Чи знаєте ви, що якщо надто наполегливо вимагати у батьківському чаті гроші, то цілком реально поїхати на тюрячку. І те, що поки за це ще ніхто гучно не сів, означає тільки те, що ніхто поки не старався посадити.
Так-так, подарунковий психоз у батьківському чаті цілком реально може закінчитися для когось судом і терміном.
«Здайте по 200 на пряники», «скиньте на картку, то вчительці на канфети»… Чи й справді це так важливо? Чи й справді без цього не можна пережити свята і варто ризикувати? Як зробити так, щоб і у дітей свято не вкрасти, і собі нерви зберегти, і не пересваритися з усіма?
Почнемо з початку, з азів. Свято - це такий захід, або комплекс заходів, який створює у дітей святковий піднесений настрій. Чи обов’язково такий комплекс заходів повинен містити подарунок, солодкий стіл, торт, пряник, шоколадку, цукерку?
А ось тут згадайте своє життя. Озирніться на нього, згадайте якусь найкращу мить, щось особливе і пам’ятне. Чи виринає у вас в пам’яті відразу шмат бисквіту з масляним кремом? Чи може таки - друзі, історії, сюрпризи, а головним чином - емоції? Так і у ваших дітей. Повірте, вони через 10 років згадають, як фізрук танцював брейк-данс, як Маша з 3-А звалила ялинку, як всі разом шукали по всій школі “новий рік” у квесті. І серед тих спогадів не буде пряників і навіть відра цукерок не буде. Пам’ять працює інакше. Тому не побивайтеся так. Спокійно. Свято - це дещо інше. Воно цілком може існувати без солодощів і без подарунків.
То що, подарунків взагалі не треба?
Якщо дуже хочеться, то трішки можна. Але в цьому безліч «але». Якщо дарувати дітям, то звичайно, батьки можуть добровільно подбати про недорогі подарунки. Але, разом з цим, ніхто у стінах школи не може бути дискримінований.
Наприклад є одна мама, мама Свєта. Мама Свєта «не з такої сім'ї, а з багатої» і тому для своєї Анжеліченьки желає самого луччого. От вона приходить в батьківський чат і пише, шо всі мають скинутися по 100 доларів на подарунки.
Рішення мами Свєти можуть підтримати і втілити, якщо решта батьків у класі не знає де приткнути ті свої 100 баксів і тільки й чекали такої пропозиції.
Якщо ж, хоч хтось один із класу проти робити подарунки за 100 доларів чи за 100 гривень, чи навіть за 10 гривень. То можна або відступитися, і подарувати кровиночці щось дома, або ж подбати про подарунки для інших дітей своїм коштом. Бо жоден учень у школі ніяким чином не може бути дискримінований. А якщо ви подбали для Анжеліченьки на шкільний подарунок за 100 баксів, а для Петрика минулорічний батончик, то це дискримінація і приниження.
Тиск на батьків, вимога скидатися якимись грошима, виписування боргів - усе це НЕЗАКОННО. І як тільки вам захотілося прийти до Петрикової мами і затягти пісню «Валентино Миколаївно, скиньтесь 100 баксів на подарунок, христом-богом молю, це ж нашим дітям, діточкам, дітюлічкам. А як не здасте, то я вам припомню», то пам’ятайте, що це стаття. Цілком така конкретна стаття карного кодексу про вимагання грошей.
Так, мої любі, батьківський комітет, це абсолютно неформальне об’єднання людей. І як кожне неформальне об'єднання, воно передбачає діяльність у рамках законодавства, а в питаннях фінансових - виняткову ДОБРОВІЛЬНІСТЬ. І кожна мама однокласника вашої дитини вам стороння особа. І як будь-яка стороння особа вона може вас підтримати, якщо хоче, а може і сказати «ви хто така? Шо ви хочете?».
Тому, аби уникнути дискримінації дітей та тиску на батьків я всім рекомендую утриматися від надлишкової завзятості у цьому питанні. В державній школі все ж треба бути скромнішим. І якщо вже надумали щось дарувати, то запропонуйте батькам добровільно і посильно долучитися. Наголошую - виключно добровільно і посильно. Все.
🎁 Чи дарувати подарунок вчителеві? Це теж ваше батьківське рішення. Мені більше подобається бажання дитини самостійно спекти новорічне печиво і зробити листівку, щоб порадувати друзів і вчительку, аніж батьківські рішення дарувати махрові халати, чи букети з мила. До того ж, подаровані батьками гроші в конверті з точки зору закону можуть розцінюватися, як хабар. Чи варто улюблену вчительку наражати на небезпеку?
🎁 Чим пригощати? Тут теж слід домовлятися. І пам’ятати, що ваше рішення ніколи і ніяким чином не може дискримінувати жодну іншу дитину. Тому, якщо у класі є дитина з якоюсь харчовою непереносимістю - утримайтесь від їстівних подарунків.
Повірте, ще жодне свято не вмерло від того, що на ньому не було чого жерти. Та й психологи кажуть, що харчова прив’язаність до свят і радісних подій, досить згубно діє на наші харчові звички в майбутньому. Бо спочатку в першому класі у нас «свято - значить тортик», а потім в 30 років ми не мислимо собі жодної радості без підкріплення їжею, простіше кажучи - зажираємо усе.
🎁 А якщо депутат? О, так, всі чекали цього питання. То моє улюблене. Аби не колотитися батькам з батьками довкола подарунків у нас є місцеві і не дуже місцеві депутати, чиновники і всякі функціонери, які завзято кожного нового року пруть у школи району, міста чи ОТГ новорічні подарунки.
Так от, розповсюдження у школі матеріалів в тому числі і новорічних подарунків із логотипом партії чи політсили, прізвищем та ім'ям політика та навіть його портретом - незаконно. Все це заборонено статтею 31 Закону про освіту.
Тому депутати, як і інші меценати можуть подарувати дітям солодкі подарунки, але без згадки про нього, без логотипа і без портрета. З іншого боку, дуже часто, коли ми говоримо про «депутат подарував», то мова йде про зовсім інше. Мова про те, що з бюджету було закуплено подарунки і депутат максимум що міг зробити особисто, то це ініціював закупку, або проголосувати за цю статтю витрат. Отже подарунки закуплені за бюджетні кошти - це не депутат подарував. Депутат подарував - це якщо він дістав свої гроші з кармана і зі щедрої руки оплатив. Але тоді питання, де вони взялися ті гроші у його кармані чи не крадене це у платників податків?
🎁 І наостанок моя звичайна проста батьківська порада. Подарунки це добре і цікаво. Хто ж не любить подарунки?! Але любов значно важливіша. Тому не намагайтеся всі прогалини в спілкуванні заповнювати подарунками. І нагадую, завжди лишайтеся людьми - це найкращий подарунок вашим дітям.
Будьте чемні та не робіть поганих подарунків.
Татуся Бо, спікерка Демократичної Сокири з питань освіти