Алергії та сім'я грудної дитини

Jan 11, 2010 13:04

 

Сьогодні алергії розповсюджені більше, ніж будь-коли раніше - у кожної п’ятої дитини віком до 20 років проявляються симптоми алергії. За останні 20 років алергіями стали хворіти в 10 разів частіше. Частково це відбувається у зв’язку зі збільшенням контактів з відомими алергенами (речовинами, що викликають алергію). Інша можлива причина полягає в тому, що лікарі і пацієнти зараз швидше схильні визначити, що ті чи інші симптоми чи недомагання мають саме алергічну природу (Lawrence 1994). У порівнянні з часом, коли люди годувалися за рахунок полювання і збиральництва, годуючись сезонною їжею, перехід до продуктів, що доступні протягом цілого року, як не дивно, обмежив набір продуктів в типовому раціоні з 200 до всього лише близько 20. Таке обмеження вибору збільшує вживання одних і тих самих продуктів і робить людей більш схильними до алергій.

Що раніше продукт було уведено в раціон і що частіше його вживали, то більша імовірність того, що він стане алергеном. Маленькі діти схильні розвивати алергію на ті продукти, які було запропоновано першими. Доки дитина знаходиться виключно на грудному годуванні, вона знайомиться з продуктами, які їсть мати, лише через грудне молоко; таким чином контакт з потенційними алергенами мінімальний.

Одне тривале дослідження грудних дітей показало, що грудне годування знижує ризик алергії на продукти харчування принаймні до кінця підліткового віку (Grasky 1982). Захист від алергії - одна з найважливіших переваг грудного вигодовування. Алергія на коров’яче молоко зустрічається до семи разів частіше у дітей, яких годували сумішшю замість грудного молока (Lawrence 1994).

Грудне вигодовування захищає від алергії у два способи. Перший і найочевидніший - менший контакт з алергенами у перші місяці життя. Грудні діти не отримують сумішей, виготовлених із коров’ячого молока чи соєвих продуктів. Чим менше вони отримують цих продуктів, тим менше шанс розвитку алергії в майбутньому. Другий спосіб захисту пов’язаний з розвитком імунної системи. У новонародженої дитини імунна система незріла. Вона дуже залежна від материнських антитіл, які були отримані в утробі матері. Їхня травна система ще не готова до переробки будь-чого,окрім материнського молока. Приблизно у віці шести тижнів бляшки Пейєра в кишечнику починають виробляти імуноглобуліни, чи антитіла. До шести місяців у дитини формується вже функціональна, хоча все ще незріла, імунна система, здатна виробляти секреторний імуноглобулін A (sIgA), присутній у всіх виділеннях організму - антитіла, що представляють собою першу лінію захисту від чужорідних речовин.

До того часу дитина отримує захист із материнського молока. При кормлінні груддю дитина спочатку отримує молозиво, чи перше молоко, особливо багате на антитіла, включаючи sIgA. Цей імуноглобулін "обволікає" слизову кишечника, створюючи захисний шар, що стає на заваді всмоктуванню потенційних алергенів. Зріле молоко продовжує забезпечувати захист зсередини і допомагає дитині залишатися здоровою та непіддатною алергіям. В людському молоці і молозиві також містяться особливі антитіла, які нейтралізують бактерії, з якими контактували мати чи дитина.

Схильність до алергій часто успадковується дитиною від батька чи матері. Імунна система дітей зі спадковою схильністю до алергії реагує інакше, аніж у дітей без алергій.

Механізм виникнення алергії

Алергія починається тоді, коли організм людини сприймає речовину, нешкідливу саму по собі, наприклад, квітковий пилок, плісняву, пил чи який-небудь продукт харчування як стороннього агресора. Для самозахисту організм виділяє велику кількість антитіл - імуноглобулін E (IgE). Коли антитіла контактують з речовиною, яку організм прийняв за шкідливу, вони прикріплюються до клітин тканин і крові. Ці клітини починають виділяти так звані посередники (сильнодіючі речовини, які мають запалювальні властивості): гістаміни, простагландини і лейкотрієни. Ці речовини, у свою чергу, вражають слизові залози, капіляри і гладкі мускули, викликаючи характерні симптоми алергії.

