Крали шапки коли це ще не було мейнстрімом

Apr 14, 2021 16:36


Московські царі, починаючи з Івана Четвертого і до Петра Першого, вінчалися на царство ординською тюбетейкою, яка дісталася їхнім предкам від хана Узбека. Але ж визнати це було якось незручно, тому був й вигаданий міф (в який навіть сучасні запоребрикові історики не вірять) про те, як київський великий князь Володимир Мономах нібито отримав цей головний убор у подарунок від візантійського імператора Константина ІХ Мономаха. Але це неможливо навіть хронологічно.

Звісно, ординський хан також не міг дарувати московському князю коштовної тюбетейки, дарунки тоді йшли лише у напрямку від заліських князів ординцям, а князям дарували хіба що ярлики, аби ті данину збирали та в Орду везли.

Тюбетейка належала сестрі Узбека, яку той віддав заміж за князя Юрія, разом з ярликом на княжіння. Але через усобиці Юрія було вбито, а тюбетейка, після того, як її хазяйка померла у тверському полоні, врешті решт потрапила до брата небіжчика, Івана Каліти. До нього багато що потрапляло і так і залишалося, бо недарма ж він був Каліта.

Але ж Каліта, звісно, жіночу тюбетейку носити не захотів, та закинув кудись до комори, де вона лежала, аж поки прадід Івана Четвертого "Грізного", її не знайшов. Нібито з тих часів її використовували у особливих урочистих випадках, аж поки не стало традицією коронувати цією тюбетейкою на царство. Тоді й встановили хрест на маківку, туди, де колись кріпили павове перо, додали попсову оторочку з хутра, а також вигадали легенду про шапку Мономаха.

Dmitry Medved

Днище.рф, Интересное

Previous post Next post
Up