Хочу звернути увагу на одне цікаве співставлення, яке мені зустрічалося не у одного автора і яке, проте, часто дивує тих, хто з ним вперше стикається.
Отже, в нашій секулярній культурі традиційно протиставляються наука, з одного боку, магії та релігії, з іншого. Логіка в такому протиставленні дійсно є: наука займається дослідженням раціонального, релігія та магія потойбічного. Однак хочеться привести й інший варіант протиставлення.
Свого часу і наука, і магія утворилися з однією метою підкорити собі світ. Наука щоб підкорити світ матеріальний, магія духовний. Більше того, оскільки чітку межу між цими світами в той час, коли сучасної науки не було, провести було складно, магія і наука часто перепліталися (згадаймо хоча б Фауста). В той же час релігія намагається пізнати потойбічне не для того, щоб підкорити його, а для того, щоб підкоритися йому. Магія і наука чисто утилітарні напрямки пізнання, вони вбачають у предметах вивчення лише інструменти, чи то інструмент-прилад, чи то інструмент-демон. Магію не цікавить, чого хочуть духи, її цікавить, як змусити їх що-небудь зробити. Релігія ж цікавиться потустороннім, щоб зробити для себе висновки, як потрібно поводитися, а не як чогось досягти. Принагідне зауважу, що часи розквіту науки та магії припадають на один і той самий період період Просвітництва.
Звичайно, насьогодні ніяк не можна поруч ставити науку і магію. Наука принесла безперечні і вражаючі відкриття та успіхи, магія ні. Матеріальний світ людині підкорюється, духовний не підкорюється. З двох братів-близнюків, як влучно відмітив Клайв Льюїс, один захворів та помер, а другий був здоровим та вижив. А релігія як стояла осторонь їх обох, так і стоїть.
upd: До теми
про різницю між вірою та окультизмом від
sergeyhudiev.