Симптоми, як правило,виявляються відразу в декількох системах організму і можуть бути досить суперечливими. Реакції на продукти харчування зазвичай спостерігаються в травній системі і включають нудоту, пронос (у грудної дитини це означає, що стул стає рідкішим, водянистим, і відбувається частіше і у більших кількостях, ніж звичайно), болі в животі, закрепи, гази, незасвоюваність їжі (що може призвести до поганого набирання ваги), кольки. Також алергічна реакція на їжу може торкнутися системи дихання, шкіри, очей і центральної нервової системи. Наведена внизу таблиця дає уявлення про те, які форми може мати алергічна реакція.

Часто батьки можуть розпізнавати алергічні реакції дитини за її поведінкою. Самопочуття дитини відображається на її поведінці . Дитина, якій погано, поводиться відповідно. Дитина, у якої напад алергії, буде розсіяною і засмученою.

Коров’яче молоко знаходиться в перших рядках списку

Списки продуктів харчування, здатних викликати алергічну реакцію, розрізняються в різних джерелах і в різних культурах, але коров’яче молоко і молочні продукти згадуються одними з перших у всіх подібних списках. Коров’яче молоко містить понад 20 речовин, відомих як потенційні алергени для людини (Stigler 1985). Кольки і блювота часто бувають викликані алергією на коров’яче молоко. Діатез (екзема) - червоні, сухі, шерехаті плями на шкірі, що можуть прогресувати до відкритих, мокнучих ран - ще один розповсюджений симптом дитячої алергії на коров’яче молоко. Виявлено, що коров’яче молоко також може бути причиною безсоння у дітей немовлят і маленьких дітей. Також припускається, що  алергія на молочні продукти може бути причиною нічного нетримання сечі у старших дітей .

Деякі діти, яких годують сумішшю на основі коров’ячого молока, реагують просто на велику кількість коров’ячого молока. Штучне молоко для маленької дитини у якості основного харчування еквівалентне майже восьми літрам коров’ячого молока в день для дорослого! Такого типу алергії не супроводжуються змінами в імунній системі - не відбувається підвищення рівня IgE - і вони часто спонтанно проходять. Батьки, які годують дитину сумішшю, міняють марку суміші доти, поки не знайдуть ту, на яку дитина не реагує, чи  поки дитина не переросте симптоми.

Раннє та епізодичне знайомство з білками коров’ячого молока може підвищити чутливість дитини настільки, що навіть незначна кількість молока буде викликати реакцію: рівень IgE підвищується,  можлива тяжка реакція. Таким чином, чутливі діти можуть реагувати на коров’яче молоко, яке вживає мати. Незначна кількість білка коров’ячого молока може з’являтися в молоці матері і спровокувати реакцію у дитини, навіть якщо сама мати не страждає на алергію на коров’яче молоко. Якщо в сім’ї існує схильність до алергії на коров’яче молоко, матері краще утриматися від молочних продуктів самій і не пропонувати їх безпосередньо дитині. У протилежному випадку можливі серйозні наслідки.

Лариса Лі з Північного Брюнсвіка, Нью Джерсі, США, розповідає про свого сина Олексія, який страждав на сильний діатез, починаючи з першого місяця життя. Діатез з’явився спочатку на обличчі, потім розповсюдився на шкіру голови, а потім і по всьому тілу. Плями намокали, потім запалювалися. Сімейний лікар сказав, що це найгірший випадок з усіх, що йому траплялися. Він направляв дитину до кількох дерматологів, включаючи дитячих дерматологів. Лікарі висували різноманітні припущення щодо мила, порошків і кремів, але в основному лікування полягало в замазуванні діатезу гідрокортизоновими мазями.

Лариса виключила зі свого харчування молочні продукти, і вже за тиждень побачила значне поліпшення стану Олексія. Діатез не зник повністю (в сім’ї були випадки легшого діатезу), але ситуацією стало набагато легше керувати. Лариса намагалася виключати й інші продукти зі свого раціону, щоб остаточно позбавитися від діатезу, але такого ефекту, як після виключення молочних продуктів, їй вже не вдалося досягти. Протягом усього першого року їй не вдавалося повернутися до вживання молока без спалаху діатезу у Олексія. Після року вона вже могла іноді собі дозволити молочне. Зараз Олексію два з половиною роки, і він сам може зрідка їсти молочні продукти без серйозного погіршення стану.

До інших розповсюджених продуктів, які викликають алергічні реакції, належать яйця, пшениця, кукурудза, свинина, риба і морепродукти, арахіс, помідори, цибуля, білокачанна капуста, ягоди, горіхи, прянощі, цитрусові та соки з них, шоколад.

