«Анонсований» від імені Гей-Форуму України «гей-парад»
на День Незалежності України - це сексуальна фантазія непрофесійних горе-політтехнологів
ПУБЛІЧНА ЗАЯВА
1 липня 2013 року на інтернет-сайті сумнівної якості «Утро.ua» з’явилася
публікація «Геи и лесбиянки просят Ляшко о помощи» (звісно, без підпису автора), у якій ідеться про те, що на День Незалежності ми буцімто збираємося провести «гей-парад», у зв’язку з чим нібито звернулися по допомогу до народних депутатів України, зокрема до Олега Ляшка. При цьому щедро «цитуються» буцімто сказані мною слова і заявляється, що редакція володіє «текстом» відповідного звернення Гей-Форуму України до Ляшка О. В. Пізніше цю публікацію передрукувала низка інших сайтів, зокрема
«Версии.com».
Для мене є показовим, що прізвище керівника Гей-Форуму України хтось вважає гідним довіри людей і саме тому використовує у провокаціях на кшталт тої, про яку тут ідеться. Проте за вісім років мого частого спілкування з мас-медіа ті журналісти, які працюють із тематикою ЛГБТ, вже достатньо вивчили і стиль мого мовлення, і етичні засади, яких дотримується наша організація в своїй роботі. Саме тому більшістю медіа зазначені публікації були проігноровані, як такі, що явно не вписуються у формат діяльності Гей-Форуму України. Тим не менше, я змушений дати офіційне спростування і ще раз роз’яснити нашу позицію:
Про «гей-паради»
1. {C}«Гей-паради» в Україні не проводилися, принципово не проводяться і найближчим часом проводитись не будуть, адже гей-парад - це веселе розважальне свято у карнавальному стилі, а для України актуальним є інший контекст - права людини для ЛГБТ, дотримання та вдосконалення правозахисного, сімейного та іншого законодавства. Саме тому українські ЛГБТ-активісти щороку організовують публічну акцію у форматі гей-прайду правозахисної спрямованості, але ніяк не гей-параду.
2. {C}У зазначеній вище провокаційній публікації ідеться про те, що «останній гей-парад, який намагалися провести в травні, був фактично зірваний». Доводимо ще раз до відома громадськості, що 25 травня ц. р. в Києві успішно відбувся Марш рівності на захист прав людини для ЛГБТ, про проведення якого в установленому порядку було повідомлено столичну владу, а охорона громадського порядку під час якого була належним чином забезпечена міліцією.
Про аутинг і політичне партнерство
3. {C}Ми вважаємо для себе етично неприйнятним будь-кому робити аутинг - себто публічно розкривати сексуальну орієнтацію відомих людей без їх бажання. Час від часу політики чи релігійні діячі звинувачують у «нетрадиційній сексуальній орієнтації» один одного - але це справа політичних і особистих стосунків між ними. Гей-Форум України свідомо не бере участі у таких розборках «нижче поясу», а, навпаки, захищає право будь-якої людини на невтручання в її особисте життя.
4. {C}Гей-Форум України завжди займав і займає активну позицію в питаннях суспільно-політичного життя, які так чи інакше стосуються ЛГБТ-проблематики та прав людини. Але ми не маємо звички обирати собі партнерів з числа суспільно-політичних діячів, виходячи з їхньої сексуальної орієнтації чи, тим більше, на підставі пліток про їхню сексуальну орієнтацію. Ми робимо висновки про публічних людей на основі їхніх заяв, підписуваних ними публічних документів та іншої об’єктивної інформації.
Про гомосексуалів у Верховній Раді
5. {C}Що стосується геїв у парламенті, які, згідно з публікацією, «не дуже-то й приховують свою сексуальну орієнтацію», то повідомляємо, що Гей-Форум України не володіє інформацією, хто в парламенті приховує, а хто не приховує своїх сексуальних уподобань, а якби і володів, то не оголошував би її. Проте Гей-Форум України з довірою ставиться до оцінок самих парламентарів щодо стану справ у цій сфері, адже самим народним депутатам видніше, що коїться у них на очах. Оцінку присутності гомосексуалів у парламенті давали свого часу різні парламентарі, серед яких Леонід Грач (нардеп у 2002-2012 роках) і Катерина Лук’янова (нардеп у 2007-2012). Радимо звертатися за відповідними коментарями саме до них.
Про Олега Ляшка
6. {C}Ляшко О. В. неодноразово висловлював своє ставлення до ЛГБТ-проблематики взагалі та до «гей-парадів» зокрема. Серед іншого, 30 березня 2012 року в інтерв’ю сайтові from-ua.com він
заявив: «свою причетність до Європи треба показувати не фактами проведення гей-парадів в Україні, а підвищенням рівня життя людей, чистими вулицями в Києві, культурою спілкування». Олег Ляшко давно
пояснював і логіку спроб навісити на нього ярлик головного гея у парламенті: «У нас понад 70 % громадян є віруючими, тому мене намагаються дискредитувати, зробивши з мене символ секс-меншин. Послухайте мій голос» (з інтерв’ю інформаційні агенції «Українські Національні Новини»). «Всі ці провокації про мою орієнтацію - справа рук моїх політичних опонентів», -
зазначав він під час онлайн-конференції на сайті forUm. Олег Валерійович
декларує, що «треба пропагувати християнські сімейні цінності».
Про лексику
7. {C}Вкотре наголошуємо, що вираз «сексуальні меншини» є некоректним. У сексуальному репертуарі різних людей присутній найрізноманітніші сексуальні практики, серед яких - оральний секс, одностатевий секс, секс утрьох, анальний секс, секс із елементами БДСМ тощо. З очевидним причин не слід класифікувати людей на підставі певної сексуальної практики як «меншину», оскільки до певної сексуальної меншини в такому разі може потрапити кожна сексуально активна людина. Говорячи про людей, які маються на увазі під виразом «сексуальні меншини», варто послуговуватися словами, що прямим чином цих людей позначають: «лесбійки, геї, бісексуали, трансґендери» (ЛГБТ).
