Oct 10, 2008 16:57
Ще в школі у курсі української літератури я колись читала про українські методи заспокоювання немовлят: їм давали "дурника", змоченого чи то у маковому молоці, чи то у якомусь спеціальному відварі маку... Ще мені щось мерещиться про коноплі. Коротше, у кількох джерелах зустрічалося, що мак та конопля - "народні" методи приспати дитину, доки мама на роботі (у полі, наприклад). Це була література десь початку 19 сторіччя, може середини. Коротше, автори були близькі до того, про що писали.
Але складаєтсья враження, що наші народознавці категорично відхрещуються від цього методу заспокоювання дітей. Ніде я не зустрічала прямого опису такої практики. Хоча якщо взяти фольлорні згадки про коноплю і мак, то прекрасно видно, наскільки глибоко обізнаними були наші пращури із їхніми наркотичними властивостями. Але - нєд. Навіть бог і пастор МП з археології Залізняк, він же ярий розвіювач "наукових" історичних міфів та поборник українського, у своїй промові про наркотичні зони світу і мак, і коноплю відніс до інших країв, зауваживши, що це не "українське". Хоча ну явно видно, що українці прекрасно уміли з конплі не тільки нитки робити...
Це я обурилася, бо прочитала вчора кумедне, нмд, трактування однієї української загадки. Ось вона:
"Крізь землю пройшов, червону шапку знайшов. Шапку зняв - дітей приспав"
Ну як на мене, то значення загадки дуже навіть прозоре, останнє речення вказує на спосіб застосування маку. Так ні. Дослідники тлумачать загадку так:
"Шапку зняв - дітей приспав" - (...) ідеться про стан неприродного сну, в якому, за народним повір*ям, перебувають душі небіжчиків" (100 найвідоміших образів української міфології, за ред. О.Таланчук та Ю.Бедрика). А оскільки дітей (як розуміється з навколишнього тексту) асоціювали із потойбічним світом... бла-бла, бла-бла. НМД все дуже чітко і ясно - з маківок робили якийсь засіб, який мав снодійні властивості і використовувався для вколисування дітей.
Як би хотілося розкопати цю тему!
Кстаті!
"Мак (лат. - Papaver).. Латинское название происходит от слова papa (отец) и связано с традицией древних римлян давать семена мака своим детям, чтобы успокоить их."
фольклор,
дитяче,
життя українське