Деяким алергікам варто уникати продуктів, які були вирощені із застосуванням хімікатів. Також не варто зловживати добавками, наповнювачами, консервантами і барвниками. У багатьох країнах корів, свиней і курей годують антибіотиками, щоб уникнути захворювань худоби; це також може викликати алергічні реакції у схильних до них людей. Оболонки таблеток вітамінних і лікарських препаратів, фтор, залізо і деякі препарати на основі трав можуть також провокувати алергію. Не дозволяйте старшим братам і сестрам чи іншим членам сім’ї давати що-небудь пробувати дитині - це не той випадок, коли слід ділитися. У декого алергію викликає холодна їжа.

Іноді мамам здається, що всі потенційні алергени повинні бути абсолютно виключені з харчування. Якщо в сім’ї матері чи батька дитини не було випадків алергії на ці продукти, подібне обмеження може бути зайвим. Улюблена їжа допомагає матері отримувати задоволення від грудного годування. Немає необхідності заради годування відмовлятися від улюблених страв. Тільки якщо у дитини проявляються симптоми алергії, слід спробувати виключити деякі продукти.

Гра в детектива

Лікування від алергії не існує. Найпростіший і дешевший спосіб боротьби з алергією - виключення з раціону певних продуктів.

Пошук конкретного продукту, на який реагує дитина, може бути дуже складною справою, але воно того варте. Для грудної дитини це може означати детальний щоденник із записами про харчування матері і стан дитини. З часом, як правило, вдається розгледіти зв’язок між певними продуктами і занепокоєністю дитини. Якщо дитина дуже схильна до алергії, реакція на з’їдене матір’ю може наставати за лічені хвилини, хоча зазвичай реакція проявляється у проміжку від 4 до 24 годин після контакту. Мати може складати для себе спеціальне меню, виключаючи підозрювані продукти. Якщо це покращує настрій дитини, можна перевірити результат, обережно попробувавши хтось з підозрюваних продуктів. Повернення симптомів підтвердить чутливість до продукту, і тоді мати може подумати про обмеження чи виключення цього продукту на довший час.

У більшості дітей поліпшення стану наступає через 5-7 днів після виключення алергену з харчування матері, але до повного зникнення усіх слідів алергену з організму і матері і дитини може пройти два тижні і більше. Вирахування алергенів і складання дієти може бути справою довгою, однак, багато матерів вважають результат вартим зусиль.

Доун Сторі з Денвера (Колорадо, США), згадує: "Коли дитина сильно страждає від кольок і здається, що її нічим не заспокоїти, єдиний надійний помічник - час. Тем не менше, мені було краще від того, що я хоч щось робила, щоб виявити, що її так непокоїть".

Чергування дієти

Багато матерів вважають, що використання ротаційної дієти, дозволяє їм вживати навіть ті продукти, на які дитина реагує (Stigler 1985). Чергування дієти дозволяє їсти деякі алергенні продукти за почерговим розкладом, роблячи перерви від трьох до семи днів між вживанням цього продукту. Такі перерви дають можливість повного виходу алергену з системи матері до того, як вона з’їсть його знову, що може попереджувати появу алергічних симптомів у дитини. Що сильніша реакція дитини на продукт, то рідше можна його вживати матері. Методом проб і помилок знаходиться оптимальне рішення для кожної конкретної ситуації.

Продукти, які викликають проблеми у дітей, часто непокоять і матір, але це настільки слабко виражено, що мати може і не підозрювати про це, доки виключення цього продукту з раціону помітно не поліпшить самопочуття обох. На жаль, в цю категорію нерідко потрапляють продукти, до яких мати має особливу схильність і вживає щоденно.

Коли дитина починає їсти тверду їжу, деякі матері відчувають подразнення шкіри сосків, що може бути викликано продуктами, які їсть дитина, чи ліками, які вона приймає. З рота дитини ці речовини потрапляють на шкіру матері, викликаючи реакцію.

У дочки Робін Слоу, Алани, чутливість до молочних продуктів проявилася відразу після народження. Але Робін лише через три місяці зрозуміла, що кошмарні кольки, які відчуває Алана, можна тримати під контролем, просто прибравши молочне зі свого раціону. Алана могла репетувати щоночі з 22 до 2 години, і що б Робін з чоловіком не намагалися зробити, ніщо не допомагало. Вони годинами носили її на руках, буквально падаючи від знемоги.

