П’ятниця, 31 серпня 2007 р.:
Ведуча (Людмила Добровольська): Україна опинилася у центрі міжнародного правозахисного скандалу. Генпрокуратура ухвалила рішення про екстрадицію чеченського біженця
Льоми Сусарова. Сам Сусаров наполягає: Росію був змушений покинути, бо - боявся за власне життя. Зараз Льома - у Лук’янівському СІЗО, а - рішення про його передачу - оскаржується в апеляційному суді. Хоча - до хепі-енду - ще далеко, - каже Ольга Кашпор.
Ольга Кашпор, кореспондент ТСН: Натепер існує дві версії того, як чеченець Льома Сусаров опинився за українськими ґратами. Власне, версія самого Сусарова: затримували його мішком на голову люди в цивільному. І версія офіційно задокументована в протоколах: затримували люди у формі при перевірці документів.
Закадровий текст (З/к): Офіційно розшукували Сусарова за збройну крадіжку - телефонних карток на суму 200 доларів. Чому це стало справою спецслужб, правозахисники лише здогадуються - сам Сусаров серед активістів чеченського спротиву не значиться, а от його родичі - так. Односельця, з яким Сусаров тікав з рідного села Самашки, незабаром викрали і за пів року скинули з вертольота у тих таки Самашках - вже мертвого.
Олег Левицький, адвокат Сусарова: Незважаючи на численні звернення багатьох впливових міжнародних організацій, вони не посоромились… навіть не дотрималися своєї тактики: вкрали і не знаємо - вони викинули його вбитого по-звірячому, катованого.
З/к: Генпрокуратура України вже була готова видавати Сусарова росіянам, коли довкола в’язня здійнявся правозахисний ґвалт. Виявилося, що Льома має статус так званого мандатного біженця - тобто перебуває під захистом ООН, хоч у якій би країні він перебував, і не може бути висланий у Росію, з якої втік.
Віталій Касько, голова департаменту міжнародного права ГПУ: Статус біженця було надано особі на прізвище Магомадов. І УВКБ ООН стверджувало, що Магомадов і Сусаров - це одна і та сама особа. На прохання ГПУ до цього часу документального підтвердження ідентифікації - тобто ідентичності цих двох осіб надано не було.
З/к: ТСН має копії документів, яких бракує ГПУ - з вхідним номером - їх передали до ГПУ тиждень тому. Правозахисники апелюють до міжнародної конвенції проти катувань, підписантом якої є Україна. У ГПУ кажуть, вирішили видавати за іншою Євроконвенцією - про взаємовидачу правопорушників. І наразі не бачать підстав, щоб Сусаров хвилювався за своє життя - прокуратура Росії дала гарантії.
Про долю іншого висланого з України чеченця встигла написати в своїй останній статті покійна російська журналістка Ганна Політковська. Депортований з Криму торік Беслан Гадаєв розповідає, як після нелюдських катувань зізнався у ніколи не коєних вбивствах. Отримані ним при допитах каліцтва була змушена визнати навіть судова експертиза. На цьому історія уривається - Політковська так і не встигла її дописати.
Льома Сусаров ще має шанс на справедливий суд і, поки ООН шукає для нього іншу - безпечну країну, просить політичного притулку в Україні.
Ольга Кашпор, кореспондент ТСН: Зараз доля чеченця Льоми Сусарова вирішується в цих стінах - чи дадуть йому статус біженця. Від початку 2005-го року Україна не прихистила жодного вихідця з цього регіону.
Ольга Кашпор, Дмитро Орлов, ТСН, Студія 1+1.
П’ятниця, 28 вересня 2007 р.:
Ведучий (Андрій Тичина): Новини у справі чеченського біженця Льоми Сусарова, який вже третій місяць перeбуває в Лук’янівському СІЗО, очікуючи, доки суд поставить крапку щодо його
екстрадиції. Сьогодні Апеляціний суд Києва не задовольнив скаргу Сусарова на рішення Печерського суду. Адвокати намагалися опротестувати рішення Генпрокуратури України про видачу Сусарова Росії. Райсуд відмовся розглядати подання по суті, мотивуючи тим, що це - не в його компетенції. Апеляційний суд фактично підтвердив цей висновок і порадив скерувати подання до суду адміністративного. Нагадаю, в Росії - Сусарову інкримінують озброєну крадіжку. Сам він заявляє, що невинний.
Олександр Коваленко, начальник відділу екстрадицій ГПУ: Генеральна прокуратура призупинила передачу його до Росії до тих пір, поки не буде вирішено питання з його статусом біженця в Україні, … після цього, як закінчаться всі судові процедури, він буде або перееданий, або звільнений.
Олег Левицький, адвокат Льоми Сусарова: Сказавши "а" - а саме те, що ця справа непідвідомча судам загальної юрисдикції, суд не сказав "б" - хто і який суд буде вирішувати питання незаконного утримання Сусарова під вартою?