8. {C}Аналогічно некоректним є вираз «нетрадиційна сексуальна орієнтація». Якщо йдеться про гомосексуальність, то вона настільки же традиційна, наскільки давньою є історія людства. Треба розуміти, що гей-спільнота (як і лесбі-спільнота) має традиції свого існування, які сягають найдавніших часів: ці традиції передаються усередині спільноти так само, як передаються традиції в будь-якій іншій соціальній групі чи громаді.
Про підґрунтя нинішньої провокації та законопроект 2342
9. {C}Для нас цілком зрозуміло, чому провокаційне повідомлення про буцімто планований на 24 Серпня «гей-парад» з’явилося саме зараз. Адже в першій половині дня 1 липня відбулася парламентська погоджувальна рада під головуванням спікера Володимира Рибака, на якій мала вирішитися доля урядового
проекту Закону України від 19 лютого 2013 р. № 2342 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні».
10. {C}Згідно із зазначеним законопроектом, перший абзац статті 21
Кодексу законів про працю України мав би набути такого вигляду: «Україна забезпечує рівність трудових прав усіх громадян незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної приналежності, статі, сексуальної орієнтації, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять, місця проживання та інших обставин».
11. {C}Саме через «сексуальну орієнтацію» в тексті цей законопроект спричинив жваве суспільне обговорення і викликав реакцію найбільших Церков України; проти його прийняття по країні відбулося декілька мітингів, але водночас низка організацій громадянського суспільства, а головне - представники спільноти ЛГБТ, вважають цю урядову ініціативу своєчасною, корисною і такою, що відповідає вимогам часу.
12. {C}На погоджувальній раді у спікера 1 липня долю цього законопроекту, який входить до пакету п’яти євроінтеграційних законів, вирішено не було: лідери фракцій чітко не висловилися ані за його прийняття, ані за його зняття з розгляду. Тому цілком логічно виглядає оця оперативна спроба в черговий раз дискредитувати рух за права ЛГБТ в Україні брехливою інформацією про наміри провести в Києві «гей-парад» у рамках святкування Дня Незалежності.
13. {C}Українські ЛГБТ-організації вже протягом 19 років працюють в Україні задля досягнення повної громадянської рівності та соціального комфорту для ЛГБТ. Користуючись нагодою, ми повідомляємо, що уряд України просуває заборону в нашій країні дискримінації на підставі сексуальної орієнтації у сфері праці ще з 2003 року (дивіться
законопроект від 28 серпня 2003 року № 1038-1, внесений Прем’єр-міністром України В. Ф. Януковичем); таким чином, нинішню чергову урядову ініціативу не можна розглядати виключно як спробу догодити вимогам Євросоюзу, радше це є відповідь на об’єктивні потреби суспільства, у якому проблема дискримінації геїв, лесбійок, бісексуалів, трансґендерів у сфері трудових стосунків реально має місце і, фактично, жодним чином не вирішується.
14. {C}Спростовуючи міфи про законопроект 2342, інформуємо, що в разі його прийняття термін «сексуальна орієнтація» не «увійде в національне законодавство», як настрахують суспільство наші опоненти: адже «сексуальна орієнтація» увійшла в законодавство України ще два роки тому, 28 липня 2011‑го, коли набрала чинності підписана 2009 року з Іспанією
Угода щодо врегулювання та упорядкування трудових міграційних потоків між двома державами: в цій угоді Україна прямо заборонила дискримінувати тих підданих Іспанії, які працюють в нашій країні, на підставі сексуальної орієнтації. А якщо говорити про підзаконні національні нормативні-правові акти, то термін «сексуальна орієнтація» широко використовується в них уже понад сім років - і жодної катастрофи для національної безпеки від цього не сталося.
15. {C}Звертаємо увагу громадськості, що законопроект 2342 не є присвячений питанням суто сексуальної орієнтації. Адже ним пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України, встановивши покарання за «умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі, на приниження національної честі та гідності, або образа почуттів громадян України, іноземців та осіб без громадянства у зв’язку з їх релігійними переконаннями». Таким чином, позиція окремих Церков щодо неприйнятності законопроекту 2342 виглядає нелогічною, оскільки законопроект спрямований на захист прав людини у зв’язку з релігійними переконаннями.
Підсумок
16. {C}Звертаємося до редакцій мас-медіа, які поширили чи відтворили у своїх інформаційних ресурсах фейкове повідомлення про планований на серпень у Києві «гей-парад», зняти відповідні публікації та оприлюднити наше спростування.
17. {C}Звертаємося до всіх суб’єктів інформаційних відносин із проханням більш відповідально ставитися до поширюваної інформації про ЛГБТ і перевіряти її у разі сумнівності, звертаючись до представників ЛГБТ-організацій, зокрема Гей-Форуму України, який завжди відкритий до спілкування.
18. {C}Звертаємося до тих політтехнологів, яким належить ідея вчинити інформаційну провокацію про «гей-парад»: облиште спекуляції на ЛГБТ-тематиці! Гей-Форум України стверджує та може аргументовано довести, що жодна спроба «чорно-блакитного піару», який вчинявся, на жаль в Україні безліч разів, не була вдалою. Сексуальна орієнтація сама по собі не здатна виступати чинником, який визначає політичну провальність чи політичну успішність публічного діяча.
В. о. президента Гей-Форуму України
Святослав ШЕРЕМЕТ