Коли період кольок у Алани пройшов, Робін подумала, що пройшла і чутливість до молочного, і коли дочці виповнився рік, спробувала ввести в її харчування молочні продукти. І лише коли дочці було три роки, Робін в кінці-кінців ув’язала неконтрольовані істерики Алани з вживанням молочних продуктів. Робін прибрала молочне з раціону Алани, і все пройшло. Зараз Робін говорить: "Я завжди можу визначити, коли вона намагається крадькома додати молока собі у пластівці за сніданком. Із в міру галасливої, але доброї шестирічної дівчинки вона перетворюється на грубу і безцеремонну дитину ".

Друга дочка Робін, Сара, страждала від алергії на велику кількість продуктів, що проявилося вже в трьохмісячному віці. "Виявлення всіх її алергенів було довгою і складною справою. Ми почали з сімейного лікаря, який не міг визначити причину висипів, і послав нас до дерматолога. Дерматолог, у свою чергу, направив нас до дитячого дерматолога, який діагностував атопічний дерматит, припустивши, що реакцію викликають деякі продукти харчування. Я і сама вже про це здогадувалася і починала поступово виключати відомі мені розповсюджені алергени, однак у США дуже складно уникнути пшениці і кукурудзи, які входять у склад багатьох перероблених продуктів. Завдяки наполегливій праці  та визначній книзі Доріс Рапп “Це ваша дитина?” (Is This Your Child? by Doris Rapp) мені вдалося виявити майже всі продукти, які викликали у неї алергію, ще до того, які їй виповнився один рік. Останніми двома невиявленими до того часу алергенами були шоколад (який підозрювали, але не мали підтвердження, оскільки його вживали рідко) і овес, про який я навіть не задумувалася".

Сара не хотіла їсти прикорм до початку другого року життя. Робін ретельно виключала всі алергенні продукти зі свого раціону та харчування дитини, і повідомляє, що зараз Сара може їсти горіхи, арахіс, овес і кукурудзу без алергійних реакцій. Зрідка пропонуючи дочці ці продукти і підтримуючи ротаційну дієту, Робін сподівається, що у Сари не з’являться нові алергійні реакції.

Інші варіанти

Іншими варіантами лікування алергії можуть бути ліки, імунотерапія і алергопроби. Ці способи можуть бути особливо корисні, коли алергену уникнути складно, наприклад, у випадку з пилком квітів, пилом та іншими явищами навколишнього середовища.

Дитині-алергіку можуть допомогти відповідні зміни в її кімнаті; у результаті подібних зусиль вона буде схожий на військовий барак - голі стіни, гола підлога. Прибираються фіранки, покривала, пухові ковдри, жодних пильних оборочок, килимів, ковролінів, жалюзі, меблів з текстильною оббивкою, м’яких іграшок (окрім гіпоалергенних і всередині і ззовні), жодних пухнастих і пернатих друзів. На вікнах допускаються штори, подушки лише синтетичні, ковдри - бавовняні чи синтетичні - треба прати щотижня; матрац і пружинна коробка ліжка повинні бути у пластикових чохлах, і всі меблі виготовлені лише з простого дерева чи пластику. У шафі має бути лише одяг поточного сезону - жодних запасів. Під ліжком нічого не повинно знаходитися. Віконця вентиляції/кондиціонера можна закрити мусліновими "шапочками", які легко можна зняти і випрати. Стіни, меблі і дерев’яні предмети необхідно ретельно чистити принаймні кожні три місяці. Якщо використовується пристрій для зволоження повітря, він повинен бути абсолютно чистим. Деякі родини  вважають за необхідне купівлю спеціальних очищувачів повітря.

Деяким сім’ям допомагає перехід на мило і пральні порошки без запаху і виключення із вжитку інших продуктів з добавками, наприклад, лак для волосся, дезодоранти, одноразові підгузки і вологі салфетки, інші предмети особистої гігієни. Також слід уникати диму і різких запахів - бензину, газу, інших видів пального, фарб, пестицидів, хімікатів, вихлопних газів, ізоляційних матеріалів, нових килимових покриттів, сіна та інших висушених дарів природи.

Запобігання алергії у наступних дітей

Зіткнувшись одного разу з проблемою алергії у дитини, батьки хочуть подбати про її запобігання у інших дітей. Дослідження показують: якщо мати відмовляється від усіх продуктів, на які є алергія у будь-яких членів сім’ї, протягом усього періоду вагітності й лактації, у дітей надалі ризик розвитку алергії значно знижується. (Chandra 1989). Вживання будь-якого продукту в невеликих кількостях під час вагітності зменшує імовірність алергії у дитини на цей продукт.

