Красный мак в 2014-м году впервые был использован в Украине на мероприятиях, приуроченных к 69-й годовщине окончания Второй мировой войны.
Идея и графическое воплощение стало результатом сотрудничества Украинского института национальной памяти и Национальной телекомпании Украины. Автором логотипа стал харьковский дизайнер Сергей Мишакин.
Графическое воплощение-иллюзия, с одной стороны красного мака, с другой - кровавого следа от пули, передает глубину смысла войны, рассказывает о страданиях, о смерти, о героизме, о миллионах погибших - главное, что есть в войне. Возле символа на логотипе размещен лозунг "Никогда снова", потому что сегодня самое главное - не допустить повторения ужасов войны.
По словам директора УИНП Владимира Вьятровича, красный мак - одновременно символ европейский и украинский. "В наших песнях говорится, что маки зацветают там, где пролилась казацкая кровь", - напомнил он.
Мак также используется в странах Европы, Канаде, США, Австралии и Новой Зеландии как символ памяти о погибших в войнах.
керівникам центральних та місцевих органів виконавчої влади щодо використання пам’ятного знака «Мак пам’яті» державними службовцями та проведення мистецько-меморіальної акції «Перша хвилина миру».
Квітка маку в українські традиції В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті. В останніх з перелічених значень квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: «Ой, з могили видно всі долини, - сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке - як мак процвітає...». У відомій пісні «Ой, ти, Морозенку, славний козаче», мак згадується поруч зі смертю козака: «…Обступили Морозенка турецькії війська. По тім боці запорожці покопали шанці; Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці. Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, - Ой, уже наш Морозенко у неволю попався…». Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.
З народної творчості мак як символ пов'язаний із війною та військом перейшов у художню літературу. В Івана Франка: «Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святе». Легенду про мак обробив Михайло Стельмах у творі «У долині мак цвіте»: «…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…». Одна з героїнь присвяченого Другій світовій війні роману Олеся Гончара «Прапороносці» гине в долині червоних маків.
Мак як символ пам'яті у світі Появу цього символа пов'язують з віршам двох людей: канадського військового лікаря Джона МакКрея та працівниці Християнської асоціації молодих жінок Мойни Майкл. Перший під враженням боїв у Бельгії у 1915 р. написав твір «На полях Фландрії», що починався словами: «На полях Фландрії розквітли маки/Між хрестами ряд за рядом». Друга 1918 р. написала вірша «Ми збережемо віру», в якому обіцяла носити червоний мак в пам’ять про загиблих. Саме Мойні Майкл в листопаді того ж року причепила червоний шовковий мак на пальто. У 1920 р. Національний Американський легіон прийняв маки в якості офіційного символу, а у 1921 р. червоні маки стали емблемою Королівського Британського легіону. В Польщі червоні маки є символом перемоги 11-18 травня 1944 р. Другого корпусу ген. Андерса в боях за гору Монте-Кассіно в Італії. Приспів до популярної військової пісні того часу починається словами «Червоні маки на Монте-Кассіно/Замість роси пили польську кров».
Мак як символ пам'яті в Україні
Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України; автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого - кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни та гасло. Минулорічним було «Ніколи знову».
Цього року за нагоди 70-тої річниці перемоги над нацизмом ми пропонуємо нове гасло: «Пам'ятаємо. Перемагаємо». Ми пам'ятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна. Ми пам'ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями об'єднані нації. Ми пам'ятаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам'ять робить нас сильнішими. Вона - запорука неминучості нашої перемоги сьогодні.
Рекомендації щодо використання пам’ятного знака «Мак пам’яті» Під пам’ятним знаком «Мак пам’яті» розуміється зображення стилізованого червоного маку у поєднанні із гаслом «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо» (додається на CD - диску), а також фізичне відтворення цього знаку.
Рекомендовані форми використання пам’ятного знака:
- виготовляти з паперу, пластику або тканини знаки меншого розміру та розміщувати на одязі з лівої сторони грудей;
- виготовляти з паперу, пластику або тканини знаки більшого розміру та стаціонарно розміщувати на відповідних конструкціях в якості оздоблень приміщень, будівель, публічного простору;
- розміщувати знак на соціальній рекламі на біл-бордах, сіті-лайтах та в якості елементу відеороликів та заставок на телебаченні;
- відтворювати знак на плакатах, транспарантах, малюнках, буклетах, книгах, листівках, наліпках та іншій поліграфічній продукції.
Рекомендовані заходи із використанням пам’ятного знака:
- з 4 по 9 травня включно державним службовцям носити заздалегідь виготовлені знаки на одязі протягом всього робочого часу;
- в освітніх закладах провести класну годину, під час якої розповісти учням про зміст символу червоного маку, а також виготовити разом із ними власноруч знаки з паперу чи тканини для роздачі в сім’ях;
- в освітніх закладах виготовити з паперу полотно пам’яті у вигляді маку великого розміру та дозволити учням писати на них короткі оповіді про своїх предків, що брали участь у війні, найкращі фрази зачитати під час урочистої лінійки;
- до урочистих заходів 8-9 травня оздобити знаками фасади будівель та внутрішні приміщення органів виконавчої влади, зали та публічний простір, в яких відбуватимуться заходи, знаками відповідного розміру;
- розповсюджувати під час урочистих заходів 8-9 травня заздалегідь виготовлені знаки для почесних гостей та представників ЗМІ, пояснюючи використання знаку прикладами з цих методичних матеріалів;
Рекомендації щодо проведення мистецької меморіальної акції «Перша хвилина миру» Мистецько-меморіальна акція на відзначення моменту беззастережної капітуляції нацистської Німеччини в Другій світовій війні, що відбулася о 23:01 за середньоєвропейським часом 8 травня 1945 року.
Український інститут національної пам’яті рекомендує відповідним органам державної влади та місцевого самоврядування організувати 8 травня там, де це можливо, мистецьку акцію «Перша хвилина миру» - концерт симфонічної музики, що має символічно завершитися о 23:01.
Окрім того, в обласних та районних центрах (за можливості) поблизу меморіальних комплексів, присвячених подіям Другої світової війни 1939-1945 р.р. (пагорби Слави, братські могили, стели, «вічні вогні»), заздалегідь встановити екрани, на яких 8 травня о 23:01 після офіційних заходів та перед покладанням квітів за участі перших осіб області (голів місцевих адміністрації та місцевих рад) продемонструвати відео-інсталяцію, присвячену першій хвилині миру (додається на CD - диску).
Рекомендуємо обмежити час проведення урочистих заходів однією годиною, як на загальному рівні, так і в навчальних закладах.
Водночас категорично заборонено використання під час публічних заходів червоної п’ятипроменевої зірки у поєднанні із серпом та молотом та/або георгіївською стрічкою.