Зарплата і промвиробництво

Jul 01, 2009 17:42

По слідам опублікованих на минулому тижні даних про реальну зарплату вирішив подивитись, що там з нею взагалі.



Зробив 2 індекси -- для реальної зарплати і для промвиробництва. 100%= грудень 2001 року.

Висновки:
  • з 2005 року різко почала зростати реальна заробітна плата, набагато більшими темпами, ніж промвиробництво.
  • різниця в індексах все посилюється. в принципі, це може свідчити про неефективність -- вартість робочої сили росла швидше ніж власне виробництво, де робоча сила задіяна. інше питання звичайно в тому, а наскільки дешевою ця робоча сила була колись? звичайно, робоча сила в Україні була непристойно дешевою в 90х, і зараз десь її вартість виходить на більш порівняний з іншими країнами рівень. тут потрібно додатково рахувати
  • в принципі, тренди падіння/зростання промвиробництва і зарплати сходяться -- позитивна кореляція існує. в той же час амплітуда коливань зросла -- я б сказав, що збільшення промвиробництва підвищує рівень зарплат, і цей коефіцієнт підвищення з часом зріс.
  • звичайно, бачимо класичне wage rigidity (стійкість зарплат?) -- спад у виробництві не особливо впливає на рівень зарплат. згідно класичної теорії можна було б чекати інфляції в довготерміновому періоді для вирівнення диспаритету.
  • на графіку не так добре видно, але, як не дивно, місячний спад в січні 2009 року (-19%) не є аж таким високим, якщо порівняти з попередніми роками -- в 2002 році спад по відношенню до грудня 2001 становив десь -16%. Падіння індексу реальної зарплати пояснюється таким собі накопичувальним ефектом -- вже кілька місяців темпи місячної зміни заробітної плати є досить низькими порівняно з  історичною динамікою.
    • в листопаді спад порівняно з жовтнем становив 6%, найменший показник такого місячного спаду був в 2003 році, тоді реальна зарплата впала на 3% по відношенню до жовтня
    • в грудні місячний ріст був, але один з найменших за 5 років (+7% -- такий низький ріст по відношенню до листопада був тільки в 2004)
    • про січень вже було сказано тощо.
Previous post Next post
Up