Тріша Джалберт з Окленда (Каліфорнія, США) розповідає про свою дочку, Гвен, яка часто прокидалася від болю, і її було складно знову заспокоїти. До того ж вона страждала від кольок і часто відригувала. Біль, кольки і відригування змучили Трішу, вона була занадто втомлена, щоб мислити. Коли Гвен був майже рік, Тріша дізналася, що у її чоловіка на першому році життя був постійний пронос. Зараз родина Джалбертів виключає зі свого харчування молочні продукти, готуючись до нової вагітності, оскільки хочуть знизити імовірність виникнення алергії на білок коров’ячого молока у майбутньої дитини. Гвен іноді п’є потроху коров’яче молоко, але буквально по два ковтки. Тріши думає, що Гвен інтуїтивно відчуває, що його треба уникати.

Жінка, яка уникає коров’ячого молока під час вагітності, повинна переконатися, що отримує достатньо кальцію з інших джерел -  з продуктів або вживаючи препарати кальцію. Рут Лоуренс рекомендує порошок карбонату кальцію (Lawrence 1994). Харчові джерела кальцію включають збагачені кальцієм тофу, листкову капусту, шпинат, броколі, гичку ріпи, капусту кале, печінку, мигдаль і бразильські горіхи, консервовані сардини і тунець.

У жінок, які виключають із харчування під час вагітності потенційні алергени, рідше бувають прееклампсії, набряки й грибкові інфекції. Їх також менше непокоїть нежить під час вагітності (Stigler 1985). Ці переваги можуть примирити їх з необхідністю відмовитися на деякий час від продуктів, які вони, можливо, люблять.

Також вагітним з ризиком алергії краще не виходити на вулицю в ті дні, коли в повітрі багать пилку. Дослідження показують, що в сезони сінної лихоманки підвищується кількість викиднів, пізньої кровотечі у вагітних, сильних набряків і позаматкових вагітностей; а через 10 днів після початку цвітіння амброзії в лікарнях підвищується кількість вагітних, які потрапили з токсикозом (Stigler 1985).

Хоча кроки до зменшення контакту з алергенами можуть бути важкою і непростою справою, результати обнадіюють. Дуже радісно спостерігати за перетворенням дратівливого,  агресивного, вкритого сипом страждальця, який скиглить, погано спить і сам не знає, чого хоче, на милого, спокійного, малюка з чистою шкірою, який міцно спить.  Як тільки батьки бачать таке перетворення, вони готові на будь-що, аби допомогти своїй дитині.

Можливі симптоми алергії

Зазвичай в алергійній реакції беруть участь декілька систем організму. Найбільш розповсюджені шлунково-кишкові симптоми.

ШКТ:

Блювота, відригування
Пронос 
Кров у стулі 
Кольки 
Кровотечі неясного походження 
Закрепи
Гази
Порушення всмоктування (і погане набирання ваги) 
Коліт 
Ентеропатія із втратою білка та заліза
Неонатальна тромбопенія (низька кількість тромбоцитів у крові)

Дихальна система:
Нежить
Чхання 
Кашель 
Хрипи 
Астма
Червоний ніс, який постійно свербить(алергійний салют) 
Судинні порушення 
Бронхіт 
Закладення носа, довготривалі симптоми простуди 
Повторювані носові кровотечі

Дихання через рот 
Стридор (шумне дихання)

Очі: 
Набряки повік 
Почервоніння очей
Темні кола під очима
Сльозяться очі
Желеподібна рідина в очах

Шкіра: 
Екзема 
Дерматит 
Кропивниця 
Висип
Діатез на сідницях (шкіра, що мокне)
Почервоніння навколо анального отвору

Свербіж
Червоні щоки 
Надмірна блідість

Центральна нервова система: 
Дратівливість
Капризність
Проблеми зі сном
Поверхневий сон 
Збуджуваність
Надмірна сонливість

Інші симптоми: 
Вушні інфекції (отити)
Гикавка
Погане набирання ваги
Підвищене відділення слини
Надмірне потовиділення
Біль у ногах та інших м’язах 
Короткий інтервал уваги
Погана успішність
утруднення спілкування
Депресія
Плями на язику 
Затримка розвитку
Набряки губ, язика, горла 
Загрозливе падіння кров’яного тиску

здоров'я

Previous post Next post
Up