Pangasija / Jūrų liežuvis / PANGAS neseniai pasirodė Europos rinkoje. Dėl savo kainos ji daugeliui prienama. Parduodama užšaldyta filė, eksportuota iš Vietnamo, dažniausiai vartojam kepta. Ši žuvis kilusi iš Pietų Amerikos (Peru), kur buvo veisiama techniniais tikslais. Žuvies miltais buvo šeriami galvijai arba naudojami kaip trąša žemės ūkyje.
(
Read more... )
Reply
Iš 177 patikrintos net ( :D ) 36 siuntos. Tačiau, jei atsitiktinai patikrinus siuntą paaiškėja, kad žuvyje pvz.: sunkiųjų metalų koncentracija viršija leistina - ją pardavinėti draudžiama. Tada belieka perdirbti į žuvų pirštelius ar krabų lazdeles. Analogiškai kaip kad prekybos centruose pasibaigusio galiojimo produktus perdirba į mišraines.
Reply
aš manau, kad čia mitas :)
"Ir nepaisant Europos produktų kontrolės kokybės inspektorių reikalavimo, gamintojai atsisako teikti informaciją apie šių hormonų sudėtį." - tokiu atveju manau tiesiog uždraustų importą į ES.
"Dėl pardavimo draudimo daugelyje Europos šalių.." - ES pangasiją importuoja, tai tai kurios šalys Europoje draudžia?
praktiškai tą patį esu girdėjęs ir apie lašišas, tik čia prisideda purvina Vietnamo upė, ir apie vištieną...
Žodžiu, mano galva eilinis mitas. Aš nesakau, kad pangasiją valgyti sveika, bet manau, kad "kaip ir kita žuvis" :)
Reply
Nustebino skirtingos taisyklės ES ribose? Pvz.: Vienintelėje Švedijoje leidžiama prekiauti tradicine pūdyta silke "Surströmming", tik Švedijoje ir Alandų salose - šniaukščiamu tabaku "snus". Konkrečiai dėl pangasijos nesidomėjau, bet tiesą sakant man tai nelabai ir įdomu.
Reply
Pasiskaičiuokite, kiek buvo atominių sprogimų vykdyta vandenynuose. Kiek š pasklido po visokių bikinių po visus vandenynus. Visų tų sprogimų likučiai renkasi tuno, didelės, greitos ir žiauriai daug valgančios žuvies, mėsoje. Bendravau su suomišku biologu, rašiusiu mokslinį darbą apie tunų populiaciju pasiskirstymą ir pačių žuvų cheminę sudetį priklausomai nuo gyvenimo arealo.
Reply
Leave a comment