ВВП vs Промисловість

Jun 30, 2009 15:36

Зробив кумулятивний індекс промисловості і ВВП по цінам 1999 року, щоб зрозуміти, в якому часі опинилась наша промисловість.



Підрахунки прості:
  • брались ВВП і промпродукція в цінах 1999 року
  • множились на індекси росту по відношенню до попереднього року для обчислення об*єму ВВП і промпродукції в цінах 1999 року (по ланцюжку, для 2000 до 1999, 2001 до підрахованого в 2000 і т д)
  • індекс вираховувався як відношення об*єму ВВП (промпродукції) кварталу року Т в цінах 1999 до кварталу року Т-1 в цінах 1999
Ціль -- захотілось побачити, чому, якщо ми так валимось (-30% промисловості -- це не цацкі-пецкі!!) ніде не видно збройних повстань чи заколотів, а всі поводять себе спокійно, голоду немає, життя продовжується :)

По-перше, графічні результати -- на графіку видно що кожного року простежується сезонність росту ВВП, рвемо весною, а потім цей ріст згладжується. Як позбутись сезонності -- не знаю, може хто що порадить.
По друге, впали ми по промвиробництву десь на рівень кінця 2003 року.
По-третє, якщо припустимо, що і по рівню ВВП впадем так, як по промвиробництву, привітаємось з 2003, то спад ВВП мав би бути 28% в першому кварталі. Я впевнений, що це нереально, і причин такої впевненості багато, в тому числі і зміна структури ВВП, і збільшення ролі держави -- вона ж ці всі 6 років займалась трансфрерами.

Висновки з того що є під рукою:
Не зважаючи на різке падіння промвиробництва, спад у ВВП не буде пропорційним/аналогічним відповідно до історичних показників. Одна з основних причин -- зміна структури ВВП та збільшення ролі держави у переросподілі економічного багатства за останні 6 років. Звідси -- результати популістської політики Януковича-Тимошенко-Ющенка за 2004-2009 роки для мене поки що неоднозначні. З одного боку, така політика призвела до величезних бульбашок, в тому числі на ринку нерухомості, фінансових ринках і т.д. З другої, забезпечила соціальну подушку безпеки, реструктуризувала економіку, яка менше залежить від промисловості, і в якій з*являється все більша сфера послуг. Саме через це ми не будем бачити падіння ВВП на 28%, воно буде десь на рівні 18-22% по результатам першого кварталу, що суттєво менше можливої на основі історичних даних кореляції.

Окрім того, згідно статданих, реальна зарплата впала на 11% порівняно з 32% падіння промисловості і 18-22% падіння ВВП. Це може свідчити про: наявність сякої такої системи соцзабезпечення, низької частки вартості праці по відношенню до вартості основних засобів та низької бази для підрахунків зарплати (тіньові зарплати могли бути суттєво вищими, і різко впасти, але це не відображається у статистиці). Хай там що, але різкого (як для України) падіння реальних зарплат поки немає, і тому нема особливих передумов до якихось масштабних революційних рухів чи повстань.

UPDATE: Якась тупа в мене логіка -- якщо промисловість росла більшими темпами, ніж ВВП, значить вона почала займати більше місця в його структурі, а сфера послуг -- менше. Тобто структура економіки повинна була збільшуватись в сторону промисловості.
Ну, без довгих логічних заморочок -- роль держави різко зросла за ці роки, і це є основною причиною повільнішого падіння ВВП. Ну і плюс, може таке бути, тіньовий сектор ріс швидше, падає не так різко, і допомагає підтримувати життєдіяльність економіки через непрямі канали (які не фіксуються статслужбою напряму) -- виплати неофіційних зарплат чи хабарів потім все рівно йдуть на споживання, що і підтримує економіку.
Previous post Next post
Up