А які колгоспи були... як пломбір!

May 13, 2021 12:06


Побачив цікавий допис про те, як протягом останніх 30 років знищується українське село. Мовляв, колись колгоспи були, люди працювали, давали країні харч, а зараз? Молодь на заробітках, самі старі залишилися, усе зруйновано.

Протер очі. Ні, не здалося - так і написано: усе зруйновано. Особливо про це любить поплакати пан Ляшко, землю на трибуні поїсти, корів поцілувати на камеру.

Люди, ризикую накликати на себе громи й блискавки, але заперечу: протягом 30 років українське село РОЗ-ВИ-ВА-ЛО-СЯ.

Парадокс? Не поспішайте крутити пальцем біля скроні.

Не втомлюватиму вас цифрами і процентами - самі знайдете за бажання. Але повірте, кількість сільського населення і самих сіл в Україні скорочувалося і за царя-батюшки, і за комуністів, і в часи незалежності. Це об'єктивний процес, свідчення розвитку, тобто зростання продуктивності праці.

Зараз на селі працює техніка, яку ще 30 років тому вважали б фантастичною. Ви бачили американський комбайн фірми "Джон Дір"? З герметичною кабіною, кондиціонером, комп'ютерним керуванням основними процесами. Комбайн усе робить сам, механізатор лише контролює.

Знаєте які втрати зерна були у радянського СК-5 "Нива"? Від 10 до 18%. Після жнив можна було не сіяти - передискував і маєш гарну озиму (шутка гумору в якій є доля жарту, коли що). Знаєте, які втрати у "американця"? Близько 0,5%.

Ви бачили сучасний трактор і скільки на нього можна навішати причепного обладнання? Зараз один комбайн робить роботу швидше і краще, ніж 10 радянських "Нив". Зараз трактор оре на автопілоті й комп'ютер контролює глибину та щільність оранки. Радянський "Білорусь" у порівнянні з ним як мотика проти "Білорусі".

Ви бачили сучасні комплекси з доїння корів? Молоко від корови до молокозаводу не має контактів з повітрям. Знву ж таки комп'ютери контролюють продуктивність кожної "Зорьки" та "Маньки" - кількість молока, жирність, кількість білків, лактози тощо. І раціон кожній корові складається окремо. Звісно, не всюди. Але бував на одному сільгосппідприємстві, яке виробляє органічне молоко та постачає молокопродукти до ЄС та Еміратів - вражає. І де 30 років тому працювали 10 доярок, зараз легко пораються дві.

Село переходить на новий рівень технологій. Продуктивність праці незрівнянна з тим, що була у колгоспах. Одним з наслідків цього є надлишок робочих рук. І треба усвідомлювати: або 20 тракторів МТЗ-80 і двадцять трактористів, або 2 трактори "Джон Дір" і два трактористи на той самий об'єм роботи.

В США у 60-70 роках минулого століття також відбулася технічна революція на селі й багато робітників виявилися непотрібними. Більшість дрібних фермерів не витримали конкуренції з великими агрохолдингами, котрі мали можливості для придбання та застосування найпередовіших технологій.

Це реалії, від яких нікуди не дінешся. В США відбулося переформатування ринку робочої сили. Спочатку надлишок її поглинула промисловість, зараз величезна кількість населення зайнята у сфері обслуговування, менеджменту, виробництві інтелектуальної продукції, фінансах тощо.

У нас зайві робочі руки поглинають передусім Польща, Литва та інші країни. Це про заробітчан. Але донедавна відкривалися стрімкі перспективи й у матеріальному та нематеріальному виробництві. Заходили західні інвестиції, створювалися нові робочі місця на заводах "Фольксвагена", "Мерседеса", "Електролюкс" тощо.
Крок за кроком ми просувалися вперед поки...

Поки "мудрий український народ" не вирішив, що буває "все й одразу" та проголосував так, як проголосував.
Але це вже окрема сумна історія...

Павло Бондаренко

Экономика, Политика

Previous post Next post
Up