (приблизно 1/4), наскільки нижча ціна була б ціна у біткоїна по відношенню до поточної, якби ринок обслуговувався повним об’ємом валюти. Цей фактор буде сповільнювати зростання ціни при переході від ринку buy&hold на товарний ринок. Коли ж на графіку промалюєтся впевнений тренд на зростання, це означатиме, що люди почали виймати свої біткоїни з-під матраців.
Цікаво буде подивитись, як відреагує цей графік на падіння емісії вдвічі, яке відбудеться наступного літа. Минуле падіння, яке трапилось наприкінці листопада 2012, мало позначилось на цій величині, хоча з великою долею умовності цю точку можна прийняти за кінець повільного зростання і початок горизонтальної ділянки.